برش Table Cut، یکی از اصلی ترین روش ها در برش سنگ های قیمتی

برش Table Cut، یکی از اصلی ترین روش ها در برش سنگ های قیمتی
برش Table Cut، یکی از اصلی ترین روش ها در برش سنگ های قیمتیReviewed by جواهربازار on May 10Rating: 3.5برش Table Cut، یکی از اصلی ترین روش ها در برش سنگ های قیمتیدر این روش به جای آن که دو قسمت الماس دقیقا به یک صورت تراشیده شود، قسمت زیرین آن به شکل صاف تراشیده شده که به این قسمت Culet می گویند. این عبارت از کلمه

در مطلب قبل با تراش point cut یا روش برش نقطه ای آشنا شدیه اید.

همانطور که بیان شد در این روش، الماس به صورت ۸ وجه، با ۶ گوشه متقارن تراشیده می شوند.

تراش Point Cut
تراش Point Cut
یکی از نقطه ضعف های روش point cut این بود که در این نوع برش، پس از ضربه خوردن به الماس قسمت مورد نظر به راحتی قابل مشاهده می باشد.

روش point cut به دلیل نوع ساختار هندسی، ضربه وارد شده از بالا به قسمت پایین سنگ منتقل شده و زمینه شکستن الماس را مهیا می سازد. لذا به دلیل رفع این مشکل روشی ابداع شد که به آن Table Cut یا برش میزی گفته می شد.

نحوه برش Table cut
نحوه برش Table cut

در این روش به جای آن که دو قسمت الماس دقیقا به یک صورت تراشیده شود، قسمت زیرین آن به شکل صاف تراشیده شده که به این قسمت Culet می گویند. این عبارت از کلمه لاتین Culus به معنای پایین گرفته شده است.

این روش با دلیل مسطح بون یک سمت نگین، به نام برش میزی نام گرفته شد.

نحوه برش Table cut

 در تراش به روش میزی، قیمت Culet استحکام ساختاری نگین را حفظ کرده و بر اساس آزمایشات انجام شده این روش دیگر همانند روش Point Cut، ترک دیگر تا پایین ادامه پیدا نمی کند.

در مطلب قبل با تراش point cut یا روش برش نقطه ای آشنا شدیه اید. همانطور که بیان شد در این روش، الماس به صورت 8 وجه، با 6 گوشه متقارن تراشیده می شوند. یکی از نقطه ضعف های روش point cut این بود که در این نوع برش، پس از ضربه خوردن به الماس قسمت مورد نظر به راحتی قابل مشاهده می باشد. روش point cut به دلیل نوع ساختار هندسی، ضربه وارد شده از بالا به قسمت پایین سنگ منتقل شده و زمینه شکستن الماس را مهیا می سازد. لذا به دلیل رفع این مشکل روشی ابداع شد که به آن Table Cut یا برش میزی گفته می شد. در این روش به جای آن که دو قسمت الماس دقیقا به یک صورت تراشیده شود، قسمت زیرین آن به شکل صاف تراشیده شده که به این قسمت Culet می گویند. این عبارت از کلمه لاتین Culus به معنای پایین گرفته شده است. این روش با دلیل مسطح بون یک سمت نگین، به نام برش میزی نام گرفته شد. در تراش به روش میزی، قیمت Culet استحکام ساختاری نگین را حفظ کرده و بر اساس آزمایشات انجام شده این روش دیگر همانند روش Point Cut، ترک دیگر تا پایین ادامه پیدا نمی کند. لازم به ذکر است از این روش امروزه به عنوان مبنای جواهر تراشی استفاده می شود.
جواهرات ایجاد شده با روش نحوه برش Table cut

لازم به ذکر است از این روش امروزه به عنوان مبنای جواهر تراشی استفاده می شود.

fa7594e8a36c0aa758a1a515fc9b3632

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious
برای مشاهده محصولات مورد نظر خود ، بر روی عنوان آن کلیک کنید :

این مقاله (مطلب) در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ و توسط جواهربازار تهیه و تنظیم شده است. تمامی حقوق بازنشر آن متعلق به جواهربازار بوده و طبق قانون حمایت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان هر گونه کپی برداری بدون ذکر کامل منبع ممنوع و پیگرد قانونی خواهد داشت.

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید

نام :
ایمیل :
استان :
شهر :
تصویر کاربری
کد امنیتی»»
  # 2 تصویر کاربری
  برغول
  1395/04/08
  '14:48
  در انگشتر رینگی و گوشواره زیاد دیده میشه
  # 1 تصویر کاربری
  شقایق اویسی
  1395/02/30
  '18:33
  بسیار زیبا بود . ایت تراش هم جز تراش های جذاب نگین های شفاف هست

برخی از مطالب مرتبط