جدیدترین محصولات
  1. جواهربازار
  2. کتابخانه
  3. بایگانی

جواهرات ملی ایران

بازدید : 2٫958
rateraterateraterate
تاریخ بروزرسانی :

جواهرات ملی به عنوان فرهنگ و تاریخ ما شناخته می‌شوند.جواهرات ملی ایران طی سال های زیادی توسط پادشاهان مختلف ایران جمع آوری شده اند و در موزه جواهرات ملی ایران متصل به بانک مرکزی جمهوری اسلامی نگهداری می شوند.

جواهرات ملی به عنوان فرهنگ و تاریخ ما شناخته می‌شوند.

جواهرات ملی ایران طی سال های زیادی توسط پادشاهان مختلف ایران جمع آوری شده اند و در موزه جواهرات ملی ایران متصل به بانک مرکزی جمهوری اسلامی نگهداری می شوند.


از دوران صفویه، جمع کردن این جواهرات آغاز شده که با تغییر سلطنت و پادشاهان، به آن ها افزوده و یا گاهی به تاراج رفته اند. این جواهرات به عنوان فرهنگ و تاریخ ما شناخته می شوند. تا قبل انقلاب از بیشتر این جواهرات در مراسم های گوناگون مانند تاج گذاری و ازدواج ها استفاده می شده است.
در طول تاریخ، پادشاهان ایران از هر فرصتی استفاده می کردند تا به این گنجینه گرانبها اضافه کنند.
این جواهرات به عنوان پشتوانه و ذخیره خرانه کشور استفاده می شوند با این حال به دلیل ارزش بالا و بی نظیر بودن آن ها، قابل قیمت گذاری نیستند.

جواهرات ملی ایران

معروفترین جواهرات
ساخته شده، عبارتند از:
تاج پهلوی، دریای نور، کمربند زرین، کره جواهر نشان، تاج کیانی و صد ها اقلام دیگر که شامل این گنجینه باارزش می شوند.
جواهرات و قطعات موجود در خزانه جواهرات ملی شامل 36 گنجه می شوند که بسیار متنوع و خاص هستند. این گنجه ها شامل انواع زیورآلات، تاج ها، گلدان ها، شمعدان، شمشیر، ساعت، مدال و تخت و ....می باشند.

معروفترین جواهرات ایران

برخی از این اقلام را در زیر بصورت خلاصه مشاهده می نمایید:

الماس معروف به دریای نور:

برخی گویند این الماس در میان جواهرات، مقام اول را دارا می باشد. این الماس و الماس کوه نور به دلیل شباهت اسمی، باهم در رقابت هستند اما از نظری ظاهری وجه مشترکی باهم ندارند.

الماس دریای نور


تاج پهلوی:

این تاج از طلا و نقره ساخته شده است و بر روی آن الماس های اصل و درخشانی همراه نگین های درشت زمرد، یاقوت کبود و مروارید کار شده است که رضاخان و محمدرضا پهلوی از آن استفاده می کردند.

جواهرات پادشاهان ایران

جقه نادری:

این جقه توسط الماس و زمرد تزیئن شده است که در وسط آن نگین درشت و شفاف زمرد نصب شده است. رضاخان پهلوی از آن در مراسم های مهم خود استفاده می کرده است.

جقه نادری


تاج کیانی:

این تاج آراسته به الماس و یاقوت، زمرد و مروارید است که فتحعلی شاه در زمان قاجار از آن استفاده می کرده است.

تاج کیانی پادشاهی

کره جواهرنشان:

این کره به دستور ناصرالدین شاه ساخته شده است که وزن خالص طلای بکار رفته در آن 34 کیلوگرم و وزن جواهرات آن 3656 گرم می باشد. این کره با مهارت بسیار زیادی طراحی شده که در آن دریا ها را به وسیله زمرد و خشکی ها را به وسیله یاقوت نمایش داده است.
آسیای جنوب شرقی، ایران و انگلستان با الماس، هندوستان با یاقوت روشن و آفریقای مرکزی و جنوبی با یاقوت کبود مشخص شده است و پایه آن از طلا و جواهرت گوناگون تشکیل شده است.

کره جواهرنشان
کلمات کلیدی :