جدیدترین محصولات
 1. جواهربازار
 2. کتابخانه
 3. گوناگون

دستبند خلخال یا خلخال هیئتی

بازدید : 89٫183
rateraterateraterate
تاریخ بروزرسانی :

دستبند خلخال از نگاه دینی یادآوری مظلومیت حضرت زینب (س) می‌باشد.دستبند خلخال از دیدگاه مذهبی ، به عنوان نمادی از مظلومیت بانوی گرانقدر اسلام (حضرت زینب سلام الله علیهما) می‌باشد . از این رو ، خلخال هیئتی نیز در بین دوست‌داران حضرت زینب (س) بسیار محبوب می‌باشد. در ادامه نگاهی داریم به تاریخچه‌ی خلخال ، معنی دستبند خلخال و فلسفه‌ی خلخال دست مردانه .


دستبند خلخال از نگاه دینی یادآوری مظلومیت حضرت زینب (س) می‌باشد.

دستبند خلخال نماد چیست

دستبند خلخال نماد ارادت به حضرت زینب (س) و نشان از مظلومیت این بانوی عزیز می‌باشد . که علاوه بر نماد مذهبی و ارادت به بانوی بزرگوار اسلام ، خواص و فواید بسیار زیادی نیز برای بدن نیز دارد .
روضه وداع حضرت زینب با امام حسین

فلسفه خلخال دست مردانه

افراد مذهبی و ارادتمند به حضرت زینب (س) برای نشان دادن ارادت خود به این بانوی بزرگوار ، از دستبند خلخال استفاده می‌کنند . از این رو ، حتی در بین مردم به اسم دستبند هیئتی نیز معروف شده است .

خلخال چیست ؟

خلخال از زیورآلاتی با پیشینه‌ی بسیار طولانی در فرهنگ‌های مختلف می‌باشد که به عنوان زینت برای پای زنان شناخته شده است . نام دیگر آن پابند است و از جنس‌های مختلفی از جمله : نقره - مس - طلا - برنج - چرم - پلاستیک - استیل - تیتانیوم و ... ساخته می‌شود. 

نحوه انتخاب خلخال (پابند)

اگر پاهایتان لاغر و ظریف است، پابند های نازک فلزی یا نقره، حتی پابندهای نازک پلاستیکی استفاده نمایید، اما اگر پاهایتان لاغر نیست و دوست دارید لاغرتر و استخوانی تر دیده شوند، خلخال هایی که طرح آویزان هستند، استفاده نمائید.

خلخال به کدام پا بسته می‌شود

در دوران کنونی معنا و مفهوم خاصی برای پوشیدن خلخال نیست و بیشتر برای مد و زیبایی می باشد. از این رو ، چندان مهم نیست که پابند را بر روی پای چپ بپوشید یا پای راست.
البته در سنت دیرینه ، همان قدر که حلقه ازدواج معمولا در انگشت حلقه دست چپ مرسوم است و این گونه وضعیت تاهل شخص را مشخص می‌کند، خلخال هم زمانی هدیه داماد به عروس بودده و نماد عشق و آرزوی ازدواج رسمی با آن زن بشمار می آمد.

خلخال صدا دار

برخی از انواع خلخال های فلزی اگر با جواهرات ارزان صدادار تزئین شوند ، هنگام قدم برداشتن صدای آرامی تولید می‌کنند. چنین خلخال‌هایی امروزه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند و عمدتا درمیان خانم‌ها طرفداران فراوانی دارند.

تاریخچه خلخال

خلخال ها هم مانند دیگر زیورآلات‌ دارای سابقه تاریخی بوده، و در فرهنگ های مختلف استفاده می شده است.به خلخال ، پابند نیز گویند.
تاریخچه‌ی خلخال در فرهنگ شرق به زمان باستان برمی‌گردد. اولین نمونه‌های زنجیرهای مچ پا در به 4500 سال پیش در جنوبی‌ترین ناحیه بین النهرین برمی گردد.

کاربرد خلخال در قدیم

در مصر باستان، پابندهایی که دور مچ پا بسته می‌شدند، گویای ثروت و منزلت اجتماعی فرد بوده است و نشان از تعلق آن شخص به خانواده های ثروتمند بوده ، حال آن که برده‌ها یا عوام عموما خلخال های چرمی یا فلزی، یا استخوانی می‌پوشیدند و عمدتا نقش تعویذ داشتند.
خلخال در هندوستان قدیم به نسبت سایر مناطق بیشتر مورد استفاده عموم قرار می‌گرفت. در کنار سایر جواهر قیمتی دیگر، خلخال های قیمتی و ظریف اکنون بخش جداناپذیری از لباس عروس در هند است، همچنین استفاده دیگری از پابندها در خاورمیانه و جنوب شرقی آسیا وجود دارد.
خلخال هایی که در دهه 70 در امریکا استفاده می شد، زیورآلات محبوب خانم‌های مستقلی بود که همه جا و در هر چیز، دنبال آزادی بودند، و بنابراین این زیورآلات، جزئی موثر از سبک سنت شکن لباس پوشیدن بودند.
کلمات کلیدی :

  دستبند خلخال (نظرات مشتریان)

  آواتار
  فاطمه مهربانی (تهران / تهران)
  1401/9/28
  منم نقره رو دوست دارم
  نازک و لطیف.
  آواتار
  خانم محمدی (تهران / شهریار)
  1400/7/3
  خیلی جالب بود، توی قرآن هم به خلخال اشاره شده
  بابت اطلاعات مفیدتون ممنون