طلا و استفاده از آن به عنوان پشتوانه مالی

طلا و استفاده از آن به عنوان پشتوانه مالی
طلا و استفاده از آن به عنوان پشتوانه مالیReviewed by جواهربازار on Mar 1Rating: 3.5طلا و استفاده از آن به عنوان پشتوانه مالیطلا به عنوان یکی از با ارزش ترین فلزات به دلیل کمیابی، سودمندی و مطلوبیت در برهه ای از زمان به عنوان وسیله ای جهت مبادله و داد و ستد مورد استفاده قرار می گرفت.

طلا به عنوان یکی از با ارزش ترین فلزات به دلیل کمیابی، سودمندی و مطلوبیت در برهه ای از زمان به عنوان وسیله ای جهت مبادله و داد و ستد مورد استفاده قرار می گرفت.

البته ویژگی هایی نظیر قابل حمل بودن، بخش پذیری و دوام نیز بر اهمیت این فلز افزوده شود.

golden-dollars

ایالات متحده بعد از چاپ و گسترش اسکناس های کاغذی، به ازای هر پول کاغذی به گردش در آمده مقداری طلا به عنوان پشتوانه نگه داشت.

این کشور یک استاندارد طلا را مورد استفاده قرار داد. که بر اساس آن هر فرد می توانست پول کاغذی را به دولت ارائه کرده  و در قبال آن مقداری طلا با ارزش برابر از دولت طلب کند.

این استاندارد توسط کشورهای زیادی مورد استفاده قرار گرفت اما بعد ها به دلیل دست و پا گیر بودن برخی از قوانین، کم کم کنار گذاشته شد.

img15

طلایی که به عنوان پشتوانه مالی مورد استفاده قرار می گرفت معمولا به شکل مکعب که شمش طلا شناخته می شدند، تولید می شد.

استفاده از شمش های طلا هزینه هایی به منظور تولید، رسیدگی، مکان نگهداری و … را به وجود می آورد.

لذا امروزه اکثر دولت ها، نهادها و افراد از این شکل طلا برای سرمایه گذاری استفاده می کنند.

اولین سکه های طلا در حدود ۵۶۰ سال قبل از میلاد در منطقه ای از کشور ترکیه امروزی ضرب شد.

انواع مختلف سکه های طلا تا قبل از تولید پول کاغذی یعنی تا اوایل دهه ۱۹۰۰ نیز مورد استفاده قرار می گرفت

بعد از آن سکه های طلا در دو حالت صادر می شدند،  یا به عنوان واحد هایی از پول مانند دلار و …، و یا به عنوان واحد هایی از وزن همچون اونس، گرم و …

 طلا و پشتوانه مالی  طلا به عنوان یکی از با ارزش ترین فلزات به دلیل کمیابی، سودمندی و مطلوبیت در برهه ای از زمان به عنوان وسیله ای جهت مبادله و داد و ستد مورد استفاده قرار می گرفت. البته ویژگی هایی نظیر قابل حمل بودن، بخش پذیری و دوام نیز بر اهمیت این فلز افزوده شود. ایالات متحده بعد از چاپ و گسترش اسکناس های کاغذی، به ازای هر پول کاغذی به گردش در آمده مقداری طلا به عنوان پشتوانه نگه داشت. این کشور یک استاندارد طلا را مورد استفاده قرار داد. که بر اساس آن هر فرد می توانست پول کاغذی را به دولت ارائه کرده و در قبال آن مقداری طلا با ارزش برابر از دولت طلب کند. این استاندارد توسط کشورهای زیادی مورد استفاده قرار گرفت اما بعد ها به دلیل دست و پا گیر بودن برخی از قوانین، کم کم کنار گذاشته شد. طلایی که به عنوان پشتوانه مالی مورد استفاده قرار می گرفت معمولا به شکل مکعب که شمش طلا شناخته می شدند، تولید می شد. استفاده از شمش های طلا هزینه هایی به منظور تولید، رسیدگی، مکان نگهداری و ... را به وجود می آورد. لذا امروزه اکثر دولت ها، نهادها و افراد از این شکل طلا برای سرمایه گذاری استفاده می کنند. اولین سکه های طلا در حدود 560 سال قبل از میلاد در منطقه ای از کشور ترکیه امروزی ضرب شد. انواع مختلف سکه های طلا تا قبل از تولید پول کاغذی یعنی تا اوایل دهه 1900 نیز مورد استفاده قرار می گرفت بعد از آن سکه های طلا در دو حالت صادر می شدند، یا به عنوان واحد هایی از پول مانند دلار و ...، و یا به عنوان واحد هایی از وزن همچون اونس، گرم و ... اگرچه امروزه سکه های طلا در معاملات مالی کاربرد چندانی نداشته اما این نوع از سکه های در وزن های خاصی تولید شده و همواره مورد استقبال مردم قرار می گیرند. اگرچه برخی از اوقات سکه های طلا تحت عناوین سکه های یادبود ضرب و منتشر می شوند این سکه های دارای ارزش معنوی و مادی قابل توجهی هستند.

اگرچه امروزه سکه های طلا در معاملات مالی کاربرد چندانی نداشته اما این نوع از سکه های در وزن های خاصی تولید شده و همواره مورد استقبال مردم قرار می گیرند.

اگرچه برخی از اوقات سکه های طلا تحت عناوین سکه های یادبود ضرب و منتشر می شوند
این سکه های دارای ارزش معنوی و مادی قابل توجهی هستند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious

این مقاله (مطلب) در تاریخ ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ و توسط جواهربازار تهیه و تنظیم شده است. تمامی حقوق بازنشر آن متعلق به جواهربازار بوده و طبق قانون حمایت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان هر گونه کپی برداری بدون ذکر کامل منبع ممنوع و پیگرد قانونی خواهد داشت.

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید

نام :
ایمیل :
استان :
شهر :
تصویر کاربری
کد امنیتی»»
  # 4 تصویر کاربری
  حسین نظردنیوی
  1395/03/17
  '19:10
  طلا خریدن به نظر من ضرر کردنه. هرچی بخری موقع فروش دستمزد کم میشه و میگن سال پایینه و از این حرفا و میزنن تو سر قیمتش!
  # 3 تصویر کاربری
  برغول
  1394/12/26
  '16:55
  طلا در طول تاریخ همیشه بعنوان یک پشتوانه مالی برای دولتها و افراد بوده
  # 2 تصویر کاربری
  شقایق اویسی
  1394/12/18
  '16:11
  مطلب خوبی بود ممنون از اطلاعاتتون .
  # 1 تصویر کاربری
  هاجر زیتونی
  1394/12/15
  '09:27
  مطلب خوبی ممنون از این مطلب خوب توی سایت

برخی از مطالب مرتبط