جدیدترین محصولات
  1. جواهربازار
  2. کتابخانه
  3. سنگ قیمتی

آشنایی با عقیق های ژئود و ویژگی های منحصر به فرد آنها

بازدید : 9٫164
rateraterateraterate
تاریخ بروزرسانی :

تاریخچه و مختصری از عقیق ژئودعقیق‌های ژئود از خارج شبیه به یک تکیه سنگ به نظر می‌رسند اما در صورت که عمیق‌تر به این سنگ نگاه کنید متوجه بلورهای شفاف این سنگ خواهید شد. بلورهای قرارگرفته در دل عقیق ژئود ، بسته به نوع و گونه عقیق می‌توان از جنس‌های کوارتز ، کلسیت ،سلستین و دولمیت باشد.

تاریخچه و مختصری از عقیق ژئود

اغلب ژئود ها در دل حفره‌های موجود، در سطح زمین تشکیل می شوند. این حفره‌های معمولا توسط حیوانات و یا ریشه درختان ایجادشده‌اند.
شکل‌گیری ژئود ها از قطعه‌ای کوچک سنگ آهک و یا آنیدرات شروع شده که در طول زمان آب‌های غنی‌شده به آن نفوذ کرده اند و مواد معدنی اطراف سنگ را سخت و محکم ساخته اند. براثر سخت شدن دائم رسوبات مواد معدنی موجود در آب، در نهایت ساختار بلور شکل و پوسته بیرونی ژئود شکل می‌گیرد.

loadingImage...

منابع و خاستگاه سنگ جواهر عقیق ژئود

اصلاح ژئود به معنی "شکل زمین" بوده و ریشه یونانی دارد. شاید دلیل این نام‌گذاری این سنگ، آن باشد که این سنگ توسط زمین شکل داده‌شده است.  البته اغلب سنگ‌های ژئود به‌صورت بیضی و یا گرد هستند و در اغلب نقاط جهان به‌خصوص مناطق صحرایی و یا آتش‌فشانی یافت می‌شود. عقیق‌های ژئود در سراسر کشور آمریکا همچون کالیفرنیا، ایلینویز، نوادا، آریزونا، میسوری، کنتاکی، یوتا و لووا به وفور دیده می‌شوند.

 تشکیل و شکل‌گیری بلورهای موجود در عقیق‌های ژئود به عوامل مختلفی همچون میزان رطوبت موجود در ژئود، رسوبات مواد معدنی و شیمیایی، مقدار فشار واردشده بر ژئود بستگی دارد. البته درصورتی‌که تعادل میان موارد ذکرشده برقرار باشد، بلورها در دیواره ژئود به سمت مرکز شکل می‌گیرند.  تمامی فرایند ذکرشده ممکن است میلیون‌ها سال به طول بیانجامد. لذا اغلب ژئود های موجود بیش از 250 سال قدمت دارند. در این میان برخی از ژئود ها هرگز به‌صورت کامل پر نشده و برخی نیز با اشکال بلورها پر می‌شوند.

از طرفی برخی از ژئودها در داخل حباب‌های سنگ آتش‌فشانی ایجاد می‌شوند. مواد معدنی موجود در حفره‌ها توسط بخار رسوب‌کرده و در اطراف سنگ‌ها سخت می‌شوند.  شکل‌گیری بلورها  با توجه به مدت رسوبات متفاوت بوده و درصورتی‌که آب به آرامی به  ناخالصی ها نفوذ کند،  بلورهای ژئود به میزان مناسبی شکل می‌گیرد.

عقیق‌های ژئود در رنگ‌ها و الگوهای مختلفی دیده می‌شد اما از ژئود های مشهور می‌تواند به ژئود آمتیست و یا ژئود سیترین اشاره داشت.

همچنین آزوریت حفره‌ای، پیریت رنگین کمانی حفره‌ای، الماس بریستول، ژئود کوارتز، ژئود یمانی، ژئود یشم، ژئود لیمونیت و ژئود کلسیت در زمره‌ی رایج‌ترین گونه‌های ژئودها و حفره‌ای ها قرار دارند.

loadingImage...

درخشندگی و وضوح عقیق ژئود

وضوح ژئود به بلورهای موجود در آن بستگی دارد که می‌تواند از شفاف به کدر و از درخشندگی مومی تا مات متفاوت باشد.

خواص گوهر شناختی عقیق ژئود:

فرمول شیمیایی

SiO2 – دی‌اکسید سیلیکون

ساختار بلوری

نهان بلور – سنگ‌بر افزوده‌ی میکروسکوبیپ

رنگ

 همه رنگ‌ها، چندرنگ و نواری

سختی

6.5 تا 7 در مقیاس موس

شاخه ی انکساری

1.530 تا1.540

تراکم

2.60 تا 2.64

شفافیت 

تراشفاف تا کدر

درخشندگی

مومی تا مات

 

loadingImage...

خواص درمانی بلور دگرگون، متافیزیکی و افسانه‌ای سنگ جواهر عقیق ژئود

عقیق ژئود به مقدار سایر بلورهای عقیق در خود خواص درمانی دارد. علاوه بر آن، بیشتر ژئودها مواد معدنی دیگری دارند بنابراین سایر نیروهای مواد معدنی را به‌صورت یکجا در خود ذخیره کرده‌اند.

عقیق‌های ژئود به‌واسطه دارا بودن بلورهای عقیق معمولا دارای خواص درمانی این سنگ هستند.

ژئود تا نیروی بسیاری در خود انباشته می‌کنند.  برخی نیز بر این اعتقادند که این سنگ‌ها موجب مشاهده منظر کلی و همچنین دیدن از نقاط مختلف می‌شود. بر اساس باور برخی از افراد این سنگ‌ها دارای شواهدی از آینده می‌باشد. موجب پاک‌سازی تفکر و بهبود حافظه می‌گردد.
همچنین این سنگ در تقویت معنوی فرد و کاهش استرس نیز بسیار کارساز است.

مراقبت‌ها و پاک‌سازی سنگ جواهر و جواهرات عقیق ژئود

به‌منظور تمیز کردن عقیق‌های ژئود می‌توانید از آب و صابون ملایم استفاده کنید. همچنین استفاده از دستمال برای تمیز کردن آن کارآمد نخواهد بود و بهتر است برس و یا مسواک نرم برای این کار مورد استفاده قرار گیرد.

 

کلمات کلیدی :