جدیدترین محصولات
 1. جواهربازار
 2. کتابخانه
 3. بایگانی

گنجینه تیپو سلطان

بازدید : 6٫100
rateraterateraterate
تاریخ بروزرسانی :

گنجینه تیپو سلطاندر زمان فرمانروایی ادوارد کلیوز در منطقه مادراس واقع در کشور هند، چندین نمونه بسیار ارزشمند از گنجینه تیپو سلطان دیده شد.
این گنجینه بعد از سرنگونی وی در سال 1799 ، توسط سربازانش به غارت رفته و با قیمت بسیار گزاف به حراج گذاشته شده بود.
لازم به ذکر است در این غارت حتی تخت پادشاهی وی نیز در امان نبوده و بارها دیده شده قسمت‌های مختلف این تخت در حراج‌های مختلف به فروش گذاشته شده است.
اما بر اساس دستور فرماندار کل آن زمان لرد مورنینگتن، محتویات زیادی از قصر تیپو سلطان به صورت مطلوبی حفظ شده بود.
بقایای باقی مانده از تخت پادشاهی تیپو سلطان که شامل دو ستون کناره این تخت، که در بالای هر کدام سر یک ببر قرار داشته و همچنین پرنده‌های هما ساخته شده از طلا که به صورت سایبان در بالای این تخت قرار می گرفت بعد‌ها توسط پادشاه انگلستان خریداری شد.
لازم به ذکر است لرد مورنینگتون ستون دیگر را به لرد ولیدی کلیوز هیه داده است. کلکسیون کلیوز که نمادی از زیبا شناسی آن دوران است، در حال حاضر در قصر پاویس نگهداری می‌شود.
در طول دوران مختلف گنجینه‌هایی از جواهرات که در شهر سریرانگاپانا کشور هند یافت می‌شد، با بی توجهی نسبت به تاریخ بودن آنها، ای جواهرات در بازار‌های بین المللی به فروش می‌رسید.
یاقوت بزرگی که روزگاری در قبضه شمشیر تیپو سلطان قرار داشت بر روی یک رکاب انگشتر قرار گرفت و در سال 1892 به فروش رسید.
 
گردنبند چهار رشته مروارید وی به فرمانده ارتش انگلستان (سر جان فلوید) هدیه شد و وی این گردنبند مروارید را به دختر وزیر دوم ملکه ویکتوریا اهدا نمود.
این گردنبند مجددا در سوم فوریه سال 1917 در حراج کریستی به فروش رسید.
در اکتبر سال 1997 دو عدد النگو طلا که با نگین‌های یاقوت سرخ و الماس مزین شده بودند به همراه سر یک ببر و یک جفت زمرد اشک حکاکی شده در شهر لندن و در حراج کریستی فروخته شد.
لازم به ذکر است تمامی این جواهرات روزگاری جزء گنجینه تیپو سطلان بوده اند. loadingImage...loadingImage...loadingImage...
کلمات کلیدی :
  آواتار
  شقایق اویسی (تهران / تهران)
  1394/10/14
  آخیی باز هم یکی از قصه های سوزناک تاریخی ولی عجب تختی بوده عکسشو که دیدم شاخ درآوردم.راستی با اون شمشیر واقعا می جنگیدن یا برای تزیین بوده ؟
  آواتار
  حسین نظردنیوی (تهران / تهران)
  1394/10/3
  اشتباه تایپی: ای جواهرات (این جواهرات)
  آواتار
  حسین نظردنیوی (تهران / تهران)
  1394/10/3
  کلا هندوستان همش در حال غارت شدن بوده انگار. با اینحال چند روز پیش اخبار میگفت زنان هندی مقادیر بسیار زیادی طلا دارند که دولت هند قصد داره تشویقشون کنه بیان طلاهاشونو بدهند به بانکها و سودشو بگیرن.