جدیدترین محصولات
 1. جواهربازار
 2. کتابخانه
 3. ادعیه مذهبی و حرز

طریقه نوشتن دعای شرف الشمس ✅ چگونه دعای شرف الشمس را بنویسیم؟

بازدید : 29٫476
rateraterateraterate
تاریخ بروزرسانی :

روش نوشتن حرز و دعای شرف شمس | آداب نوشتن دعای شرف الشمس روی کاغذچگونه دعای شرف الشمس را بنویسیم؟ همانطور که احتمالا شما هم می‌دانید، از نظر منجمان مسلمان، هر سال در تاریخ 19 فروردین ماه روز خاص و دارای ویژگی‌های بی‌نظیری‌ست. 19 فروردین روزی‌ست که خورشید 19 درجه در برج حمل (فروردین) باشد. منجمان مسلمان اعتقاد دارند در این روز براساس محاسبات نجومی، روزی پربرکت و خوش‌یمن است و صد البته در برخی ساعات خاص این روز، بهترین موقعیت خورشید در کهکشان برای زمین است.

در منابع مذهبی، نوشتن شرف الشمس برای دور شدن بلایا و ایمنی در سفر، محافظت از جان و مال وف همچنین جذب خوبی‌ها و افزایش رزق وروزی و آسایش در زندگی و از بین بردن چشم زخم و ... توصیه شده است. برخی از بزرگان گفته‌اند که شرف الشمس از اسامی اعظم خداوند تشکیل شده که آن را منسوب به حضرت علی (علیه‌السلام) می‌دانند. برخی دیگر آن را دعای روی انگشتر حضرت سلیمان (علیه‌السلام) می‌دانند. از نظر برخی بزرگان نیز شرف الشمس جزء علوم غریبه بوده و برای نوشتن آن کار باید به علوم غریبه واقف باشید.

آداب و روش نوشتن حرز و دعای شرف الشمس توسط جواهربازار

شرف الشمس سنگ نیست!

بر خلاف چیزی که در بین مردم عادی به اشتباه برداشت شده است، بهتر است بدانید که شرف الشمس نام یک نوع سنگ نیست!
برخی مردم فکر می‌کنند که شرف الشمس یک نگین است که بصورت انگشتر، مدال (گردنبند)، دستبند و یا... استفاده می‌شود. اما باید بدانید که شرف شمس نام یک حرز (یا دعا) مذهبی است که طبق آداب و شرایط خاص خودش در تاریخ اصلی آن نوشته می‌شود. برخی از بزرگان اعتقاد دارند که شرف الشمس منسوب به مولا امام علی (علیه السلام) است که در روز نوزدهم فروردین با رعایت تمامی آداب و شرایط خاص خودش نوشته می‌شود.
اینکه بتوانید از خواص کم‌نظیر شرف الشمس بهره‌مند شوید، به ایمان قلبی و اعتقادات شما هم بستگی دارد. در نظر داشته باشید که این حرز ، فقط یک وسیله است و ما به تکیه به خداوند متعال فقط از خدای یگانه انتظار برآورده شدن حاجات خودمان را داریم و انشالله خداوند هم حاجت تمامی مسلمانان را برآورده می‌کنند.

چگونه نوشتن دعای شرف الشمس

برای نوشتن دعای شرف الشمس می‌بایست آداب و شرایط آن را بصورت کامل رعایت کنید. ابتدا باید بدانید که دعای شرف الشمس هر سال فقط در یک زمان مشخص قابل انجام است و هر روز و هر لحظه دلخواه شما امکان نوشتن صحیح حرز شرف الشمس مهیا نیست. در سال 1403 هم مانند سال‌های گذشته، شرف الشمس در روز 19 فروردین ماه انجام می‌شود. البته باید ساعات قمر در عقرب 1403 را از قبل از طریق جدول نجومی بدست بیاورید و حتما رعایت شود.
برخی آداب نوشتن دعای شرف الشمس:
 1. شخصی که قصد نوشتن یا حکاکی شرف شمس را دارد، باید مسلمان باشد.
 2. ابتدا وضو گرفته و 2 رکعت نماز به نیت برآورده شدن حاجات بخوانید.
 3. بعد از آن 100 صلوات بر محمد (ص) و آل محمد بفرستید.
 4. سپس با خلوص نیت، دعای زیر را بخوانید:
  اَللّهُم اِنّی اَسئَلُکَ بِالهاءِ مِنْ اِسمِکَ الْاَعظَم و بالثَلآثِ العِصّیِ و بالالَفِ المُقَّوِم و بِالمِیمِ الطَمیس الاَبتَر و بالسِّلمِ و بالاَربَعَه الَتِی ه‍ِی کالکَفِ بِلا مُعصَم و بِالهاءِ المَشقُوقَه و بالواوِ المُعظَّم صوره اِسمکَ الشَّریفِ الاَعظَم اَن تُصَلِیَ علی سَیِّدِنا مُحمَّدِ وَ آلِهِ بعدد حروف ماجری بِالقلم و اَن تَقضِی حاجَتِی”
 5. بعد از آن با بدن تمیز و طاهر، رو به قبله نشسته و دعای شرف الشمس را بنویسید.
 6. اگر قصد دارید این دعا را به نام شخص خاصی بنویسید، نام فرد مورد نظر و نام مادرش را نیت کنید.
 7. پس از نوشتن شرف الشمس ، سلامتی و فرج آقا امام زمان (عج) را از خداوند رحیم درخواست کرده و بعد نیت کنید.
 8. و همچنین آداب دیگری که در این مقاله ذکر شده را بصورت کامل رعایت کنید.
 9. نوشتن دعای شرف الشمس را از سمت راست آن شروع کرده و به ترتیب پیش بروید.
 10. هیچ خطی را دو بار روی هم نکشید.
 11. و...
دعای شرف الشمس را چکونه بنویسیم
البته توجه داشتید باشید که نوشتن دعای شرف الشمس با رعایت تمامی آداب آن نیازمند تجربه و تخصص بالاست و با حفظ احترام به همه عزیزان ، اصطلاحا کار هر کسی نیست!
برخی بزرگان حکاکی اعتقاد دارند که اگر آداب و شرایط نوشتن شرف شمس رعایت نشود، هیچ فایده‌ای ندارد!
در برخی منابع آمده که در چهارشنبه آخر سال ، کاغذ دعای شرف شمس را درون آب جاری (آب روان) قرار دهید.
همچنین اگر قصد دارید دعای شرف الشمس روی عقیق حکاکی شود، فقط باید حروف رمزی شرف الشمس را بنوسید و دیگر نیازی به نوشتن دعای عربی بالا نیست.
در نظر داشته باشید چنانچه قصد دارید شرف الشمس را به نیت فرد خاصی بنویسید، همین‌که نام فرد و نام مادرش را در نیت خود داشته باشید کافی‌ست و دیگر نیازی نیست که حتما نام آن عزیزان را روی نگین حکاکی کنید یا بنویسید.
برای استفاده از نگین شرف الشمس ، هیچ تفاوتی بین انگشتر یا گردنبند یا دستبند و یا... نیست و مهم رعایت حکاکی و حفظ آداب و شرایط آن است.

حرز شرف الشمس روی کاغذ چگونه بنویسیم؟

آیا نوشتن دعای شرف الشمس روی کاغذ تاثیر دارد؟ این سوال پرتکراری‌ست که این روزها زیاد مطرح می‌شود.
از نظر برخی بزرگان، شرایط ویژه‌ای برای نوشتن شرف الشمس روی کاغذ بیان شده است. در منابع مذهبی آمده که دعای شرف الشمس باید روی جسم زرد رنگ نوشته شود. خیلی خیلی بهتر است که آن را روی سنگ عقیق زرد (یا عقیق با رنگ مایل به زرد) حکاکی کنید، زیرا از نظر منابع دینی و مذهبی، طبق آیات و روایات اسلامی، ائمه و معصومین (علیهم السلام) بسیار بسیار توصیه کرده‌اند که سنگ عقیق به همراه داشته باشید تا از خواص کم‌‎نظیر آن بهره‌مند شوید. ولی اگر به سنگ عقیق زرد دسترسی نداشتید و یا حکاکی آن برایتان ممکن نبود، دعای شرف الشمس را بر روی یک تکه کاغذ زرد رنگ بنویسید.
در نظر داشته باشید که حکاکی شرف الشمس کار هر کسی نیست و باید نسبت به شرایط خاص آن تسلط کامل داشته باشید. از جمله بررسی ساعات قمر در عقرب و دیگر موارد مذهبی...
در برخی منابع آمده فردی که قصد دارد دعای شرف الشمس را بنویسد باید فردی آگاه و پاک باشد و بتواند قوانین نوشتن حرز شرف شمس را بصورت کامل رعایت کند.
برخی دیگر گفته‌اند که در هنگام نوشتن حرز شرف الشمس، هیچ خطی نباید دوبار کشیده شود، همچنین سوراخ‌های «ستاره» و «میم» و «ها» و «واو» نباید بسته باشد. همچنین خطوط ابتدا و انتهای «ستاره» نباید یگدیگر را قطع کنند. تا حد امکان اندازه «الف»ها یکسان باشد، «واو» آخر روی تمام نقش کشیده شود و...
البته برخی دیگر از اساتید رعایت موارد بالا را لازم نمی‌دانند و موارد مهم دیگری را مطرح می‌کنند.
در بعضی منابع مذهبی آمده که اگر دعای شرف الشمس روی کاغذ نوشته شد، بهتر است حاجت خودتان را در ادامه آن بنوسید و برگه را تاکرده و بین برگه‌های قرآن بگذارید. (انشالله که به خواست خداوند کریم، حاجت روا شوید.)

چرا بهتر است شرف الشمس را روی سنگ عقیق بنویسیم؟

همانطور که قبلا هم گفتیم ، در احادیث و روایات زیادی از معصومین (ع) و پیامبر اکرم (ص) نقل شده است که توصیه کرده‌اند مسلمانان از نگین عقیق استفاده کنند.
سنگ عقیق خواص معنوی فوق‌العاده‎‌ای دارد و با رجوع به منایع اصیل مذهبی می‌توان آن خواص را مطالعه کرد.
همچنین می‌دانید که سنگ عقیق اصل به رنگ‌های مختلفی در طبیعت یافت می‌شود.
و همانطور که در سند نوشتن شرف شمس آمده است، باید شرف الشمس روی جسم زرد رنگ نوشته شود.
در نظر داشته باشید که از نظر معنوی و مذهبی ، ظرفیت هر جامدی محدود است و همانطور که کوه طاقت نیاورد و از هم شکافت، بهتر است از ظرفیت سنگ عقیق برای نوشتن حرز شرف الشمس استفاده است. با این کار هم از خواص کم‌نظیر دعای شرف شرف الشمس بهره‌مند می‌شوید و هم از ثواب و فواید به همراه داشتن سنگ عقیق فیض خواهید برد.
در حدیث معروفی از پیامبر اکرم (ص) ذکر شده است که ایشان خطاب به حضرت علی (ع) فرمودند: (یا علی) همانا عقیق اولین کوهی است که به ربوبیت خدای متعال و نبوت من و وصی بودن تو و امامت فرزندانت و اختصاص داشتن بهشت به پیروان تو و اختصاص آتش به دشمنان تو شهادت داده است.

چطور بفهمیم آداب شرف شمس حکاکی آن رعایت شده است؟

مسلما هیچ راه مستند و قابل اتکایی برای اینکه شما مطمئن باشید آداب شرف الشمس شما در هنگام نگارش آن رعایت شده است یا نه ، وجود ندارد.
تنها راه ممکن این است که یا خودتان آن شرف الشمس را با رعایت کامل تمامی آداب خاص خودش انجام دهید و یا اینکه از افراد مطمئن و امین شرف الشمس را تهیه کنید.
متاسفانه در فروشگاه‌های مختلف برخی محصولات شرف الشمس که فقط ظاهر دعا روی آنها نوشته شده و آداب شرف الشمس را اصلا رعایت نکرده‌اند هم وجود دارد که باید مراقب باشید از اعتماد و نیت دینی شما سواستفاده نشود.
استادکاران ما، در جواهربازار ، با رعایت تمامی آداب و شرایط خاص حکاکی شرف الشمس هر ساله نگارش و حکاکی شرف الشمس را در روز مخصوص خودش انجام می‌دهند و با توجه به حق‌الناس و رعایت موازین شرعی، نگین‌های حکاکی شرف الشمس را برای مشتریان آماده می‌کنند.
با توجه به اینکه ما تمامی آداب مربوط به حکاکی شرف الشمس را بصورت کامل رعایت می‌کنیم، پس از خرید شرف الشمس از جواهربازار دیگر  نیازی به تمدید آن نیست (نیازی نیست که شرف شمس را بازنویسی کنید) و با آرامش خاطر برای همیشه می‌توانید از شرف الشمس و خواص بی‌نظیر آن استفاده کنید.
 

توضیحات کامل درباره حکاکی شرف الشمس

کلمات کلیدی :

  نوشتن شرف الشمس (نظرات مشتریان)

  آواتار
  عبدالستار صفرزاده (تهران / قدس)
  1403/1/24
  واقعا تنوع خوبی دارین برای محصولات شرف الشمس
  آواتار
  کوهجانی (گیلان / کیاشهر)
  1402/11/2
  از کی باید برای خرید شرف و الشمس اقدام کنیم ؟
  از هر زمانی که بخواهید میتوانید خرید شرف الشمس رو از جواهربازار انجام بدید .
  شرف الشمس سال 1403 هم تا 18 فروردین 403 می توانید ثبت سفارش نمایید.
  آواتار
  نازنین شاپورزاده (بوشهر / گناوه) خریدار این محصول
  1402/10/11
  بیصبرانه منتظرم انگشتری که خریدم به دستم برسه
  انشالله مبارکتان باشد
  آواتار
  مهدی سلامی (اصفهان / دهاقان)
  1402/10/10
  کاش زودتر با سایت شما آشنا میشدم