عمده ترین مصارف فلز پلاتین

عمده ترین مصارف فلز پلاتین
عمده ترین مصارف فلز پلاتینReviewed by جواهربازار on Jun 24Rating: 2.5عمده ترین مصارف فلز پلاتینفلز پلاتین به طور گسترده در طلا و جواهر سازی کاربرد دارد. پلاتینیوم به عنوان کاتالیزور در صنایع شیمیایی نیز کاربرد دارد. از این فلز در تولید...

فلز پلاتین به طور گسترده در طلا و جواهر سازی کاربرد دارد.

655544 - Copy

از این فلز در صنعت نیز به طور عمده استفاده می شود، برای مثال در ساخت انواع سیم، بوته های آزمایشگاهی، کوره های دما بالا و تولید اسید سولفوریک مورد استفاده قرار می گیرد.

پلاتینیوم به عنوان کاتالیزور در صنایع شیمیایی نیز کاربرد دارد.

 این فلز قابلیت این دارد که گاز ئیدروزن را جذب کرده و به هنگام گرم شدمن مقداری از ان را آزاد سازد.
بنابراین از این فلز به عنوان سوخت وسایل نقله نیز استفاده شود.

از یک مقدار معین، از فلزات گروه پلاتین و یا آلیاژ پلاتینیوم در صنایع شیمیایی به عنوان کاتالیزور استفاده می شود.
همچنین این فلز در پالایش نفت خام و تولید گازوئیل نیز می تواند نقش کاتالیزور را ایفا کند.

این فلز به دلیل دارا بودن ضریب انبساطی برابر با شیشه سیلیسی، برای تولید الکترود های پوششی در سیستم شیشه ای استفاده می شود.

با ترکیب مقدار ۷۶٫۷ درصد از فلز پلاتین و ۲۳٫۳ درصد از کبالت آلیاژی با خواص مغناطیسی بسیار قوی بدست می آید.

فلز پلاتینیوم به طور گسترده در طلا و جواهر سازی کاربرد دارد. از این فلز در صنعت نیز به طور عمده استفاده می شود، برای مثال در ساخت انواع سیم، بوته های آزمایشگاهی، کوره های دما بالا و تولید اسید سولفوریک مورد استفاده قرار می گیرد. پلاتینیوم به عنوان کاتالیزور در صنایع شیمیایی نیز کاربرد دارد. این فلز قابلیت این دارد که گاز ئیدروزن را جذب کرده و به هنگام گرم شدمن مقداری از ان را آزاد سازد. بنابراین از این فلز به عنوان سوخت وسایل نقله نیز استفاده شود. از یک مقدار معین، از فلزات گروه پلاتین و یا آلیاژ پلاتینیوم در صنایع شیمیایی به عنوان کاتالیزور استفاده می شود. همچنین این فلز در پالایش نفت خام و تولید گازوئیل نیز می تواند نقش کاتالیزور را ایفا کند. این فلز به دلیل دارا بودن ضریب انبساطی برابر با شیشه سیلیسی، برای تولید الکترود های پوششی در سیستم شیشه ای استفاده می شود. با ترکیب مقدار 76.7 درصد از فلز پلاتین و 23.3 درصد از کبالت آلیاژی با خواص مغناطیسی بسیار قوی بدست می آید. از الیاژ حاصل از فلز پلاتین و فلز اوسمیوم در ساخت دستگاه تنظیم فشار خون، دریچه جایگزینی، پیوند ها و همچنین عمل جراحی استفاده می شود از این فلز در تولید دارو های درمان سرطان خون نیز کاربرد دارد. فلز پلاتین برای در تولید مخروط های دهانه موشک و سایر اجسامی که می بایست برای مدت زمان طولانی در دمای بالا قرار بگیرند نیز استفاده می گردد.

از الیاژ حاصل از فلز پلاتین و فلز اوسمیوم در ساخت دستگاه تنظیم فشار خون، دریچه جایگزینی، پیوند ها و همچنین عمل جراحی استفاده می شود

از این فلز در تولید دارو های درمان سرطان خون نیز کاربرد دارد.

فلز پلاتین برای در تولید مخروط های دهانه موشک و سایر اجسامی که می بایست برای مدت زمان طولانی در دمای بالا قرار بگیرند نیز استفاده می گردد.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious

این مقاله (مطلب) در تاریخ ۰۳ تیر ۱۳۹۴ و توسط جواهربازار تهیه و تنظیم شده است. تمامی حقوق بازنشر آن متعلق به جواهربازار بوده و طبق قانون حمایت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان هر گونه کپی برداری بدون ذکر کامل منبع ممنوع و پیگرد قانونی خواهد داشت.

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید

نام :
ایمیل :
استان :
شهر :
تصویر کاربری
کد امنیتی»»
  # 2 تصویر کاربری
  برغول (آذربایجان شرقی / تبریز)
  1394/04/17
  '02:26
  مثل همیشه مطلب مفید و خوبی بود
  # 1 تصویر کاربری
  شقایق اویسی (تهران / تهران)
  1394/04/03
  '22:08
  توی زیور آلات که واقعا دوست داشتنیه

برخی از مطالب مرتبط