جدیدترین محصولات
 1. جواهربازار
 2. کتابخانه
 3. گوناگون

روش حکاکی روی نگین انگشتر

بازدید : 19٫654
rateraterateraterate
تاریخ بروزرسانی :

حکاکی روی سنگ و انگشتردر گذشته برای حکاکی بر روی سنگ از ابزارهای مختلفی مانند قلم زنی استفاده می‌کردند. امروزه سنگ‌های حکاکی شده از حک خطوط گرفته تا تصاویر، در بسیاری از صنعت‌ها، کاربردهای مختلفی دارد.
همچنین در زمان‌های قدیم برای حکاکی روی سنگ‌ها از تیشه و کلنگ استفاده می‌کردند؛ ولی امروزه حکاکی بر روی سنگ با روش‌های مختلفی مانند حکاکی با لیزر، حکاکی با قلم و… انجام می‌شود.

حکاکی روی سنگ و انگشتر
حکاکی بر روی تمامی زیورآلات مانند انگشتر، دستبند، گردنبند و… امکان پذیر است. یکی از پرفروش‌ترین و پرطرفدارترین انگشترها، انگشتر حکاکی شده است.

حکاکی روی انواع سنگ انگشتر

حکاکی بر روی سنگ‌ شامل تمامی سنگ‌های زینتی می‌شود. سنگ‌های زینتی برای ساخت انگشتر و زیورآلات مختلف استفاده می‌شود. سنگ‌های زینتی مانند نقره، فیروزه، عقیق، اپال و… قابلیت تبدیل شدن به نگین انگشتر را دارند. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که اگر بخواهید از این سنگ‌ها برای حکاکی استفاده کنید، سنگی را انتخاب کنید که محکم باشد تا در هنگام حکاکی، خورد نشود. 

مراحل حکاکی روی انگشتر

حکاکی کاربردهای مختلفی دارد؛ به عنوان مثال گاهی از حکاکی روی سنگ انگشتر با نقش‌های زیبا و گاهی حک کردن نقش بر روی اشیا مانند ظرف استفاده می‌شود.
برای حکاکی روی انگشتر، ابتدا باید سنگ انگشتر مورد نظر را انتخاب کنید، سپس طرح انتخابی خود را بر روی سنگ انگشتر بیندازید. انداختن طرح بر روی سنگ انگشتر به دو روش سنتی یا کاربن انجام می‌شود که در نتیجه با استفاده از قلم می‌توانید طرح‌های مختلف را بر روی سنگ انگشتر حک کنید. در این مرحله برای حکاکی ابتدا باید اطراف طرح را با استفاده از قلم و چکش پایین بیاورید تا از برجسته‌ترین قسمت طرح اصلی شروع به کار کنید. در آخر پس از کامل شدن طرح، باید از سمباده استفاده کنید تا قسمت‌های اضافه و تیز سنگ انگشتر صیقلی شود.
حکاکی بر روی سنگ انگشتر انواع مختلفی دارد که در ادامه برخی از روش‌ها را برای شما عزیزان شرح داده‌ایم.

حکاکی روی انگشتر با قلم

حکاکی سنگ با قلم به قدری ظریف است که به سنگ هیچگونه آسیبی وارد نمی‌کند. نکته قابل توجه در مورد حکاکی سنگ با قلم این است که هرگونه اشکالی که در هنگام حکاکی پیش بیاید، موجب از بین رفتن سنگ می‌شود. همین امر موجب می‌شود تا ارزش حکاکی با قلم بسیار بیشتر شود.

حکاکی روی انگشتر با لیزر

با توجه به پیشرفت‌های تکنولوژی و صنایع مختلف، نقش دستگاه حکاکی لیزری پررنگ‌تر شد، چرا که پرتو قدرتمند لیزر در دستگاه حکاکی سنگ، قابلیت ذوب سطح سنگ و حکاکی بر روی آن را دارد. همچنین با ورود دستگاه‌های لیزری در دنیا، حکاکی با لیزر بخش عمده‌ای از بازار را در بر گرفت. 
کلمات کلیدی :
  آواتار
  Hamid nasr
  1402/12/17
  لطفا برای آموزش عملی یا تئوری راهنمایی ام کنید.
  سپاس فراوان...
  آواتار
  Hamid nasr
  1402/10/14
  لطفا برای آموزش راهنمایی ام کنید. ممنونم
  آواتار
  صفت الله مظفری
  1402/6/14
  احسنت برشما استاد گرامی ..عالی بود توضیحاتتون