جدیدترین محصولات
 1. جواهربازار
 2. کتابخانه
 3. بایگانی

کشف مورچه ای 98 میلیون ساله در یک کهربا

بازدید : 2٫321
rateraterateraterate
تاریخ بروزرسانی :

کشف مورچه ای 98 میلیون ساله در یک کهربا

 به تازگی محققان در مقاله ای منتشر شده در مجله Systematic Entomology به بررسی نوعی مورچه ماقبل تاریخ پرداخته اند که در چندین قطعه سنگ کهربا کشف شده است. این مورچه به گونه ای جدیدی که " Linguamyrmex vladi" نامیده شده و در دسته Haidomyrmecini قرار میگرد، تعلق دارد. به این گونه به مورچه های جهنمی و یا تک شاخ شهرت پیدا کرده اند.

بر اساس بررسی های انجام شده مشخص کردید این مورچه به 98 میلیون سال قبل و دوران سنومانین، اوایل دوره کرتاسه‌ی پسین تعلق دارد. همچنین لازم به ذکر است قطعه کهربایی که این مورچه در آن قرار گرفته بود از ایالت کاچین میانمار و دره هوکانگ بدست آمده است.

loadingImage...

تحقیق بر روی این مورچه بر عهده موزه تاریخ طبیعی امریکا و موسسه تکنولوژی نیوجرسی گذاشته شده  و آنها در انجام بررسی های خود از تکنیک‌های تصویربرداری پیشرفته همچون میکروسکوپ نوری و تصویربرداری مقطعی (میکرو سی‌تی) استفاده نموده اند.

بررسی های صورت گرفته سبب شده تا محققان درخصوص مورچه های امروز به اطلاعات بیشتر و مفیدی دست پیدا کنند. گروه تحقیقاتی دریافتند که این نوع از مورچه دارای آرواره ای بزرگ و داسی شکل هستند و زائده ای مانند شاخ دارند که با آهن تقویت شده است. این حشرات با احتباس فلزاتی همچون منگنز، کلسیم، آهن و روی در اندام تخم ریز و زوائد شهرت دارند که این مورد سبب افزایش توان و کاهش سرعت فرسایش آنها منجر شده است.

loadingImage...

در نتایج بررسی ها مشخص گردید قسمت سپر پدالی این نوع از موچه ها با ضخامت بیشتری که احتمالا به دلیل وجود اهن بود، وجود داشته است.

کلمات کلیدی :
  آواتار
  Arash zarghami
  1399/1/21
  خیلی خوب بود راضی هستم متشکرم.