کانال تلگرام جواهربازاراطلاع از تخفیف‌های روزانه و مشاهده محصولات در کانال تلگرام
جدیدترین محصولات
 1. خانه »
 2. کتابخانه »
 3. آموزشی »
 4. چرا قبل از خواب تشنه می شویم

چرا قبل از خواب تشنه می شویم

بازدید : 489

1

چرا قبل از خواب تشنه می‌شویم؟!

بر اساس شواهدی که به تازگی محققان کانادایی موفق به کشف آن شده اند، ساعت زیستی بدن باعث می‌شود، انسان قبل از خواب احساس تشنگی کند. در طی این رویداد عصب تشنگی ما تحریک شده تا با نوشیدن مقداری آب قبل از خوابیدن، آب مورد نیاز بدن را در طی شب تامین کنیم.

به گفته این محققان در صورت پی بردن به چگونگی فرآیند تشنه شدن انسان قبل از خواب، می توان به اطلاعات مفیدی در مورد برخی از جنبه های آزار دهنده زندگی روز مره که بر روی ساعت زیستی بدن تاثیر می گذارد، دست یافت. مواردی همچون پرواز زدگی و تغییر شیفت های کاری موارد مثال زدنی از این دسته اند.

بر اساس مطالعات گذشته که بر روی موش های آزمایشگاهی صورت گرفته شد، دیده شده بود که موش ها قبل از خوابیدن میزان آب بدنشان را افزایش میدهد اما تاکنون علت این اقدام مشخص نشده بود.

محققان می گویند دریافت آب قبل از خواب معمولا جهت تامین آب بدن جانور در طول خواب است. این مورد نشان میده حتی زمانی که سطح آب بدن کاهش پیدا نکرده نیز، تشنگی فرد تحریک می شود.

چرا قبل از خواب تشنه می‌شویم؟!
بنابراین این مغز می تواند بفهمد که چه زمانی بدن شما به آب نیاز خواهد داشت. همچنین هسته سوپراکیاسماتیک (بخشی از مغز که کنترل ساعت زیستی بدن را بر عهده دارد) می بایست روشی برای برقرار کردن ارتباط با اعصاب تشنگی داشته باشد.

البته تا کنون تحقیقات بر سر این موضوع، بر روی بدن انسان تکمیل نشده و هنوز می بایست با دید تردید به آن نگاه کرد. اما دانشمندان یقین دارند که انجام این آزمایشات می تواند کمک فراوانی به شناخت ویژگی های پنهان بدن انسان و تاثیر زندگی روزمره بر روی آن داشته باشد.

چرا قبل از خواب تشنه می‌شویم؟!

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید
captcha»»
  آواتار
  ع رامندی (قزوین / بوئین زهرا)
  1396/11/18
  '12:30
  واقعا جالبه که بدنمان هنگام خواب آبشو دریافت میکنه.
مضررات خواب عصر

مضررات خواب عصر

خواب عصر یکی از عوامل بروز سکته، ورم دست و پا، سردرد و افسردگی بوده و پوست را زرد می کند. خواب پس از عصر موجب حماقت شده و روزی آدمی را کم می [...]

بیشتر بخوانید »
با کتاب خواندن برای کودک زمینه رشد ذهنی او را فراهم کنید

با کتاب خواندن برای کودک زمینه رشد ذهنی او را فراهم کنید

والدین با خواندن کتاب می‌توانند سبب رشد ذهنی و رفتاری فرزندشان شوند. پس سعی کنید فرهنگ کتاب خوانی را در خود و کودکان گسترش دهید.

بیشتر بخوانید »
گفتگوی آنلاین
سبد خریدثبت فاکتورE