جدیدترین محصولات
  1. جواهربازار
  2. کتابخانه
  3. بایگانی

دستبند و تاریخچه آن

بازدید : 1٫111
rateraterateraterate
تاریخ بروزرسانی :

دستبند (bracelet) از کلمه یونانی برشیل بمعنای (متعلق به دست و بازو) گرفته شده است.دستبند یکی از زیور آلات جذابی‌ست که نه تنها توسط بانوان، بلکه مردان نیز به سمت آن تمایل پیدا کرده اند.

دستبند (bracelet) از کلمه یونانی برشیل بمعنای (متعلق به دست و بازو) گرفته شده است.

 یکی از زیورآلات که از گذشته های دور مورد استفاده انسان ها قرار گرفته است دستبند می باشد، نوعی وسیلهٔ تزئینی که انسان‌ها بر گرد مچ دست خود می‌بندند.

انسانها از زمان های گذشته تا به امروز همواره سعی داشتند با استفاده از تزئینات و زیور آلات مختلف زیبایی خود را نمایش دهند.زیبا بودن یک حس ذاتی در بین تمام انسان ها می باشد.
این شی تزئینی نه تنها توسط خانوم ها بلکه برای مردان نیز مورد استفاده قرار گرفته است، در گذشته آن ها را از استخوان ، سنگ و یا چوب تراشیده و می ساختند.
این دستبندها جنبه های مختلفی نظیر: زینتی، پزشکی، بیان اعتقادات قومی قبیله ای و .... داشتند.
استفاده از دستبند چندان مشخص نیست از چه دوره ای شروع شده، اما طبق نظر باستان شناسان مصریان باستان در حدود 5000 سال قبل از میلاد از دستبند استفاده می کردند، اما در سال 1995 دستبندی که مربوط به 7500 سال قبل از میلاد بود در ابسیدین در ترکیه کشف شد.

دستبند نقره درخشان بر روی زمینه شفاف و یک تکه چوب

دستبند در تمدن‌ها و کشور‌های مختلف به منظور خاصی مورد استفاده قرار می گرفت.
به عنوان مثال در برخی از مناطق کشور هندوستان: بانوان برای نشان دادن وضعیت اجتماعی خود از انواع دستبند‌ و النگو در تعداد مشخص استفاده می کردند.
همچنین در یونان باستان: از نوعی دستبند تهیه شده از ریسمان سفید و قرمز به صورت مارپیچ استفاده می کردند چرا که معتقد بودند این دستند آن ها را از اشعه سوزان خدای یونان محافظت می کند.
در آمریکای لاتین، از دستبند برای محافظت در مقابل چشم بد استفاده می شده است.
در موزه های معروف دنیا دستبند های ارزشمند و نفیس متعلق به ایران نگهداری می شوند،مانند دو دستبند طلایی مربوط به قرن 11 میلادی در موزه (متروپولیتن) و یک دستبند طلا متعلق به قرن 7 قبل از میلاد.
امروزه دستبندهای گوناگونی از جنس های مختلف نظیر: دستبند های نقره ، بافت، چرم، دستبندهایی با استفاده از سنگ های زینتی و قیمتی ،نیمه قیمتی، ماه تولد ، مروارید ، منجوق و… ساخته می شوند.

دستبند چرم با نگین فیروزه نیشابوری بر روی یک چوب خاص

کلمات کلیدی :
مشاهده کلکسیون انواع دستبند