تاچومتر در ساعت های مچی به چه معناست؟

تاچومتر در ساعت های مچی به چه معناست؟
تاچومتر در ساعت های مچی به چه معناست؟Reviewed by جواهربازار on Aug 1Rating: 3.5تاچومتر در ساعت های مچی به چه معناست؟تاچومتر در ساعت های مچی به چه معناست؟ تاچومتر (Tachometer) به معنی سرعت سنج بوده و شرح آن به صورت زیر است : تاچومتر شامل یک سری اعداد بوده که بر روی قاب

تاچومتر (Tachometer)به معنی سرعت سنج بوده و شرح آن به صورت زیر است:

تاچومتر شامل یک سری اعداد بوده که بر روی قاب ساعت مچی حک شده اند. این اعداد از ۴۰۰ آغاز شده و به عدد ۶۰ ختم می شود. لازم به ذکر است عدد ۴۰۰ در کنار عدد ۲ صفحه نمایش و عدد ۶۰ در کنار عدد ۱۲ قرار گرفته است.

2313

این سیستم به منظور اندازه گیری سرعت در یک محدوده یک کیلومتری طراحی شده و این اعداد نشان دهنده سرعت شیئی ست که در این محدوده، در حرکت باشد.

البته شما می توانید در این روش از ثانیه شمار و کرنومتر استفاده کرده و کسری از ثانیه را نیز اندازه گیری کنید، که این مورد به سلیقه شما بستگی دارد.

در ادامه شما را با دو نحوه استفاده از تاچومتر آشنا خواهیم کرد:

۱ – اندازه گیری سرعت با توجه به مسافت دقیق (۱ کیلومتر):

ابتدا دو نقطه را با فاصله یک کیلومتری در نظر گرفته و زمان ورود و خروج جسم را از این محدوده اندازه گیری کنید. (بهتر است اندازه گیری توسط کرنومتر و ساعت مچی انجام شود.) عقربه کرنومتر شما به هر عددی که از تاچومتر اشاره داشت، آن عدد نشان دهنده سرعت شیء می باشد.

توجه داشته باشید در این روش تنها سرعت های محدوده ۶۰ تا ۴۰۰ کیلومتر در ساعت، قابل اندازه گیری است. البته شما
می توانید از روش های دیگر سرعت کمتر و یا بیشتر از آن را محاسبه کنید.

12121221

برای مثال تصور کنید شما در یک اتوبوس در حال گذر از اتوبانی هستید که هر کیلومتر توسط علائمی خاص مشخص شده است. بنابراین شما می توانید با عبور از اولین علامت، کرنومتر خود را فعال کرده و بعد از گذر از تابلو بعدی آن را متوقف کنید. حال عقربه ثانیه شمار کرنومتر نشان دهنده سرعت میانگین اتوبوس است. البته در این مثال ساده امید می رود سرعت شما کمتر از ۶۰ و بیشتر از ۴۰۰ کیلومتر در ساعت نباشد.

مثال: حال تصویر کنید شما قصد مسافرت با هواپیما را دارید، در صورتی که از طول باند پرواز آگاهید و اطلاع داشته باشید که مسافت طی شده جهت بلند شدن هواپیما از زمین چقدر است، می توانید با اندازه گیری فاصله زمانی بین لحظه حرکت هواپیما تا زمان بلند شدن، سرعت آن را اندازه گیری کنید.

حال با تقسیم عدد سرعت بر مسافت طی شده، می توانید سرعت متوسط هواپیما را برای تیک آف بدست آورید.

مسافت طی شده (کیلومتر)× عدد تاچومتر = سرعت میانگین هواپیما

seiko-sndd69p1-chronograph-black-dial-beige-leather-tachymeter-analog-watch-fa2304c4c779b0c7d928c2ccfd991157

۲- اندازه گیری مسافت با سرعت ثابت (۱ کیلومتر):

حال تصویر کنید شیئی با سرعت ثابت در حال حرکت است. در لحظه ای که عقربه کرنومتر به عدد مورد نظر برسد این شیء یک کیلومتر را طی کرده است.

در این مثال فرض کنید شخصی با سرعت ۱۲۰ کیلومتر درحال حرکت است هرگاه عقربه ثانیه شمار به عدد ۳۰ ثانیه برسد، می توان گفت این شخص یک کیلومتر راه طی کره است.

scale

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious
برای مشاهده محصولات مورد نظر خود ، بر روی عنوان آن کلیک کنید :

این مقاله (مطلب) در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۹۵ و توسط جواهربازار تهیه و تنظیم شده است. تمامی حقوق بازنشر آن متعلق به جواهربازار بوده و طبق قانون حمایت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان هر گونه کپی برداری بدون ذکر کامل منبع ممنوع و پیگرد قانونی خواهد داشت.

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید

نام :
ایمیل :
استان :
شهر :
تصویر کاربری
کد امنیتی»»
    # 1 تصویر کاربری
    امیرعلی حسینخانی
    1395/05/17
    '12:16
    سلامخیلی ممنون از این که به نکات ریزی اشاره میکنید و سطح سواد عمومی رو بالا میبرید

برخی از مطالب مرتبط