سرگذشت الماس امید در طی قرن بیستم

سرگذشت الماس امید در طی قرن بیستم
سرگذشت الماس امید در طی قرن بیستمReviewed by جواهربازار on Dec 30Rating: 3.5سرگذشت الماس امید در طی قرن بیستمدر یک توصیف بسیار زیبا از الماس امید می توان گفت: گوهری که در بالشی سفید قرار گرفته و اطرافش با انواع مختلف الماس سفید کوچک احاطه شده است. تا کنون

در یک توصیف بسیار زیبا از الماس امید می توان گفت: گوهری که در بالشی سفید قرار گرفته و اطرافش با انواع مختلف الماس سفید کوچک احاطه شده است.

NHB2010-05279

تا کنون گزارشات زیادی در ارتباط با آنچه در طی سال های ۱۹۰۲ تا ۱۹۰۷ برای الماس امید رخ داده ذکر شده است.

اما به احتمال زیاد این الماس در طی این دوران تحت مالکیت شرکت ویلیام و تئودور بوده و جواهرسازان مختلف آن را در زمان های تعیین شده در معرض دید عموم قرار می دادند.

در مقاله ای که مجله تایمز با موضوع الماس امید منتشر کرده ذکر شده این الماس در طی سالها مالکان بسیاری داشته و مشخص نیست که کسی آن را از جواهری فرانکل خریداری کرده و پس از مدتی آن را مجددا به همین جواهری فروخته است.

در طی بحران اقتصادی سال ۱۹۰۷ این شرکت نام این الماس را به الماس فریب تغییر داد.

diamond-gallery_Hope2

در سال ۱۹۰۸ جواهری فرانکل این الماس را با قیمت ۴۰۰ هزار دلار به سلیم حبیب که یک کلکسیونر ترک بود فروخت.

بنابر گزارشات وی نماینده سلطان عبدالحمید پادشاه امپراطوری عثمانی بوده و در سال ۱۹۰۹ این سنگ را به منظور رفع مشکلات مالی به حراج گذاشت.

لازم به ذکر است در کاتالوگ مربوط به این حراج طراحتا قید شده بود این الماس یکی از دو گوهر موجود در این کلکسیون بوده که تاکنون به تصاحب سلطان نرسیده است.

البته بعد ها اسنادی منتشر شد که نشان می دهد این الماس برای مدتی تحت مالکیت سلطان عبد الحمید بوده و پس از آنکه تاج و تخت وی در معرض فروپاشی قرار گرفت، این الماس را فروخت.

این الماس در سال ۱۹۰۹ و با قیمت ۴۰۰ هزار فرانک به یک تارج جواهرپاریسی با نام سیمون روسنو فروخته شد و وی آن را در سال ۱۹۱۰ به پیر کارتیه به مبلغ ۵۵۰ هزار فرانک فروخت .

پیر کارتیه که در آن زمان یکی از قدرتمندترین افراد در زمینه فروش جواهرات محسوب می شد، تلاش کرد که این الماس را در سال ۱۹۱۰ به اولین والش مک کلین یکی از اشخاص مقتدر در واشنگتن دی سی بفروشد، اما در ابتدا موفق به فروش این الماس نشد.

لذا کارتیه جواهر دیگری برای این الماس ساخت تا در فروش آن موفق شود.

2_1_1_1_mclean

زوج جوان مک کلین در ابتدا نسبت به خرید این الماس مشتاق بوده اما بعد از آگاهی از سرگذشت آن دیگر تمایلی نسبت به خرد این گوهر نداشتند.

در نهایت پس از کشمکش های کارتیه و مک کلین سرانجام این الماس در سال ۱۹۱۱ با قیمت ۳۰۰هزار دلار توسط مک کلین به خریداری شد.

مدتی بعد مک کلین ها به جهت از بین بردن وجه منفی این الماس تبلیغات گسترده ای انجام دادند.

الماس امید در قالبی جدید ، از جنس پلاتین قرار گرفته و اطراف آن انواع مختلفی از الماس های سفید با تراش old mine و pear قرار گفته است.

اولین باری که این الماس با ظاهر جدیدش به نمایش در آمد، در یک برنامه تلویزیونی در سال ۱۹۱۲ بود که بر گردن صاحب جدید خود، خانم مک کلین آویخته شده بود.
از آن به بعد این گردنبند تنها در مراسم رسمی و مهمانی های خصوصی مورد استفاده قرار می گرفت.

ظاهر جدید الماس امید در دهه ۱۹۲۰ توانست توجه بسیاری از افراد را به سوی خود جلب کند، تا جایی که تقریا در تمام محافل صحبت از این گوهر زیبا بوده که بر گردن مک کلین آویخته شده بود.

شایع است که وی در برخی از مهمانی های الماس را مخفی می کرد و از کودکان درخواست داشت تا الماس را برای او پیدا کنند. تا جایی که این اقدام برای او به بازی و سرگرمی بدل شده بود.

همین امر موجب می شد این الماس تحت تدابیر شدید امنیتی قرار بگیرد.

این الماس در روز در عمارت مک کلین ها و در شب در خزانه داری نگهداری می شد و در زمان عدم استفاده نیز در گاو صندوقی واقع در این عمارت قرار می گرفت.

لازم به ذکر است محل نگهداری این الماس در امارت مک کلین از امنیت بالایی برخوردار بود تا جایی که برای حمل آن از نیروهای امنیتی و ماشین های مخصوص استفاده می گشت.

البته این الماس تا هنگامی تحت مالکیت خاندان مک ملین بوده، به سرقت نرفت.

smithsonian-national

در سال ۱۹۴۷ و با مرگ خانم مک کلین این الماس به نوه وی به ارث رسید البته تا زمانی که او به سن ۲۵ سال نرسیده این الماس به صورت کامل در اختیارش قرار نگرفته و همچنان تحت حفاظت ماموران امنیتی بوده است.
همین امر موجب شد که این الماس برای مدت دو دهه به فروش گذاشته نشود.

لازم به ذکر است ماموران حفاظت از این الماس قسم یاد کرده بودن که این گوهر را جز برای جبران بدهی مالی به فروش نرسانند.

لذا این الماس در سال ۱۹۴۹ ، در نیویورک ، به هری وینسون که یک تاجر الماس بود فروخته شد.

HopeDiamondUnset

وی تمام کلکسیون جواهرات مک کلین را خریداری کرده و پس از گشذت دهه های متوالی او این گردنبند را در نمایشاه های جواهر سراسر ایالت متحده به نمایش گذاشت و سود حاصل از آن را به بنگاه های خیریه تقدیم می کرد.

الماس امید به منظور درخشندگی بیشتر مجددا تراش زاویه ای داده شد و در تاریخ ۱۶ آگوست سال ۱۹۵۵ به نمایش گذاشته شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious
برای مشاهده محصولات مورد نظر خود ، بر روی عنوان آن کلیک کنید :

این مقاله (مطلب) در تاریخ ۰۹ دی ۱۳۹۴ و توسط جواهربازار تهیه و تنظیم شده است. تمامی حقوق بازنشر آن متعلق به جواهربازار بوده و طبق قانون حمایت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان هر گونه کپی برداری بدون ذکر کامل منبع ممنوع و پیگرد قانونی خواهد داشت.

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید

نام :
ایمیل :
استان :
شهر :
تصویر کاربری
کد امنیتی»»
    # 1 تصویر کاربری
    برغول
    1394/12/26
    '17:42
    چه سرنوشتی داره این الماس خوشرنگ

برخی از مطالب مرتبط