بررسی قدمت الماس ها

بررسی قدمت الماس ها
بررسی قدمت الماس هاReviewed by جواهربازار on Nov 3Rating: 3.5بررسی قدمت الماس هابنا بر عقیده بسیاری از جواهر شناسان و جواهر فروشان، وجود اندکی از ناخالصی در سنگ های الماس موجب افت و کاهش قیمت و این گوهر می شود. اما در نظر زمین

بنا بر عقیده بسیاری از جواهر شناسان و جواهر فروشان، وجود اندکی از ناخالصی در سنگ های الماس موجب افت و کاهش قیمت و این گوهر می شود.

45433det---Copy

اما در نظر زمین شناسان هر چه ناخالصی موجود در الماس بیشتر باشد، آن سنگ ارزش مطالعه بیشتری را خواهد داشت چرا که با مطالعه این ناخالصی ها می توان به قدمت، سنگ میزبان، و شرایط شکل گیری این الماس پی برد.

به طور عمده ناخالصی های موجود در سنگ های الماس بر اساس قدمت و سنگ و کانی میزبان به سه دسته تقسیم بندی شده که عبارتند از :

 • سین ژنتیک (syngenetic)
 • پروتو ژنتیک (protogenetic)
 • اِپی ژنتیک (epigenetic)

ناخالصی نوع اول (سین ژنتیک) همزمان با تشکیل خود بلورهای الماس ایجاد شده اند اما نا خالصی پروتو ژنتیک قبل از ایجاد این بلورها شکل گرفته و بعدا توسط آنها محصور شده اند البته این فاصله زمانی می تواند بسیار کم و یا طولانی باشد.

در نهایت نوع سوم از این ناخالصی ها که با نام اِپی ژنتیک شناخته می شوند، اغلب در شکاف ها ایجاد شده و به دلیل تشکیل این نوع از نا خالصی بعد از دو نوع سین ژنتیک و پروتو ژنتیک، از اهمیت کمتری برخوردار می باشد.

به طور معمول نا خالصی های مربوط به دو دسته اول موجب کشف قدمت الماس ها می شود برای مثال الماس هایی که در آنها مقداری کیمبرلیتی یافت شود، بیش از ۱۰۰۰ میلیون سال و یا ۳۵۰۰ میلیون سال قدمت دارند.

بنا بر عقیده بسیاری از جواهر شناسان و جواهر فروشان، وجود اندکی از ناخالصی در سنگ های الماس موجب افت و کاهش قیمت و این گوهر می شود. اما در نظر زمین شناسان هر چه ناخالصی موجود در الماس بیشتر باشد، آن سنگ ارزش مطالعه بیشتری را خواهد داشت چرا که با مطالعه این ناخالصی ها می توان به قدمت، سنگ میزبان، و شرایط شکل گیری این الماس پی برد. به طور عمده ناخالصی های موجود در سنگ های الماس بر اساس قدمت و سنگ و کانی میزبان به سه دسته تقسیم بندی شده که عبارتند از : • سین ژنتیک (syngenetic) • پروتو ژنتیک (protogenetic) • اِپی ژنتیک (epigenetic) ناخالصی نوع اول (سین ژنتیک) همزمان با تشکیل خود بلورهای الماس ایجاد شده اند اما نا خالصی پروتو ژنتیک قبل از ایجاد این بلورها شکل گرفته و بعدا توسط آنها محصور شده اند البته این فاصله زمانی می تواند بسیار کم و یا طولانی باشد. در نهایت نوع سوم از این ناخالصی ها که با نام اِپی ژنتیک شناخته می شوند، اغلب در شکاف ها ایجاد شده و به دلیل تشکیل این نوع از نا خالصی بعد از دو نوع سین ژنتیک و پروتو ژنتیک، از اهمیت کمتری برخوردار می باشد. به طور معمول نا خالصی های مربوط به دو دسته اول موجب کشف قدمت الماس ها می شود برای مثال الماس هایی که در آنها مقداری کیمبرلیتی یافت شود، بیش از 1000 میلیون سال و یا 3500 میلیون سال قدمت دارند. در قرن بیستم الماس های بی نظیری از این دسته همانند الماس کوه نور، الماس هوپ و همچنین کولینان به صورت حدودا تصادفی کشف شدند. همچنین بررسی حجم نسبتا بالایی از رسوبات رودخانه وال و اورنگ واقع در آفریقای جنوبی، در نهایت به کشف کیمبرلیت منجر شد. بعد از بررسی های به انجام شده، این سنگ به عنوان خانه و معدن اصلی الماس معرفی شد. از آن زمان تا کنون یافتن سنگ آذرین کیمبرلیت و همچنین کشف الماس شکل جدید به خود گرفته شد. امروزه این سنگ را علاوه بر آفریقای جنوبی، در هند، برزیل، روسیه، استرالیا، نامبیا، کونگو و ... نیز می توان یافت.

در قرن بیستم الماس های بی نظیری از این دسته همانند الماس کوه نور، الماس هوپ و همچنین کولینان به صورت حدودا تصادفی کشف شدند.

همچنین بررسی حجم نسبتا بالایی از رسوبات رودخانه وال و اورنگ واقع در آفریقای جنوبی، در نهایت به کشف کیمبرلیت منجر شد.
بعد از بررسی های به انجام شده، این سنگ به عنوان خانه و معدن اصلی الماس معرفی شد.

از آن زمان تا کنون یافتن سنگ آذرین کیمبرلیت و همچنین کشف الماس شکل جدید به خود گرفته شد.

امروزه این سنگ را علاوه بر آفریقای جنوبی، در هند، برزیل، روسیه، استرالیا، نامبیا، کونگو و … نیز می توان یافت.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious
برای مشاهده محصولات مورد نظر خود ، بر روی عنوان آن کلیک کنید :

این مقاله (مطلب) در تاریخ ۱۲ آبان ۱۳۹۴ و توسط جواهربازار تهیه و تنظیم شده است. تمامی حقوق بازنشر آن متعلق به جواهربازار بوده و طبق قانون حمایت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان هر گونه کپی برداری بدون ذکر کامل منبع ممنوع و پیگرد قانونی خواهد داشت.

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید

نام :
ایمیل :
استان :
شهر :
تصویر کاربری
کد امنیتی»»
  # 3 تصویر کاربری
  هاجر زیتونی
  1394/11/25
  '09:49
  عالی کطلب خیلی خوبیه ممنون از اطلاع رسانی شما
  # 2 تصویر کاربری
  زهره افشارزرندی
  1394/10/29
  '14:25
  کیه که از الماس بدش بیاد
  # 1 تصویر کاربری
  شقایق اویسی
  1394/08/17
  '16:05
  :_( من دوست دارم یه تاجر بزرگ باشم در زمینه جواهرات و طلا و نقره

برخی از مطالب مرتبط