جدیدترین محصولات
 1. جواهربازار
 2. کتابخانه
 3. سنگ قیمتی

تاریخچه زمرد های حکاکی شده

بازدید : 6٫507
rateraterateraterate
تاریخ بروزرسانی :

تاریخچه زمرد های حکاکی شدهتاریخچه زمرد‌های حکاکی شده با کارتیه و دادوستد این شرکت با هند و خرید و فروش جواهرات این کشور آغاز شده است.
بنابر دلایلی در آن زمان لوییس کاریته به نسبت مهاراجه پاتیالا در ساختن و تهیه جواهراتی خاص از سنگ‌های قیمتی مختلف نظیر یاقوت سرخ ، یاقوت کبود و زمرد اعتبار بیشتری به دست آورده بود.
برخی بر این اعتقاد بودند که لوئیس کاریته شهرت و اعتبار خود را زمانی بدست آورد که در سال 1901 توسط ملکه الکساندرا جهت تهیه گنجینه ای از جواهرات سلطنتی که شامل دو طلسم زمردبود، فرخوانده شد.
چراکه ملکه الکساندرا بر این اعتقاد بود این طلسم می‌بایست بر روی زمرد حکاکی شود.
با صرف نظر از چگونگی شکل گیری رابطه کاری میان لوییس کاریته و کشور هند آشکار است که آنها در اوایل قرن بیستم با یکدیگر همگام بوده اند.
از سال 1911 رئیس شعبه کارتیه در شهر لندن (ژاک کارتیه) به اولین جدال دادگاه سلطنتی هند راه پیدا کرد.
در ادامه وی توانست به یک رابطه سالم تجاری همراه با قانون‌هایی بسیار قدرتمند در این زمینه دست یابد.
کارتیه توانست با سفرهای خود به هند با تاجران و خریداران بیشتری ارتباط بر قرار کرده و تا حد امکان به سنگ‌های قیمتی نظیر الماس، یاقوت و زمرد دست پیدا کند.
در این میان یکی از پر طرفدارترین گوهرها زمرد‌های مغولی بوده که اکثر آنها به شکل بسیار زیبا و استادانه ای با طرح‌هایی از گل، برگ و یا میوه حکاکی شده بودند.
اکثر زمردهای مغولی توانستند راه خود را به طراحی‌های کارتیه باز کنند همچون سنجاق سینه مارجوری که در که ماه اوریل سال گذشته با قیمت 482500 دلار به فروش رسید.
زمرد‌های حکاکی شده از نظر تاریخی دارای پیشینه ای بسیار قوی می‌باشند. یکی از قدیمی ترین نگین‌های زمرد مغولی کاریته، به قرن 17 میلادی و زمان امپراتوری مغول باز می گردد.
در حقیقت پیشینه غنی این نوع زمرد‌های نشان می‌دهد که این گوهر‌ها و هنر حکاکی چگونه توانستند راه خود را به هند باز کنند، سرزمینی که زمرد در آن به ندرت یافت می‌شود.
به نظر می‌آید آمریکای جنوبی و مکزیک برای سر منشا زمرد‌های حکاکی شده منطقه مهمی هستند.
حکاکی زمرد در حدود هزاران سال قبل از هجوم اسپانیایی‌ها به مکزیکو و امریکای جنوبی و غارت انجا، در این مناطق آن انجام می‌شد.
یکی از قدیمی ترین زمرد‌های حکاکی شده معروف در این منطقه به حدود 5000 تا 2000 سال قبل باز می گردد.
این زمرد در حقیق یک مجسمه کوچک به نام المک (Olmecs)می باشد .
بعد‌ها دانشمندان با مطالعه زمرد‌های این منطقه دریافتند که این گوهرها با زمرد‌های روسیه و کشور کملبیا شباهت‌های زیادی دارد.
با توجه به این موضوع که گوهر‌های دیگری از آمریکا جنوبی همچون یشم آبی به عنوان کالای تجاری این منطقه شناخته شده است، گمان می‌شود منشا این زمردها از کلمبیا می‌باشد.
در پرو و در نزدیکی کشور کلمبیا افسانه ای از الهه ای با نام اسمرالدا شنیده می‌شود که گفته شده او در یک تخم شتر مرغ از جنس زمرد زندگی می کرد.
بر اساس گفته‌ها در هنگامی که فرانچسکو پیزارو فاتح اسپانیایی معبد بسیار زیبا را در این منطقه به غارت برد، آن زمرد را از کشیش معبد الهه اسمرالدا گرفت.
گفته شده این زمرد بسیار گرانقیمت بوه و توسط پیروان الهه به او اهدا شده بود.
لازم به ذکر است در قرن شانزدهم صد‌ها پوند زمرد از آمریکای جنوبی به اسپانای وارد گردید.
در همین حال فاتح دیگری به نام هرنان کورتز زمرد‌های حکاکی شده در مکزیکو را که توسط گوهر تراشان خبره ای حکاکی شده بود را به غارت بود.
همین امر نیز موجب سقوط وی شد.
اگرچه برخی از معدن زمرد در پرو و مکزیک قبل از یورش اسپانیایی‌ها مخفی گشته بود اما کلمبیا در محافظت از معدن زمرد خود شکست خورده .
معدن زمرد سوموندوکدو در سال 1537 تصرف شده اما در پی اعتراضات اهالی منطقه خیلی زود آزاد شد.
از طرفی دیگر معدن موزو در سال 1550 کشف و ضبط شد به همین دلیل اروپا امروزه به یکی از معادن سبز زمرد بدل شده است. loadingImage...loadingImage...loadingImage...loadingImage...loadingImage...loadingImage...loadingImage...loadingImage...
کلمات کلیدی :
  آواتار
  حسین نظردنیوی (تهران / تهران)
  1395/11/30
  هنوزم این دست حکاکیها زیبایی خودشونو حفظ کردن.
  آواتار
  برغول (آذربایجان شرقی / تبریز)
  1394/12/26
  چه جالب. حکاکی رو اینها باید سخت باشه مخصوصا در گذشته که تکنولوژی پیشرفته ای هنوز در این رابطه وجود نداشت
  آواتار
  هاجر زیتونی (هرمزگان / بندر عباس)
  1394/12/18
  حکاکی قشنگی روی زمرد ها انجام شده جالب بودند
  آواتار
  شقایق اویسی (تهران / تهران)
  1394/11/10
  من تا به حال زمردی که روش حکاکی بشه ندیده بودم .البته حکاکی نشده بیشتر ترجیح میدم
  آواتار
  غلامحسینی (آذربایجان شرقی / تبریز)
  1394/11/5
  مطالب بسیار جالب و خواندنی بود.
  آواتار
  زهره افشارزرندی (کرمان / زرند)
  1394/10/29
  وای خیلی زیبا هستن من خیلی این جواهرات را دوست دارم