هنر جواهر تراشی از دیروز تا به امروز

هنر جواهر تراشی از دیروز تا به امروز
هنر جواهر تراشی از دیروز تا به امروزReviewed by جواهربازار on Feb 2Rating: 3.5هنر جواهر تراشی از دیروز تا به امروزهمان طور که می دانید هنر جواهر تراشی از بسیاری از جهات مشابه صد سال گذشته است . پژوهش های اندکی در این زمینه صورت گرفته، چرا که بنابر سیاست های اکثر

همان طور که می دانید هنر جواهر تراشی از بسیاری از جهات مشابه صد سال گذشته است .

GZ-SP04-P78-1

پژوهش های اندکی در این زمینه صورت گرفته، چرا که بنابر سیاست های اکثر جواهرتراشان در گذشته، روش کار آنان همواره محرمانه بوده است.

البته گاهی اطلاعاتی از جانب جواهرتراشان غیر حرفه ای و آماتور منتشر می شد.

در دوران قرون وسطی اغلب افراد هنر حکاکی و تراش کاری را در محیط خانه دنبال می کردند، لذا هرگونه پیشرفتی در این عرصه به صورت محرمانه از نسلی به نسل دیگر انتقال می یافت.

ابزار مورد استفاده در این زمینه نیز در مقایسه با تجهیزات و دستگاه های مدرن امروزه که اغلب در کارخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد، بسیار ابتدایی محسوب می شود.
ابزار های اولیه تراش اغلب با نیروی دست و ابزار های مورد نیاز برای صیقل دادن سنگ های نیز با نیروی آب ، بخار و در نهایت با موتور الکتریکی کار می کرد.

سنگ سنباده طبیعی

در دوران پیش از کشف سنگ سنباده سنگ های معدنی و جواهرت نرم تر اغلب با چرخ های سنباده ای، ماسه سنگ های سیلیسی، پودر سنگ آتش زنه، ماسه و سایر ساینده های مشابه تغییر داده می شد.
همچنین جواهرات و سنگ های سخت تر اغلب با چرخ ها فلزی که معمولا از جنس سرب بوده، تراشیده می شدند.

در زمینه تراش سنگ های قیمتی تا زمان کشف سنگ سنباده و استفاده از آن عملا هیچ پیشترفی دیده نمی شد.
البته سنگ های سنباده طبیعی بسیار کمیاب وگرانقیمت بودند.

350px-Diamond_polishing_~1710

در ارتباط با تاریخ اولین استفاده از سنگ سنباده در زمینه تراش سنگ های قیمتی ، اطلاعاتی در دست نیست.

در آن زمان تراش و شکل دادن به سنگ های جواهر، با استفاده از فلز سرب و سایر فلزات دیگر که با پودر سنگ سنباده پوشیده شده بود انجام می شد ، که این کار، کاری بسیار سخت و دشوار محسوب می شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious

این مقاله (مطلب) در تاریخ ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ و توسط جواهربازار تهیه و تنظیم شده است. تمامی حقوق بازنشر آن متعلق به جواهربازار بوده و طبق قانون حمایت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان هر گونه کپی برداری بدون ذکر کامل منبع ممنوع و پیگرد قانونی خواهد داشت.

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید

نام :
ایمیل :
استان :
شهر :
تصویر کاربری
کد امنیتی»»
  # 2 تصویر کاربری
  برغول
  1394/12/26
  '16:39
  این افرادی که با کمترین امکانات جواهرات را تراش می دادند هنرمندان خلاقی بودند. والا با طرحهای کامپیوتری و ابزار پیشرفته و نرم افزارهای طراحی ساخت و تراش یک جواهر در برابر کار گذشتگان کار چندان بزرگی نیست. البته منکر خلاقیت و ابتکار جواهرسازان و طراحان نیستم.
  # 1 تصویر کاربری
  شقایق اویسی
  1394/11/27
  '22:09
  بسیار زیبا بود . ممنون از این همه معلومات

برخی از مطالب مرتبط