جدیدترین محصولات
 1. جواهربازار
 2. کتابخانه
 3. بایگانی

سنگ فیروزه و جایگاه آن در صنایع دستی ایران

بازدید : 4٫304
rateraterateraterate
تاریخ بروزرسانی :

سنگ فیروزه و جایگاه آن در صنایع دستی ایرانسنگ فیروزه از گذشته دور علاوه بر در زیورآلات و جواهرات، در ساخت صنایع دستی نیز مورد استفاده قرار می گرفت.
استفاده از سنگ‌های فیروزه بر روی ظروف سمین، نقره یا برنج بدین گونه انجام می گیرد که ابتدا این نگین‌ها بر روی ظروف مورد نظر جا گرفته و پرداخت شده که اصطلاحا به آن فیروزه کوبی گفته می‌شود.
همچنین از سنگ فیروزه در طراحی تابلو‌های خط نستعلیق، نسخ و غیره  جهت نوشتن آیات قرآن کریم و اشعار ادبی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
نمونه‌های بی نظیری از اشیا و خط نوشته‌هایی دیدنی، مزین شده با سنگ‌های فیروزه، هم اکنون در خزانه جواهرات ملی ایران موجود است که محل نگهداری زیباترین و خیره کننده ترین سنگ‌های جواهر می‌باشد.
در این موزه یک غرفه به طور کامل به سنگ فیروزه اختصاص داده شده که در آن شمشیر زرین فیروزه نشان، پیاله‌های کوچک زراندود، قدح زرین، کوزه قلیان، جقه، سر نی، سر قلیان سمین مزین به نگین فیروزه زنجیر‌های، ساعت‌های جیبی، آویز‌های، دستبند و انگشتر‌های طلا با نگین فیروزه و الماس قرار گرفته اند.
از بین تمامی اشیاء موجود در این غرفه می‌توان به دو سردوش اشاره کرد که با استفاده از چوب ساخته شده، و توسط پارچه ای قرمز رنگ پوشیده شده و بر روی این پارچه ورقه‌هایی از طلا نصب شده است.
بر روی هر یک از این سردوش‌ها طغاری بزرگی از جنس طلا و نگین فیروزه دیده شده که بر روی طغراها عبارت السلطان علی بن موسی الرضا به چشم می‌خورد.
 loadingImage...loadingImage...loadingImage...loadingImage...
کلمات کلیدی :
  آواتار
  شقایق اویسی (تهران / تهران)
  1394/9/10
  بعله هنر هایی که از سنگ های جذاب بهره می گیرن کم نیستن . من فیلم مستند فیروزه کوبی رو دیدم عالی بود