جدیدترین محصولات
  1. خانه »
  2. کتابخانه »
  3. آموزشی »
  4. تاریخچه و خواص سنگ جواهر آزوریت

تاریخچه و خواص سنگ جواهر آزوریت

بازدید : 164

آشنایی بیشتر با گوهر آزوریت

آشنایی بیشتر با گوهر آزوریت

آزوریت نام یکی از سنگ‌های جواهر بوده که در حقیقت یکی از نایاب‌ترین گونه‌های سنگ معدن مس محسوب می‌شود. این سنگ یکی از دو گونه سنگ معدنی کربات مس است(نوع دیگری از مرمر سبز می‌باشد). آزوریت از سنگ مرمر سبز کمیاب‌تر و درنتیجه از ارزش بیشتری نیز برخوردار می‌باشد.

تاریخچه و مختصری از سنگ جواهر آزوریت

سنگ آزوریت یکی از گونه‌های نایاب سنگ معدن مس باکیفیت سنگ‌های جواهر است.

نام این گوهر زیبا از لغت فارسی (لاجورد) گرفته‌شده است  که به رنگ آبی‌رنگ میان آن اشاره دارد. این سنگ قیمتی از سختی کمی برخوردار بوده و لذا در جواهرسازی بسیار کم استفاده می‌شود. درواقع این گوهر زیبا معمولا موردتوجه کلکسیون داران قرار می‌گیرد.

آشنایی بیشتر با گوهر آزوریت

منطقه کوچکی در شرق فرانسه به نام چسی ، یکی از منابع اصلی سنگ آزوریت را در خود جای‌داده است. مردمان قرون‌وسطی از این سنگ به‌منظور تولید رنگ‌دانه‌ها جهت رنگ‌آمیزی پارچه استفاده می‌کردند.

منابع سنگ‌های جواهر و خاستگاه آزوریت

امروزه این سنگ را در منطق مختلفی از جهان می‌توان یافت. اما مردمان مناطق یوتا، آریزونا و نیومکزیکو در ایالات‌متحده بیشتری خواهان  این سنگ قیمتی را تشکیل می‌دهند.

همان‌طور که اشاره شد معدن اصلی این سنگ در منطقه چسی فرانسه می‌باشد. از طرفی منابع دیگری از آن را در مکزیکو، نامیبیا، مراکش و استرالیا قرار دارد.

رنگ آزوریت معمولا بارنگ آبی شناخته‌شده است ، اما اغلب سبز در ترکیب با مالاکیت سبز دیده می‌شود ، این یعنی در این سنگ ترکیب بسیار زیبایی از رنگ سبز و آبی را می‌تواند دید.

آشنایی بیشتر با گوهر آزوریت

شفافیت و درخشندگی آزوریت

گوهر آزوریت معمولا به‌صورت مات و یا کدر یافت می‌شود اما بعد از تراش و صیقل همچون مالاکیت زجاجی و شفاف دیده می‌شود. البته گونه شفاف و نیمه شفاف آزوریت بسیار کمیاب و نادر است

ویژگی‌های گوهر شناختی آزوریت:

 

آشنایی بیشتر با گوهر آزوریت

واژه‌شناسی، علوم ماورایی و خواص درمانی سنگ جواهر آزوریت

 در برخی از تمدن‌ها سنگ آزوریت را به‌عنوان سنگ بهشت می‌شناختند و بر این اعتقاد بودن که این سنگ می‌تواند موجب برانگیخته شدن استعداد و توانایی‌های روحی، همچنین هوشیاری فرد گردد.
گوهر آزوریت موجب افزایش تفکر شده و خواص آرام‌بخشی فوق‌العاده‌ای دارد. از طرفی سبب افزایش خلاقیت، تقویت بصیرت نیز خواهد شد.

استفاده از این سنگ قیمتی سبب افزایش اعتمادبه‌نفس و همچنین پاکیزگی روح نیز می‌شود.

 آزوریت معمولا در درمان بیماری‌های گردن کاربرد داشته و سبب تسکین گلودرد می‌گردد.

از مشهورترین بیماری‌های فیزیکی که آزوریت در درمان آن بسیار مؤثر است، می‌توان به گلودرد، درد گردن و درد عضلات شانه اشاره کرد. این سنگ همچنین سبب کاهش مشکلات مربوط به تیروئید و حنجره شده و علائم آسم را تسکین می‌بخشد.

آشنایی بیشتر با گوهر آزوریت

سنگ جواهر آزوریت و نگهداری از جواهر

سختی گوهر آزوریت در مقیاس موس حدود 3.5 تا 4 است لذا سنگ نرمی محسوب شده. ازاین ‌رو به راحتی می‌تواند جلا و شکل خود را از دست دهد.

آزوریت نسبت به هوا و گرما حساس بوده است و د صورتی که د، در مدت طولانی تحت گرما قرار گیرد، رنگ خود را از دست می‌دهد.

جهت تخلیه و شارژ این سنگ می‌تواند آن را با آب دمای معمول شکسته و به‌آرامی به پارچه نرم تمیز کنید.

 آشنایی بیشتر با گوهر آزوریت

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید
captcha»»
فیروزه Turquoise

فیروزه Turquoise

فیروزه در فرهنگ‌های مختلف به عنوان سنگی ارزشمند و نماد خوش‌شانسی و همچنین طلسم خوشبختی شناخته شده است. در ایران باستان پادشاهان بزرگ و [...]

بیشتر بخوانید »
هفته نامه جواهربازار – 28 مرداد 96

هفته نامه جواهربازار – 28 مرداد 96

تاریخچه برند شانل (CHANEL) معرفی برند اسپریت زیره بخورید و چربی شکمتان را رفع کنید.

بیشتر بخوانید »
گفتگوی آنلاین
سبد خریدثبت فاکتورE