جدیدترین محصولات
  1. جواهربازار
  2. کتابخانه
  3. گوناگون

تراش سنگ های قیمتی انواع مختلفی دارد

بازدید : 12٫534
rateraterateraterate
تاریخ بروزرسانی :

تراش سنگ توسط دستگاه‌های مختلف و مدرن انجام می‌شود.تراش سنگ ، با توجه به کاربرد مورد نظر، سنگ را انتخاب کرده و با استفاده از دستگاه های مناسب، آن ها را به شکل مربع، مستطیل، مکعب مربع و ... برش می دهند.
منظور از سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، سنگ هایی از قبیل آماتیس، زمرد، عقیق، فیروزه، یشم ... می باشد که در ایران به وفور یافت می شوند و بعد از تراش دلخواه، آن را در رکابی از جنس طلا یا نقره قرار می دهند.

تراش سنگ توسط دستگاه‌های مختلف و مدرن انجام می‌شود.

تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی را به روش های مختلف توسط دستگاه های مدرن و پیشرفته تراش می دهند که امروزه مورد توجه اغلب مردم است.

در بعضی مناطق ایران، برای تراش سنگ از روش های نیمه سنتی نیز استفاده می کنند.
با توجه به کاربرد مورد نظر، سنگ را انتخاب کرده و با استفاده از دستگاه های مناسب، آن ها را به شکل مربع، مستطیل، مکعب مربع و ... تراش می دهند.
منظور از سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، سنگ هایی از قبیل آماتیس، زمرد، عقیق، فیروزه، یشم ... می باشد که در ایران به وفور یافت می شوند و بعد از تراش سنگ دلخواه، آن را در رکابی از جنس
طلا یا نقره
قرار می دهند.

در این مقاله به معرفی برخی از اشکال تراش سنگ ها پرداخته ایم:

1- تراش سنگ گل رز (گل سرخ rose cut):

تراش سنگ ، گل سرخ از دیرباز، بسیار مورد استفاده در صنعت جواهرسازی بوده است. این تراش بسیار ظریف و زیبا می باشد. پیشینه این تراش سنگ به قرن 16 میلادی بر می گردد.
از ویژگی های آن می توان به کف گرد و تخت و در قسمت تاج، برش هایی به سمت راس منتشر شده، اشاره کرد.
در نواحی برش، از تراش های مثلثی استفاده می شود. وقتی از بالا به سنگ نگاه کنید، بصورت گرد دیده می شود. این تراش سنگ جذاب در قدیم برای جواهرات درباری به کار برده می شده است.

تراش سنگ های قیمتی

2- تراش سنگ بریولت (briolette cut):

این تراش ، منحصر به فرد، مشابه شکل گلابی (pear) و در برخی موارد مشابه قطره (drop) و یا اشک (tear) می باشد. همه این اشکال را در دسته بریولت قرار می دهند.
شکل تراش سنگ ، قطره ای و اشک کشیده تر هستند و در مقابل تراش گلابی شکل و بریولت شکلی نزدیک به بیضی، با کمی فرو رفتگی بیشتر دارند.

تراش سنگ به شکل اشک

3- تراش سنگ سیلانی (سری لانکایی ceylon cut):

نام این نوع تراش از منطقه سری لانکا گرفته شده است.این سنگ در قسمت خیمه تراش پلکانی و در قسمت تاج، تراش برلیان دارد و به همین علت این تراش سنگ جزء تراش های تلفیقی محسوب می شود.

تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی

4- تراش سنگ باریون (barion cut):

این تراش سنگ نیز، از دسته تراش های تلفیقی محسوب می شود. معمولا پایین سنگ گرد و با برش برلیان است و تاج آن توسط برش پلکانی درست شده است. البته شکل هندسی این تراش سنگ ها، می تواند مختلف باشد مثل دایره و مثلث و ... باشد.در برخی نمونه های تراش باریون هم در قسمت خیمه و هم در قسمت تاج برش برلیان کار شده است. آنچه که این تراش سنگ را از نمونه ها برلیان و تلفیقی جدا می سازد، برش ربع ماهی (quarter moon) است که زیر کمربند سنگ تراشیده می شود.

تراش سنگ تلفیقی

5- تراش سنگ باگت (baguette cut):

این تراش سنگ بدلیل اینکه مانند نان ساندویچی فرانسوی است، باگت نامیده می شود. سنگ های این تراش غالبا به شکل مستطیل هستند و برش پلکانی دارند، به همین علت سنگ مرکزی بزرگ تر و با تاکید بیشتری دیده می شود.

انواع تراش سنگ ها

6- تراش سنگ کوسن (cushion cut):

این تراش به دلیل اینکه دارای شکل مربع یا مستطیل و با گوشه های خمیده است، تراش کوسن نامیده می شود. استفاده از این برش در صنعت زیورآلات از حدود قرن 18 میلادی آغاز شد.

تراش سنگ برای زیورآلات

7- تراش سنگ مارکیز (marquise cut):

به این تراش، قایق کوچک یا قایق بادبانی گفته می شود. تشخیص این برش بدلیل شکل بیضوی و تخم مرغی که در هر دو سمت خمیده است، آسان می باشد. بر روی سنگ های مارکیز از تراش برلیان استفاده می کنند که هم تاج و هم خیمه را به یک اندازه قطع می کنند.

تراش سنگ به شکل قایقی

8- تراش سنگ پرنسسی (princess cut):

این تراش مانند تراش کوسن، مربعی شکل است با این تفاوت که گوشه های آن تیز می باشد. این نوع برش، یک شکل تحول یافته از تراش گرد برلیان است که از دهه شصت میلادی آغاز گشته است.
تراش پرنسسی دارای حداکثر درخشندگی و شفافیت است به همین دلیل برای حلقه های ازدواج معمولا از سنگ هایی با این تراش استفاده می شود.

تراش سنگ برای حلقه عروسی

9- تراش سنگ فروزان (radiant cut):

شکل این تراش بصورت مربعی یا مستطیلی با زاویه های مثلثی شکل است.به علت تعداد زیاد برش ها (حدودابین 68 تا 72 برش)، معمولا با تراش پرنسسی اشتباه گرفته می شود.

تراش سنگ الماسی

10- تراش سنگ اسچر (Asscher cut):

سنگ های این تراش اغلب مربعی هستند اما برعکس، تراش مستطیلی پلکانی وقتی از بالا به آنها نگاه می شود، به نظر هشت ضلعی می آیند. تراش اسچر در سال 1902 توسط برند سلطنتی الماس اسچر ابداع شد.

تراش سنگ برای جواهرات سلطنتی

11- تراش سنگ ترلیون (trillion cut):

این تراش ها مثلثی شکل هستند و حدودا 31 تا 50 تا برش دارند. سنگ های ترلیون معمولا در مرکز زیور قرار می گیرند.
این برش در سال 1962 در نیویورک انجام شد.


تراش سنگ های باارزش
کلمات کلیدی :
محصولات دارای تراش های زیبا