جدیدترین محصولات
  1. جواهربازار
  2. کتابخانه
  3. بایگانی

الماس آبی فرانسوی

بازدید : 2٫975
rateraterateraterate
تاریخ بروزرسانی :

الماس آبی فرانسویلوئی چهاردهم در سال 1678 گروهی از جواهرسازان را تحت سرپرستی Sieur Pitau ، مامور بر تراش مجدد الماس تاونیر کرد.
وزن این الماس بعد از تراش مجدد 125. 67 قیراط شده و تحت عنوان الماس آبی رنگ تاج پادشاهی فرانسه در فهرست جواهرات سلطنتی فرانسه قرار گرفت.
بعد‌ها این الماس با نام آبی فرانسوی به شهرت رسید و پادشاه این کشور آن را بر روی سنجاق کروات خود نصب کرد.
پادشاه لوئی چهاردهم به پیتو دستور داد تا قطعه ای به یاد ماندنی در خور این جواهرسلطنتی تهیه کرده و وی بعد از حدود 2 سال گوهری مثلثی شکل با وزن 69 قیراط در ابعاد یک تخم کبوتر که چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کرد را ارائه داد.
این سنگ با فلز طلا ترکیب شد و توسط ربانی بر گردن شاه آویخته شد.
این الماس خیره کننده به خورشید 7 فست لقب گرفت. لازم به ذکر است خورشد نماد لویی چهاردهم و 7 نیز نماد ثروت در کتب مقدس بوده آن دوران بوده است.
این المالس در سال 1749 توسط لوئی پانزدهم الماس ابی فرانسوی را بر روی آویزی بسیار جذاب که توسط گروهی از جواهرسازان به سرپرستی آندری جاکوئیمن ایجاد شده بود، قرار داد.
این جواهر که در آن زمان با نام گوسفند طلایی شناخته می‌شد، شامل یک اسپینل قرمز رنگ به شکل اژدها و با وزن 107 قیراط، خود الماس آبی فرانسوی که مانند آتشی از دهان اژدها خارج می‌شد و 83 عدد الماس قرمز رنگ، 112 عدد الماس زرد بوده است.
این قطعه بعد از مرگ لوئی پانزدهم دیگر مورد استفاه قرار نگرفت اما احتمالا به فرزند وی، لویی شانزدهم به ارث رسیده است.
در دوران حکمفرمایی وی همسرش ماری آنتوآنت گوهر‌های تاج‌های سلطنتی فرانسه را به عنوان زیور آلات شخصی خود استفاده می کرد و و سایر گوهر‌ها را جایزگزین آنها می کرد.
اما الماس آبی فرانسوی برای مدت زمان کوتاهی بر روی همان آویز باقی ماند تا سال 1787 که ابن الماس جهت انجام برخی از آزمایش‌ها توسط فردی به نام ماتورین جاکوپس بریسون از روی آویز برداشته شده و مجددا به جای خود بازگرداندده شد.
در روز 11 سپتامبر سال 1792 و د جریان مراحل اول انقلاب کبیر فرانسه و در حالی که لوئی شانزدهم به هماره خانواده اش در قصر خود مبحوس شده بودند؛ عده ای از دزدان وارد کاخ شده و جواهرات تاج و برخی از جواهرات سلطنتی را به غارت بردند .
گفتنی است الماس آبی فرانسوی و بره طلائی هم در این غارت به سرقت رفت و برای مدتی هیچ کسی از مکان اختفای آن خبر نداشتloadingImage...loadingImage...
کلمات کلیدی :