گنجینه تیپو سلطان

گنجینه تیپو سلطان
گنجینه تیپو سلطانReviewed by جواهربازار on Dec 7Rating: 3.5گنجینه تیپو سلطاندر زمان فرمانروایی ادوارد کلیوز در منطقه مادراس واقع در کشور هند، چندین نمونه بسیار ارزشمند از گنجینه تیپو سلطان دیده شد. این گنجینه بعد از سرنگون

در زمان فرمانروایی ادوارد کلیوز در منطقه مادراس واقع در کشور هند، چندین نمونه بسیار ارزشمند از گنجینه تیپو سلطان دیده شد.

این گنجینه بعد از سرنگونی وی در سال ۱۷۹۹ ،توسط سربازانش به غارت رفته و با قیمت بسیار گزاف به حراج گذاشته شده بود.

53b1214aaa93222d69377db4f41afcb3

لازم به ذکر است در این غارت حتی تخت پادشاهی وی نیز در امان نبوده و بارها دیده شده قسمت های مختلف این تخت در حراج های مختلف به فروش گذاشته شده است.

اما بر اساس دستور فرماندار کل آن زمان لرد مورنینگتن، محتویات زیادی از قصر تیپو سلطان به صورت مطلوبی حفظ شده بود.

بقایای باقی مانده از تخت پادشاهی تیپو سلطان که شامل دو ستون کناره این تخت، که در بالای هر کدام سر یک ببر قرار داشته و همچنین پرنده های هما ساخته شده از طلا که به صورت سایبان در بالای این تخت قرار می گرفت بعد ها توسط پادشاه انگلستان خریداری شد.

Tipu_Sultan_seated_on_his_throne

لازم به ذکر است لرد مورنینگتون ستون دیگر را به لرد ولیدی کلیوز هیه داده است. کلکسیون کلیوز که نمادی از زیبا شناسی آن دوران است، در حال حاضر در قصر پاویس نگهداری می شود.

در طول دوران مختلف گنجینه هایی از جواهرات که در شهر سریرانگاپانا کشور هند یافت می شد، با بی توجهی نسبت به تاریخ بودن آنها، ای جواهرات در بازار های بین المللی به فروش می رسید.

یاقوت بزرگی که روزگاری در قبضه شمشیر تیپو سلطان قرار داشت بر روی یک رکاب انگشتر قرار گرفت و در سال ۱۸۹۲ به فروش رسید.

65646

 

گردنبند چهار رشته مروارید وی به فرمانده ارتش انگلستان (سر جان فلوید) هدیه شد و وی این گردنبند مروارید را به دختر وزیر دوم ملکه ویکتوریا اهدا نمود.

این گردنبند مجددا در سوم فوریه سال ۱۹۱۷ در حراج کریستی به فروش رسید.

در اکتبر سال ۱۹۹۷ دو عدد النگو طلا که با نگین های یاقوت سرخ و الماس مزین شده بودند به همراه سر یک ببر و یک جفت زمرد اشک حکاکی شده در شهر لندن و در حراج کریستی فروخته شد.

لازم به ذکر است تمامی این جواهرات روزگاری جزء گنجینه تیپو سطلان بوده اند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious
برای مشاهده محصولات مورد نظر خود ، بر روی عنوان آن کلیک کنید :

این مقاله (مطلب) در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۹۴ و توسط جواهربازار تهیه و تنظیم شده است. تمامی حقوق بازنشر آن متعلق به جواهربازار بوده و طبق قانون حمایت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان هر گونه کپی برداری بدون ذکر کامل منبع ممنوع و پیگرد قانونی خواهد داشت.

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید

نام :
ایمیل :
استان :
شهر :
تصویر کاربری
کد امنیتی»»
  # 3 تصویر کاربری
  شقایق اویسی
  1394/10/14
  '19:09
  آخیی باز هم یکی از قصه های سوزناک تاریخی ولی عجب تختی بوده عکسشو که دیدم شاخ درآوردم.راستی با اون شمشیر واقعا می جنگیدن یا برای تزیین بوده ؟
  # 2 تصویر کاربری
  حسین نظردنیوی
  1394/10/03
  '21:58
  اشتباه تایپی: ای جواهرات (این جواهرات)
  # 1 تصویر کاربری
  حسین نظردنیوی
  1394/10/03
  '21:57
  کلا هندوستان همش در حال غارت شدن بوده انگار. با اینحال چند روز پیش اخبار میگفت زنان هندی مقادیر بسیار زیادی طلا دارند که دولت هند قصد داره تشویقشون کنه بیان طلاهاشونو بدهند به بانکها و سودشو بگیرن.

برخی از مطالب مرتبط