تاریخچه فلز پلاتین ( platinum )

تاریخچه فلز پلاتین ( platinum )
تاریخچه فلز پلاتین ( platinum )Reviewed by جواهربازار on Apr 5Rating: 3.5تاریخچه فلز پلاتین ( platinum )پلاتین یکی از فلزاتی است که از مدت ها قبل توسط انسان شناخته و به آلیاژهای مختلف تبدیل شده است. این فلز از مدت ها قبل توسط هندی های مورد استفاده قرار می

پلاتین یکی از فلزاتی است که از مدت ها قبل توسط انسان شناخته و به آلیاژهای مختلف تبدیل شده است.

پلاتین یکی از فلزاتی است که از مدت ها قبل توسط انسان شناخته و به آلیاژهای تبدیل شده است. این فلز از مدت ها قبل توسط هندی های مورد استفاده قرار می گرفت اما بر اساس نوشته های یک انسان شناس ایتالیایی به نام " Julius Caesar Scaliger " ظهور پلاتنیوم در سال های 1484 تا 1557 به اروپاییان نسبت داده شده است. وی معتقد بود اولین ظهور این فلز از معادن آمریکای مرکزی بین پاناما و مکزیک صورت گرفته است. بعد از آن فلز توسط اسپانیایی ها نیز در کلمبیا کشف شد و " Platina " نام گرفت. ( Platina به معنی نقره کوچک می باشد.) فلز پلاتین در بین سال های 1713 تا 1773 میلادی توسط یک اخترشناس اسپانایی به نام " Antonia de Ulloa " به صورت یک ناخالصی در طلا دیده شد. از انتشار فلز پلاتین در بریتانیا تا سال 1748جلوگیری شد و تا قبل از این تاریخ پلاتین به صورت یک فلز ناشناخته در این کشور محسوب می شد. در حالت کلی این فلز بسیار قیمتی تر از طلا محسوب می شود. در مواقعی دیده شده قیمت ان گاهابه 8 برابر فلز طلا رسیده است.

این فلز از مدت ها قبل توسط هندی های مورد استفاده قرار می گرفت اما بر اساس نوشته های یک انسان شناس ایتالیایی به نام ” Julius Caesar Scaliger ” ظهور پلاتنیوم در سال های ۱۴۸۴ تا ۱۵۵۷ به اروپاییان نسبت داده شده است.

6564646
Julius Caesar Scaliger

وی معتقد بود اولین ظهور این فلز از معادن آمریکای مرکزی بین پاناما و مکزیک صورت گرفته است.

بعد از آن فلز توسط اسپانیایی ها نیز در کلمبیا کشف شد و ” Platina ” نام گرفت. ( Platina به معنی نقره کوچک می باشد.)

فلز پلاتین در بین سال های ۱۷۱۳ تا ۱۷۷۳ میلادی توسط یک اخترشناس اسپانایی به نام ” Antonia de Ulloa ” به صورت یک ناخالصی در طلا دیده شد.

Antonia de Ulloa
Antonia de Ulloa

از انتشار فلز پلاتین در بریتانیا تا سال ۱۷۴۸جلوگیری شد و تا قبل از این تاریخ پلاتین به صورت یک فلز ناشناخته در این کشور محسوب می شد.

546

در حالت کلی این فلز بسیار قیمتی تر از طلا محسوب می شود.
در مواقعی دیده شده قیمت ان گاهابه ۸ برابر فلز طلا رسیده است.

47897

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious
برای مشاهده محصولات مورد نظر خود ، بر روی عنوان آن کلیک کنید :

این مقاله (مطلب) در تاریخ ۱۶ فروردین ۱۳۹۴ و توسط جواهربازار تهیه و تنظیم شده است. تمامی حقوق بازنشر آن متعلق به جواهربازار بوده و طبق قانون حمایت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان هر گونه کپی برداری بدون ذکر کامل منبع ممنوع و پیگرد قانونی خواهد داشت.

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید

نام :
ایمیل :
استان :
شهر :
تصویر کاربری
کد امنیتی»»
  # 4 تصویر کاربری
  برغول
  1395/01/07
  '21:48
  من فکر میکردم طلا قیمتی تر از پلاتین هست
  # 3 تصویر کاربری
  ایمانی (تهران / تهران)
  1394/02/06
  '17:25
  پلاتین زیبا و باارزشه و خیلی هم کم پیداست نسبت به طلا
  # 2 تصویر کاربری
  شقایق اویسی (تهران / تهران)
  1394/01/19
  '23:05
  پلاتین جذاب و زیباست مثل طلا اما برای آقایون مشکلی نداره
  # 1 تصویر کاربری
  سحر نوعی (گیلان / رشت)
  1394/01/16
  '16:07
  همیشه درذهن ما طلا از همه گرونتره و با ارزشتر بنظر میاد ولی در واقعیت فلزات دیگه ای هستن که قیمت بالاتری دارن. خیلی جالبه. ممنون از مطلب مفیدتون. تصاویر هم بسیار عالی انتخاب شده.

برخی از مطالب مرتبط