جدیدترین محصولات
  1. جواهربازار
  2. کتابخانه
  3. گوناگون

سینه ریز و تاریخچه آن

بازدید : 5٫700
rateraterateraterate
تاریخ بروزرسانی :

سینه ریز را جزء اولین زیورآلاتی می‌دانند که توسط انسانها مورد استفاده قرار گرفته است.سینه ریز یا گردنبند از جمله لوازم و زیورآلات شخصی محسوب می‌شود که مورد توجه آقایان و خانم‌ها قرار دارد و هر کدام بسته به نوع و سلیقه شان از این زیورآلات استفاده می‌کنند.

سینه ریز را جزء اولین زیورآلاتی می‌دانند که توسط انسانها مورد استفاده قرار گرفته است.

سینه ریز نشانگر موقعیت افراد بوده و همچنین برای مراسم های مختلف از آن استفاده می شده است.

سینه ریز احتمالا جزء نخستین زیورآلاتی است که بشر از آن استفاده کرده است.
سینه ریز در واقع زنجیری است که در اطراف گردن قرار می گیرد و اغلب از فلزات گرانبهایی مانند: ( طلا، نقره و پلاتین) تهیه می شوند. برای زیبایی و زینت بخشی بیشتر به آن پلاک، گوهر و سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی مانند: (الماس ، مروارید ، یاقوت ، زمرد ، یشم ، لعل و …) می آویزند.
یکی از اجزای اصلی تشکیل دهنده‌ی سینه ریز یک نوار یا زنجیراست که دور گردن بسته می‌شود. زنجیر‌ها عموما از جنس طلا، نقره یا پلاتین هستند.
هر گردنبند یک قسمت ضمیمه دارد که از آن آویخته می‌شود و یا درون زنجیر آن قرار می‌گیرد. این ضمائم شامل آویز، پلاک، طلسم یا صلیب است که از مواد قیمتی یا نیمه قیمتی مانند الماس، مروارید، یاقوت، زمرد، لعل و یا یاقوت کبود برای ساختن آن استفاده می‌شود.
سینه ریز ها دارای انواع و مدل‌های مختلفی هستند، از جمله؛ زنجیر یا بدون آویز (نگین)، گردنبند طوقی (که مانند دستبند به دور گردن بسته می‌شود و آویزان نیست)، سینه ریز های بلند و... که خاطرخواهان فراوانی دارند.

سینه ریز با نگین زبرجد بر روی یک تکه سنگ

سینه ریز طوقی برای گردن‌های بلند مناسب است، ولی برای گردن‌های کوتاه مناسب نیست.البته سینه ریز های طوقی خیلی باریک برای گردن‌های خیلی بلند و باریک مناسب نیستند.
برای گردن‌های کوتاه، سینه ریز دوتایی ظریف خوب است که باید با لباس یقه هفت یا یقه باز پوشیده شود.
گردنبند نباید روی مرز یقه لباس قرار بگیرد.با لباس یقه صاف بهتر است سینه ریز استفاده نشود و به جای آن گوشواره استفاده شود.
با لباس یقه بسته مانند یقه پولو، زنجیر‌ها و آویز‌های ظریف کم ارزش به نظر می‌رسند، اما چند لایه سینه ریز بلند و چندتایی پر زرق و برق مناسب است.
برای تاپ‌ها وبلوز‌های رکابی سینه ریز های بلند چند رشته‌ای مناسب است.
گردنبندهای بلند معمولا باید حداکثر تا بالای ناف باشد. 
سینه ریز های طلا و نقره همیشه توسط اشیاء نیمه قیمتی مانند کهربا، مروارید، آمیتیس و همچنین سنگ‌های قیمتی مانند یاقوت کبود و الماس و... آراسته می‌شود.
به علاوه ریسمان‌هایی از مروارید و صفحه‌های طلای میناکاری شده و سنگ‌های درخشان ملیله کاری اغلب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سینه ریز مروارید اصل بر روی یک سنگ

کلمات کلیدی :
سینه ریزهای جذاب