جدیدترین محصولات
  1. جواهربازار
  2. کتابخانه
  3. بایگانی

ساعت مچی و تاریخچه آن

بازدید : 1٫131
rateraterateraterate
تاریخ بروزرسانی :

ساعت یک وسیله برای اندازه گیری ، نشان دادن و نگهداری زمان می‌باشد.ساعت یکی از قدیمی ترین اختراع بشر است که نیاز اندازه گیری مداوم فواصل زمانی کوتاه تر از واحدهای طبیعی یعنی : (روز ، ماه و سال) را برطرف می کند.

ساعت یک وسیله برای اندازه گیری ، نشان دادن و نگهداری زمان می‌باشد.

ساعت مچی صرفا یک ابزار نبوده و امروزه به عنوان زیور آلات، جواهرات نیز استفاده شده و جزو جدا ناپذیر پوشش فشن (مد روز) می باشند.

فرم نوین 24 ساعتی حداقل از قرن پانزدهم مورد استفاده بوده است؛ حدود شش قرن قبل از میلاد، بابلی ها «در عصر امپراطوری دوم» چند مورد ابداعی از خود به جای گذاشته اند که امروزه نیز مورد استفاده کلیه کشور هاست.
مرسوم داشتن هفت روز هفته و تعیین عدد پایه 60 برای ساعت، از یادگارهای بابلی ها بشمار می رود. بابلی ها عقیده داشتند چون عدد 60 به اعداد 1، 2، 3، 5، 6، 10، 15، 20، 30 قابل تقسیم است. لذا، این عدد را پایه در نظر گرفته و مبنای تقسیم بندی ساعت قرار دادند.
همچنین تقسیم بندی دایره به 360 درجه «مضربی از 60» از کارهای بابلی ها می باشد.
ساعت مچی خصوصا در ابتدای اختراع بر روی دست بسته نمی شد، برخی اوقات داخل جیب قرار گرفته یا به زنجیر مخصوص آویزان می شدند.

ساعت جیبی باز شده به همراه زنجیر

 امروزه اجزای تشکیل دهنده ساعت‌های مچی تقریبا یک جور بوده و صرفا مدل، جنس و استایل آنها متفاوت می باشند، ساعت مچی در گذر زمان به نحوه چشم گیری تغییر طراحی داده و همچنان این روند ادامه دارد.
ساعت‌های مچی بزرگ و سنگین مکانیکی اولیه تبدیل به مدل های کوچک و باریک مورد پسند خانم ها تبدیل شده و سپس به عنوان وسیله مطلوب هوانوردان و نظامیان تغییر کاربری دادند.
 ساعت‌ها در گذشته بسیار متفاوت بوده و تغییرات بسیار زیادی داشته اند، اجزایی که ناچیز پنداشته می شوند مانند عقربه دقیقه شمار، ساده به دست نیامده و در گذشته متداول نبودند.
در دنیای امروز انواع ساعت مچی زنانه و مردانه تولید و عرضه می‌گردند. ساعت‌های لوکس و گران‌قیمت، ساعت‌های عقربه‌ای، ساعت‌های دیجیتال، ساعت‌های تک عقربه، ساعت‌های دو و سه عقربه، ساعت‌های 12 ساعته، ساعت‌های 24 ساعته و بسیاری انواع مدل‌های دیگر ازجمله مدل‌های مختلف ساعت‌ مچی محسوب می‌شوند
عمده زیبایی یک ساعت مچی به صفحه و شیشه ساعت آن برمی‌گردد.
در اولین نگاه به ساعت‌ اولین چیزی که توجه افراد را به خود جلب می‌نماید، صفحه و شیشه ساعت است. شیشه‌ ساعت انتخاب‌شده باید از شفافیت زیادی برخوردار بوده و ضد خش باشد.

ساعت مچی لاکچری طلائی با صفحه خاص

شیشه‌های ساعت‌ ضد خش یکی از ویژگی‌های ساعت مچی لوکس بشمار می‌رود.بعد از شیشه، معمولا قاب دور شیشه از اهمیت برخوردار است.
ساعت مچی با قاب‌های فلزی، پلاستیکی و یا استیل و همچنین نقره در بازار وجود دارند. یک ساعت لوکس و ایده‌آل دارای یک قاب یکپارچه و یک‌تکه است. قاب استیل یکی از برترین قاب‌های ساعت مچی محسوب می‌شود.
انتخاب بند ساعت‌ به سلیقه افراد، طراحی ساعت و اتصالات آن بستگی دارد. انواع بند چرمی، بند فلزی و یا پلاستیکی در بازار عرضه می‌شوند.

ساعت بند چرمی طلائی برند

کلمات کلیدی :
ساعت های جذاب