جدیدترین محصولات
 1. جواهربازار
 2. کتابخانه
 3. گوناگون

روایات مذهبی و حدیث درباره ی عقیق

بازدید : 263٫166
rateraterateraterate
تاریخ بروزرسانی :

عقیق سنگ مقدسی است که احادیث و روایات زیادی از پیامبر اکرم (ص) و معصومین (ع) درباره آن ذکر شده است.احادیث و روایات زیادی از منابع گوناگون درباره سنگ عقیق ذکر شده است. در این مقاله برخی از این روایات جمع‌آوری شده و پیشنهاد می‌کنیم آنها را مطالعه نمایید تا با خواص ماورائی سنگ عقیق بیشتر آشنا شوید.

عقیق سنگ مقدسی است که احادیث و روایات زیادی از پیامبر اکرم (ص) و معصومین (ع) درباره آن ذکر شده است.

حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم)
 پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند : زمانی که خداوند موسی بن عمران را خلق کرد (وقتی او را در میقات به رسالت مبعوث کرد) با موسی بن عمران سخن گفت. سپس خداوند عنایت ویژه ای به اهل زمین کرد و از نور صورت حضرت موسی ، کوه عقیق را آفرید.
سپس خداوند قسم یاد نمود : به عزتم قسم هرگز نمی‌سوزانم و عذاب نمی‌کنم دستی را که در آن انگشتر عقیق باشد ، به شرط آنکه ولایت علی (علیه السلام ) را در دل داشته باشد.
روزی مردی نزد پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) آمد و از دزدان قافله در مسیر مسافرت و دزدیده شدن اموالش توسط آنها شکایت کرد.
حضرت فرمود : چرا انگشتر عقیق در دست نمی‌کنی؟ پس همانا انگشتر عقیق انسان را از هر بدی محافظت می‌کند.در شب معراج که به آسمان‌ها سفر کردم (به عرش رفتم) به مرتبه‌ای رسیدم که نزدیکتر از آن ،‌ به مقام ربوبیت ، تصور پذیر نیست. پس خداوند در آنجا با من بین دو کوه عقیق سخن گفت.
سلمان فارسی روایت می‌کند که روزی پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) به امیر مومنان (علیه السلام ) فرمود : یا علی انگشتری را در دست راست کن تا از دسته مقربان الهی باشی.
امام علی (علیه السلام ) عرضه داشت : یا رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) مقربان درگاه الهی چه کسانی هستند؟
پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود : آنها جبرئیل و میکائیل‌اند.
امام علی (علیه السلام ) از حضرت پرسیدند : چه انگشتری در دست کنم؟
پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند : عقیق قرمز ، پس همانا سنگ عقیق ، اول کوهی است که به وحدانیت خدا و پیامبری من و به وصایت تو و امامت فرزندان بعد از تو و به بودن بهشت برای محبان تو و شیعیان فرزندانت اقرار کرده است.
ابن شهر آشوب نقل می‌کند که : روزی جبرئیل بر پیامبر نازل شد و گفت : یا رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) پروردگارم بر تو سلام و درود می‌فرستد و می‌فرماید انگشترت را در دست راست کن و نگین آن را هم عقیق قرار بده و به پسر عمویت علی ( علیه السلام ) نیز بگو انگشترش را در دست راست کند و نگین آن را عقیق قرار دهد.
پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) پیام جبرئیل را به امیرالمومنین (علیه السلام) رسانید. حضرت عرضه داشت : یا رسول الله(صلی الله علیه و آله و سلم) عقیق چیست؟
پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند : نام کوهی در کشور یمن است.
هر که انگشتر عقیق در دست داشته باشد حاجتش بر آورده می‌شود.
 (ای مردم) انگشتر عقیق در دست کنید، همانا تا انگشتر عقیق در دست دارید حزن و اندوه بر دل شما وارد نمی شود.
 کسی نزد حضرت خاتم (صلی الله علیه و آله و سلم) آمد و شکایت نمود که دزد در راه اموال مرا ربود، حضرت فرمود : چرا انگشتر عقیق در دست نداشتی که آن از هر بدی آدمی را نگاه می‌دارد.از شما مادامی که این عقیق همراه او باشد غم و غصه‌ای به او نمی‌رسد.یا علی، همانا عقیق اولین کوهی است که به ربوبیت خدای متعال و نبوت من و وصی بودن تو و امامت فرزندانت و اختصاص داشتن بهشت به پیروان تو و اختصاص آتش به دشمنان تو شهادت داده است.

 حضرت علی (علیه السلام) :

 از حضرت امیر المومنین علی (ع) منقول است که نماز کسی که انگشتر عقیق در دست داشته باشد بر نماز جماعتی که غیر عقیق در دست داشته باشند به چهل درجه زیادتی دارد.

حضرت فاطمه (سلام الله علیها) :
 هر کس انگشتر عقیق در دست کند ، همیشه خیر و خوبی می‌بیند.

امام سجاد (علیه السلام) :
ربیعه الرای می‌گوید : دیدم در دست علی بن حسین (علیه‌السلام) نگین عقیق است به ایشان عرض کردم این چه نگینی است؟
فرمودند : این نگین عقیق رومی است ، هرکس انگشتر عقیق به دست کند حاجتهای او برآورده می‌شود.

 امام محمد باقر (علیه السلام) :
 اسماعیل فرزند امام صادق (علیه السلام) از جدش امام باقر (علیه السلام) نقل می‌کند که حضرت به او فرموده است : ای فرزندم هر کس که شب را صبح کند، در حالی که انگشتر عقیق در دست راستش باشد و هنگام صبح قبل از آن که کسی را ببیند، نگین انگشترش را برگرداند، به طوری که در کف دستش قرار گیرد و سوره قدر را بخواند و بعد آیه موجود را خداوند او را در آن روز از شر آن چه از آسمان نازل می‌شود و به سوی آسمان بالا می‌رود و همچنین از شر آن چه در زمین فرود می‌آید و از آن خارج می‌شود، حفظ می‌کند و در محافظت خدا و ولی خدا به سر می‌برد تا صبح را به شب برساند.
 روزی مردی از کنار امام باقر (علیه السلام) عبور کرد که دستگاه ظالمانه حکومتی بنی امیه به نا حق به را تازیانه زده بودند.
پس امام باقر (علیه السلام) به راوی فرمودند : چرا همراه خود انگشتر عقیق نداشت؟ بدان همانا اگر انگشتر عقیق در دست داشت، به او به نا حق تازیانه نمی‌زدند.
 عقیق سرخ ، زرد و سفید هر سه کوه‌هایی هستند در بهشت و هر که انگشتری از عقیق بدست کند به جز خیر و خوبی و وسعت رزق نمی‌بیند.

امام جعفر صادق (علیه السلام) :
 عقیق حرز در سفر است و دست کردن انگشتر آن در هنگام سفر ، انسان را از خطرهای سفر محفوظ و مصون می‌دارد.
 امام صادق (علیه السلام) در حدیثی در ادامه بیان فواید انگشتر عقیق می‌فرماید : خداوند دوست دارد دستی که برای دعا کردن به درگاهش بلند می‌شود ، با انگشتر عقیق باشد.
 بشیر خدمت امام صادق (علیه السلام) عرض کرد : فدایت شوم، چه نگینی بر روی انگشترم قرار دهم؟حضرت (علیه السلام) فرمود : ای بشیر چرا از عقیق قرمز و عقیق زرد و عقیق سفید استفاده نمی‌کنی؟ پس همانا این سه عقیق سه کوهی هستند در بهشت که کوه عقیق قرمز بر خانه پیامبر در بهشت و کوه عقیق زرد بر خانه فاطمه زهرا در بهشت و کوه عقیق سفید نیز بر خانه امیرالمومنین در بهشت سایه افکنده‌اند و همه این خانه‌ها یکی است. همانا این سه کوه، خداوند را تسبیح و تقدیس و تمجید می‌گویند و برای دوستان و محبان آل محمد استغفار می‌کنند.
 امام صادق (علیه السلام) ، و آن حضرت از پدران بزرگوارش (علیهم السلام) از امیر مؤمنان علی (علیه السلام) نقل کرده است که فرمود : انگشتری عقیق به دست کنید که خدا شما را برکت دهد، و از بلا در امان باشید.

 همچنین امام صادق (علیه السلام) خطاب به مفضل فرمود : دوست دارم که هر مومنی پنج انگشتر در دست کند : عقیق ، فیروزه و یاقوت و حدید صینی و در نجف .
مفضل پرسید : سرورم ، خاصیت و فضیلت دست کردن انگشتر در نجف چیست ؟ حضرت فرمود : هر کس انگشتر در نجف در دست کند و نگاه به آن کند ، خداوند برای هر نگاهی که به این نگین می‌اندازد ، ثواب یک زیارت ( اعم از حج یا غیره ) در نامه عمل او می‌نویسد که اجر و ثواب آن برابر با اجر و ثواب عمل پیامبران و صالحان است و اگر رحمت خداوند بر شیعیان نبود ، قیمت هر دانه نگین در نجف به قدری گران می‌شد که کسی توانایی خرید آن را نداشت ، لکن خداوند آن را بر شیعیان ارزان قرار داده و زیاد یافت می‌شود تا آن که همه شیعیان بتوانند از آن بهره ببرند.
 هر که انگشتر عقیق در دست داشته باشد پریشان نشود و عاقبت کارش البته نیکو باشد.انگشتر عقیق در دست کنید که مبارک است و صاحب آن عاقبتش به خیر و نیکی باشد.دو رکعت نماز به همراه نگین عقیق ، معادل هزار رکعت نماز بدون عقیق است.
انگشتر عقیق در دست کنید. همانا خداوند با پیامبرش، موسی (ع) بر روی کوه عقیق سخن گفت و موسی بر این کوه به مقام کلیم اللهی رسید.
 هیچ کف دستی محبوبتر در نزد خداوند نیست از کف دستی که بسوی خداوند بلند شده در حالیکه مزین به انگشتر عقیق است.

امام رضا (علیه السلام) :
 امام رضا علیه السلام ضمن حدیثی در فضیلت روز غدیر فرمود : خداوند ولایت امیر مومنان (علیه السلام) را بر ساکنان طبقات هفتگانه آسمان عرضه کرد. پس اول کسانی که به ولایت امیر مومنان (علیه السلام ) ایمان آوردند، ساکنان طبقه هفتم آسمان بودند. خداوند ( به علت این عمل آنان ) آسمان هفتم را به عرش خودش آراست و عرش خود را در آسمان هفتم قرار داد. پس از آن ، ساکنان طبقه چهارم به ولایت امیر مومنان (علیه السلام) اقرار کردند. خداوند آسمان چهارم را هم به بیت المعمور آراست و بیت المعمور را در آنجا قرار داد. سپس ساکنان آسمان دنیا به امامت امیرمومنان (علیه السلام ) اقرار کردند و ایمان آوردند . خداوند آسمان دنیا را به ستارگان مزین کرد و بعد طبقات دیگر آسمانها ایمان آوردند . سپس ولایت امیر مومنان (علیه السلام) را بر زمین (هفت طبقه زمین) عرضه کرد .اول جایی که به ولایت امیر مومنان (علیه السلام) اقرار نمود ، سرزمین مکه بود. پس خداوند آن را به وجود کعبه آراست. سپس سرزمین مدینه ایمان آورد ،‌پس آن سرزمین را به وجود پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) آراست . سپس سرزمین کوفه به ولایت امیر مومنان (علیه السلام) اقرار کرد . خداوند آن را به وجود امیر مومنان (علیه السلام ) آراست . سپس خداوند ولایت امیر مومنان (علیه السلام ) را بر کوهها عرضه کرد ، پس اولین کوه‌هایی که به ولایت امیر مومنان شهادت دادند سه کوه عقیق ، فیروزه و یاقوت بودند.اولین کوههایی که اقرار به ولایت حضرت علی (علیه السلام) کردند ، کوههای فیروزه ، عقیق و یاقوت بوده است.
 امام رضا (علیه السلام) درباره همراه داشتن سنگ جزع یمانی از پدرانش از علی(علیه السلام) فرموده‌اند : روزی رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) آمد درحالی که در دست او انگشتری با نگین جزع یمانی بود برای ما نماز خواند و وقتی نمازش تمام شد آن را به من داد و فرمود : یا علی! این انگشتر را به دست راستت کن و با آن نماز بخوان. آیا میدانی ثواب نماز خواندن با انگشتری که نگین جزع یمانی دارد هفتاد نماز است و جزع تسبیح می‌گوید و استغفار می‌کند و ثوابش را به صاحبش می‌نویسند.
 کسی که انگشتری با نگین عقیق در دست کند، فقیر نمی‌شود.

کلمات کلیدی :
مشاهده همه محصولات با نگین عقیق اصل
  آواتار
  سید محمد
  1403/1/3
  عالی بود خیلی خوش ام آمد عالی ترین انگشتر انگشتر عقیق است
  آواتار
  هلیا محمدی (مازندران / قائم شهر)
  1402/7/23
  سلام.. این دستبندها سنگ هستند چون تو عکس معلوم نیست خواق وکارایی ها را داره
  آواتار
  شقایق اویسی (تهران / تهران)
  1402/1/17
  چقدر طراحی های جدید و متفاوت می تونن زیبا باشن ! عالیه
  آواتار
  محدثه مصلی نژاد (فارس / جهرم)
  1400/4/16
  چه جالب مطالب عالی بودن.
  آواتار
  کاظم
  1399/9/4
  خیلی ممنون ازاین معلومات خیلی خوب بودمن ازاین معلومات غافل بودم تشکرخواستم بدونم قیمت چنده
  محصولات عقیق تنوعشون در سایت بسیار بالاست شامل نگین / انگشتر / سرویس / دستبند و ... شما میتوانید از طریق سایت محصولات را مشاهده بفرمایید
  آواتار
  جابر فشانجردی (خراسان رضوی / جغتای)
  1399/8/15
  عالی مطالب واقعا ساییتون عالیه
  آواتار
  امیرمحمد فتاحی نیا (تهران / تهران)
  1399/6/24
  بسیار فاخر، شیک و در خور توجه ... درود بر سازنده محترم و سایت جواهر بازار...
  آواتار
  امجدی
  1398/6/7
  عالی و جالب بود برام
  حالا با انگیزه بیشتری خرید میکنم
  تشکر فراوان از شما و سایتتون
  آواتار
  فاطمه مهدوی شیرازی (مازندران / بابل)
  1398/3/7
  چه خوب که روایات مذهبی و حدیث درباره ی عقیق را در اختیار مشتریان قرار می دهید.
  آواتار
  امیر حسین ایجاد (فارس / لار)
  1397/12/10
  سلام من دیروز یک شرف الشمس سفارش دادم و الان هم خیلی خوشحالم
  آواتار
  سیده زهرا موسوی (مازندران / نکا)
  1397/7/12
  سلام انگشتر نقره عقیق ارامش خونسردی وسکوت رادر من تقویت کرد
  آواتار
  فاطمه مهدوی (مازندران / ساری)
  1397/3/31
  سلام من روایات مذهبی و حدیث در باره‌ عقیق، در نجف، یاقوت، حدید و فیروزه را در مرورگر لپ تاپم بوک مارک کرده ام و بر مبنای همین می خواهم این پنج گوهر را به صورت انگشتری از جواهربازار تهیه کنم.
  متشکرم