اولین مروارید در کجا کشف شد؟

اولین مروارید در کجا کشف شد؟
اولین مروارید در کجا کشف شد؟Reviewed by جواهربازار on Jan 13Rating: 3.5اولین مروارید در کجا کشف شد؟از مروارید در فرهنگ و تمدن های مختلف به عنوان نمادی از پاکی، خلوص، کمال عشق،دانش و نماد ارزش های بالا انسانی یاد می شود. تا کنون به صورت دقیق مشخص

از مروارید در فرهنگ و تمدن های مختلف به عنوان نمادی از پاکی، خلوص، کمال عشق،دانش و نماد ارزش های بالا انسانی یاد می شود.

تا کنون به صورت دقیق مشخص نشده اولین مروارید در کجا و توسط چه کسی یافت شده است.

New-type-of-pearl

اما بی شک این گوهر زیبا برای اولین بار در مشرق زمین یافت با جنبه های فرهنگی و مذهبی مردم آن روزگار امیخته شده است.

در گذشته با استفاده از مروارید نه تنها خدایان و پادشاهان بلکه کاخ ها و معابد گوناگون را می آراستند

همچنین دیده شده متعلقات مربوط به سلطنت همچون تخت شاهی، تاج، کلاه پر ها (دسته ای از پرهای سفید مرغ ماهی خوار که در گذشته به جهت تزئین کلاه و یا مو استفاده می شد) با استفاده از این گوهر زینت داده شده اند.

البته ذکر این نکته ضروریست که استفاده از مروارید در جواهرسازی مانند ساخت گردنبند، دستبند ها، گوشواره و …همواره مورد تایید و استقبال مردمان در طول تاریخ بوده است.

 مکان کشف اولین مروارید از مروارید در فرهنگ و تمدن های مختلف به عنوان نمادی از پاکی، خلوص، کمال عشق،دانش و نماد ارزش های بالا انسانی یاد می شود. تا کنون به صورت دقیق مشخص نشده اولین مروارید در کجا و توسط چه کسی یافت شده است. اما بی شک این گوهر زیبا برای اولین بار در مشرق زمین یافت با جنبه های فرهنگی و مذهبی مردم آن روزگار امیخته شده است. در گذشته با استفاده از مروارید نه تنها خدایان و پادشاهان بلکه کاخ ها و معابد گوناگون را می آراستند همچنین دیده شده متعلقات مربوط به سلطنت همچون تخت شاهی، تاج، کلاه پر ها (دسته ای از پرهای سفید مرغ ماهی خوار که در گذشته به جهت تزئین کلاه و یا مو استفاده می شد) با استفاده از این گوهر زینت داده شده اند. البته ذکر این نکته ضروریست که استفاده از مروارید در جواهرسازی مانند ساخت گردنبند، دستبند ها، گوشواره و ...همواره مورد تایید و استقبال مردمان در طول تاریخ بوده است. تا کنون تاریخ شناسان نشانه بر تایید این مورد که مروارید برای اولین بار بر جایی جز مشرق کشف شده باشند در اختیار ندارند. در زمان سزار زمانی که ارتش رومی ها به بریتانیا حمله ور شد، توانست کنترل منابع آب شیرین این کشور را در اسکاتلند در دست بگیرد. لازم به ذکر است این آب ها منبع غنی از مروارید های طبیعی محسوب می شد. در آن زمان مروارید و طلا که به غیر از تقاضای طبقه اشراف روم که جهت تهیه زیورآلات ، به عنوان پیشتیبان ارز روم نیز کاربرد داشت. استفاده از مروارید در دوران کهن و در شرقی مانند نواحی اطراف خلیج فارس، دریای سرخ و خلیج منار می تواند تایید کننده کشف اولین مروارید در این منطقه باشد. در ادامه برخی از دلایل مورخین جهت اثبات کشف اولین مروارید در شرق را به صورت خلاصه ذکر شده است. بر اساس یافته های تاریخی و باستان شناسی شواهدی مبنی بر پیوند خوردن این گوهر، با فرهنگ و مذهب مردمان گذشته این مناطق یافت شده است. واقعیت این امر که مورخان و باستان شناسان تنها شرق را به عنوان منبغ مروارید معرفی کرده اند واقع شدن بیشترین منابع کهن مروارید در حوزه خلیج فارس (Persian Gulf)، دریای سرخ (Red Sea) و خلیج منار (Gulf of Mannar)، که تمامی این مناطق در شرق قرارا دارد. واقعیت این موضوع که مناطق ذکر شده در حقیقت همان نواحی هستند که تاریخ شناسان اذعان داشته اند شکل گیری اولین تمدن های بشری مانند تمدن بین النهرین (Mesopotamia) در آنجا بوده اند. برخی از شواهد کشف شده دلیل بر اثبات این موضوع بوده که اولین استفاده از مروارید در منطق شرقی بوده است. برای مثال کشف اجساد مردمانی که همراه با یک مروارید سوراخ شده در دست راستشان به خاک سپارده شده اند. لازم به ذکر است اجساد یافت شده بیشتر از 6000 سال قدمت دارند. یکی از قدیمی ترین کتبی که در ان به مروارید اشاره شده از چین نشات گرفته شده است.

تا کنون تاریخ شناسان نشانه بر تایید این مورد که مروارید برای اولین بار بر جایی جز مشرق کشف شده باشند در اختیار ندارند.

در زمان سزار زمانی که ارتش رومی ها به بریتانیا حمله ور شد، توانست کنترل منابع آب شیرین این کشور را در اسکاتلند در دست بگیرد.

لازم به ذکر است این آب ها منبع غنی از مروارید های طبیعی محسوب می شد.

در آن زمان مروارید و طلا که به غیر از تقاضای طبقه اشراف روم که جهت تهیه زیورآلات ، به عنوان پیشتیبان ارز روم نیز کاربرد داشت.

استفاده از مروارید در دوران کهن و در شرقی مانند نواحی اطراف خلیج فارس، دریای سرخ و خلیج منار می تواند تایید کننده کشف اولین مروارید در این منطقه باشد.

در ادامه برخی از دلایل مورخین جهت اثبات کشف اولین مروارید در شرق را به صورت خلاصه ذکر شده است.

pearl-in-an-oyster

 • بر اساس یافته های تاریخی و باستان شناسی شواهدی مبنی بر پیوند خوردن این گوهر، با فرهنگ و مذهب مردمان گذشته این مناطق یافت شده است.
 • واقعیت این امر که مورخان و باستان شناسان تنها شرق را به عنوان منبغ مروارید معرفی کرده اند
 • واقع شدن بیشترین منابع کهن مروارید در حوزه خلیج فارس (Persian Gulf)، دریای سرخ (Red Sea) و خلیج منار (Gulf of Mannar)، که تمامی این مناطق در شرق قرارا دارد.
 • واقعیت این موضوع که مناطق ذکر شده در حقیقت همان نواحی هستند که تاریخ شناسان اذعان داشته اند شکل گیری اولین تمدن های بشری مانند تمدن بین النهرین (Mesopotamia) در آنجا بوده اند.
 • برخی از شواهد کشف شده دلیل بر اثبات این موضوع بوده که اولین استفاده از مروارید در منطق شرقی بوده است.
  برای مثال کشف اجساد مردمانی که همراه با یک مروارید سوراخ شده در دست راستشان به خاک سپارده شده اند. لازم به ذکر است اجساد یافت شده بیشتر از ۶۰۰۰ سال قدمت دارند.
 • یکی از قدیمی ترین کتبی که در ان به مروارید اشاره شده از چین نشات گرفته شده است.
این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious
برای مشاهده محصولات مورد نظر خود ، بر روی عنوان آن کلیک کنید :

این مقاله (مطلب) در تاریخ ۲۳ دی ۱۳۹۴ و توسط جواهربازار تهیه و تنظیم شده است. تمامی حقوق بازنشر آن متعلق به جواهربازار بوده و طبق قانون حمایت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان هر گونه کپی برداری بدون ذکر کامل منبع ممنوع و پیگرد قانونی خواهد داشت.

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید

نام :
ایمیل :
استان :
شهر :
تصویر کاربری
کد امنیتی»»
  # 6 تصویر کاربری
  علی دلجو
  1395/05/13
  '06:36
  مقاله خوب و مفید ی بود.ممنون از شما.من هم فکر می کنم که اولین بار مروارید در خلیج فارس و نزدیک به 5000 سال قبل از میلاد مسیح کشف شده باشه.
  # 5 تصویر کاربری
  جاوید نادرپور (اصفهان / اصفهان)
  1395/05/10
  '12:19
  با سلام و عرض ادب.از درج مطالب مفید در مورد مروارید.متشکرم.
  # 4 تصویر کاربری
  فاطمه سورانی
  1395/05/10
  '11:42
  واقعا مروارید یکی از جواهرات بی نظیر و جذابه حالا با تاریخچه زیبای مروارید هم با این مقاله آشنا شدیم
  # 3 تصویر کاربری
  برغول
  1394/12/26
  '16:30
  مروارید اصالت خاصی با خود به همراه داره.
  # 2 تصویر کاربری
  نیلوفر شکیبا
  1394/12/04
  '09:05
  خیلی خوب بود استفاده کردم .
  # 1 تصویر کاربری
  شقایق اویسی
  1394/11/04
  '15:13
  جالب بود . ممنون از اطلاعات مفیدتون

برخی از مطالب مرتبط