سنگ فیروزه و جایگاه آن در صنایع دستی ایران

سنگ فیروزه و جایگاه آن در صنایع دستی ایران
سنگ فیروزه و جایگاه آن در صنایع دستی ایرانReviewed by جواهربازار on Nov 26Rating: 3.5سنگ فیروزه و جایگاه آن در صنایع دستی ایرانسنگ فیروزه از گذشته دور علاوه بر در زیورآلات و جواهرات، در ساخت صنایع دستی نیز مورد استفاده قرار می گرفت. سنگ فیروزه استفاده از سنگ های فیروزه بر روی ظروف

سنگ فیروزه از گذشته دور علاوه بر در زیورآلات و جواهرات، در ساخت صنایع دستی نیز مورد استفاده قرار می گرفت.

64564

استفاده از سنگ های فیروزه بر روی ظروف سمین، نقره یا برنج بدین گونه انجام می گیرد که ابتدا این نگین ها بر روی ظروف مورد نظر جا گرفته و پرداخت شده که اصطلاحا به آن فیروزه کوبی گفته می شود.
سنگ فیروزه از گذشته دور علاوه بر در زیورآلات و جواهرات، در ساخت صنایع دستی نیز مورد استفاده قرار می گرفت. استفاده از سنگ های فیروزه بر روی ظروف سمین، نقره یا برنج بدین گونه انجام می گیرد که ابتدا سنگ های فیروزه بر روی ظروف مورد نظر جا گرفته و پرداخت شده که اصطلاحا به آن فیروزه کوبی گفته می شود. همچنین از سنگ فیروزه در طراحی خط نستعلیق، نسخ و ... ، جهت نوشتن آیات قرآن کریم و اشعار ادبی نیزمور استفاده قرار می گیرد. نمونه های بی نظیری از اشیا و خط نوشته هایی دیدنی، مزین شده با سنگ های فیروزه، هم اکنون در خزانه جواهرات ملی ایران موجود است که محل نگهداری زیباترین و خیره کننده ترین سنگ های جواهر می باشد. در این موزه یک غرفه به طور کامل به سنگ فیروزه اختصاص داده شده که در آن شمشیر زرین فیروزه نشان، پیاله های کوچک زراندود، قدح زرین، کوزه قلیان، جقه، سر نی، سر قلیان سمین مزین به نگین فیروزه زنجیر های، ساعت های جیبی، آویز های، دستبند و انگشتر های طلا با نگین فیروزه و الماس قرار گرفته شده است. از بین تمامی اشیاء قرار گرفته در این غرفه می توان به دو سردوش اشاره کرد که با استفاده از چوب ساخته شده، و توسط پارچه ای قرمز رنگ پوشیده شده و بر روی این پارچه ورقه هایی از طلا نصب شده است. بر روی هر یک از این سردوش ها طغاری بزرگی از جنس طلا و نگین فیروزه دیده شده که بر روی طغراها عبارت " السلطان علی بن موسی الرضا " به چشم می خورد.

همچنین از سنگ فیروزه در طراحی تابلو های خط نستعلیق، نسخ و غیره  جهت نوشتن آیات قرآن کریم و اشعار ادبی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

نمونه های بی نظیری از اشیا و خط نوشته هایی دیدنی، مزین شده با سنگ های فیروزه، هم اکنون در خزانه جواهرات ملی ایران موجود است که محل نگهداری زیباترین و خیره کننده ترین سنگ های جواهر می باشد.

IMG_5300

در این موزه یک غرفه به طور کامل به سنگ فیروزه اختصاص داده شده که در آن شمشیر زرین فیروزه نشان، پیاله های کوچک زراندود، قدح زرین، کوزه قلیان، جقه، سر نی، سر قلیان سمین مزین به نگین فیروزه زنجیر های، ساعت های جیبی، آویز های، دستبند و انگشتر های طلا با نگین فیروزه و الماس قرار گرفته اند.

از بین تمامی اشیاء موجود در این غرفه می توان به دو سردوش اشاره کرد که با استفاده از چوب ساخته شده، و توسط پارچه ای قرمز رنگ پوشیده شده و بر روی این پارچه ورقه هایی از طلا نصب شده است.
بر روی هر یک از این سردوش ها طغاری بزرگی از جنس طلا و نگین فیروزه دیده شده که بر روی طغراها عبارت ” السلطان علی بن موسی الرضا ” به چشم می خورد.

03

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious
برای مشاهده محصولات مورد نظر خود ، بر روی عنوان آن کلیک کنید :

این مقاله (مطلب) در تاریخ ۰۵ آذر ۱۳۹۴ و توسط جواهربازار تهیه و تنظیم شده است. تمامی حقوق بازنشر آن متعلق به جواهربازار بوده و طبق قانون حمایت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان هر گونه کپی برداری بدون ذکر کامل منبع ممنوع و پیگرد قانونی خواهد داشت.

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید

نام :
ایمیل :
استان :
شهر :
تصویر کاربری
کد امنیتی»»
    # 1 تصویر کاربری
    شقایق اویسی
    1394/09/10
    '00:43
    بعله هنر هایی که از سنگ های جذاب بهره می گیرن کم نیستن . من فیلم مستند فیروزه کوبی رو دیدم عالی بود

برخی از مطالب مرتبط