جدیدترین محصولات
 1. جواهربازار
 2. کتابخانه
 3. گوناگون

تاچومتر در ساعت های مچی به چه معناست

بازدید : 12٫390
rateraterateraterate
تاریخ بروزرسانی :

تاچومتر در ساعت های مچی به چه معناستتاچومتر (Tachometer)به معنی سرعت سنج بوده و شرح آن به صورت زیر است :
تاچومتر شامل یک سری اعداد بوده که بر روی قاب ساعت مچی حک شده اند. این اعداد از 400 آغاز شده و به عدد 60 ختم می‌شود. لازم به ذکر است عدد 400 در کنار عدد 2 صفحه نمایش و عدد 60 در کنار عدد 12 قرار گرفته است.
این سیستم به منظور اندازه گیری سرعت در یک محدوده یک کیلومتری طراحی شده و این اعداد نشان دهنده سرعت شیئی ست که در این محدوده، در حرکت باشد.
البته شما می‌توانید در این روش از ثانیه شمار و کرنومتر استفاده کرده و کسری از ثانیه را نیز اندازه گیری کنید، که این مورد به سلیقه شما بستگی دارد.
در ادامه شما را با دو نحوه استفاده از تاچومتر آشنا خواهیم کرد :
1 - اندازه گیری سرعت با توجه به مسافت دقیق (1 کیلومتر) :
ابتدا دو نقطه را با فاصله یک کیلومتری در نظر گرفته و زمان ورود و خروج جسم را از این محدوده اندازه گیری کنید. (بهتر است اندازه گیری توسط کرنومتر و ساعت مچی انجام شود. ) عقربه کرنومتر شما به هر عددی که از تاچومتر اشاره داشت، آن عدد نشان دهنده سرعت شیء می‌باشد.
توجه داشته باشید در این روش تنها سرعت‌های محدوده 60 تا 400 کیلومتر در ساعت، قابل اندازه گیری است. البته شما
می‌توانید از روش‌های دیگر سرعت کمتر و یا بیشتر از آن را محاسبه کنید.
برای مثال تصور کنید شما در یک اتوبوس در حال گذر از اتوبانی هستید که هر کیلومتر توسط علائمی خاص مشخص شده است. بنابراین شما می‌توانید با عبور از اولین علامت، کرنومتر خود را فعال کرده و بعد از گذر از تابلو بعدی آن را متوقف کنید. حال عقربه ثانیه شمار کرنومتر نشان دهنده سرعت میانگین اتوبوس است. البته در این مثال ساده امید می‌رود سرعت شما کمتر از 60 و بیشتر از 400 کیلومتر در ساعت نباشد.
مثال : حال تصویر کنید شما قصد مسافرت با هواپیما را دارید، در صورتی که از طول باند پرواز آگاهید و اطلاع داشته باشید که مسافت طی شده جهت بلند شدن هواپیما از زمین چقدر است، می‌توانید با اندازه گیری فاصله زمانی بین لحظه حرکت هواپیما تا زمان بلند شدن، سرعت آن را اندازه گیری کنید.
حال با تقسیم عدد سرعت بر مسافت طی شده، می‌توانید سرعت متوسط هواپیما را برای تیک آف بدست آورید.
مسافت طی شده (کیلومتر)× عدد تاچومتر = سرعت میانگین هواپیما
2- اندازه گیری مسافت با سرعت ثابت (1 کیلومتر) :
حال تصویر کنید شیئی با سرعت ثابت در حال حرکت است. در لحظه ای که عقربه کرنومتر به عدد مورد نظر برسد این شیء یک کیلومتر را طی کرده است.
در این مثال فرض کنید شخصی با سرعت 120 کیلومتر درحال حرکت است هرگاه عقربه ثانیه شمار به عدد 30 ثانیه برسد، می‌توان گفت این شخص یک کیلومتر راه طی کره است. loadingImage...loadingImage...loadingImage...loadingImage...
کلمات کلیدی :
  آواتار
  امیرعلی حسینخانی
  1395/5/17
  سلامخیلی ممنون از این که به نکات ریزی اشاره میکنید و سطح سواد عمومی رو بالا میبرید