جدیدترین محصولات
 1. جواهربازار
 2. کتابخانه
 3. گوناگون

شیشه ساعت و انواع مختلف آن

بازدید : 16٫793
rateraterateraterate
تاریخ بروزرسانی :

شیشه ساعت ، اولین چیزی است که وقتی به ساعت‌های مچی نگاه می کنید، خودنمایی می کنند.شیشه ساعت اصطاحی است که برای این صفحه پوشاننده عقربه ها، استفاده می شود اما در واقع، این صفحه از جنس های متنوع و با کاربردهای گوناگونی می باشد.

شیشه ساعت ، اولین چیزی است که وقتی به ساعت‌های مچی نگاه می کنید، خودنمایی می کنند.

هنگام نگاه کردن به ساعت مچی اولین چیزی که می بینید و دیده نشدن آن در زیبایی ساعت تاثیر دارد، شیشه ساعت می باشد، این صفحه پوشاننده، عقربه ها، گرچه شیشه نامیده می شوند، اما به طور کلی از شیشه درست نمی شوند.

شیشه ساعت و انواع آن


 شیشه:
این نوع همانطور که مشخص است از جنس شیشه است و با خصوصیات شیشه (مقاومت در برابر خط و خش, مقاومت در برابر حرارت, شفافیت بالا, مقاومت در برابر تغییر رنگ و البته شکسته شدن) و موارد دیگری که می توان از شیشه انتظار داشت، می باشد.
اما خب این پوشاننده صفحه بسیار نازکتر از شیشه های معمولی است و ضخامت آن در حدود 5 تا 10 میکرون در نظر گرفته می شود.
معمولا از شیشه هایی که در بالا گفته شد در ساعت مچی هایی که هزینه تولید آن ها پایین است استفاده می شود.

PVC یا طلق:
همانطور که می دانید کلا اجناسی که با طلق درست می شوند را نمی توان از نظر ضد خش بودن مورد آزمایش قرار داد زیرا آزمایش با شکست مواجه می شود و این ماده مقاومتی از خود نشان نمی دهد همچنین اگر در مجاورت حرارت قرار بگیرد تغیر حالت و رنگ در آن مشهود خواهد بود و این نقاط ضعف این نوع پوشش صفحه می باشد. 
البته نقطه مثبت این نوع پوشش هم مقاومت بسیار بالای آن در مقابل ضربه یا فشار است که از این نظر از شیشه بهتر است.
طلق را در ساعت هایی که برای کودکان تولید می شود یا محصولاتی که که مورد استفاده آنها برای مد و یا ساعت فشن مانند دارند و تماما از جنس پلاستیک هستند استفاده می شود.

شیشه ساعت مختلف


پوشش مینرال Mineral:
برای ساخت مینرال شیشه را درون مایعی مخصوص فرو می کنند، اضافه شدن این مایع باعث بیشتر شدن مقاومت شیشه در برابر ضربه و خط و خش می شود و در نهایت مینرال به دست می آید که یک پوشش قوی تر از شیشه به دست می آید و کاربرد آن نیز برای ساعت هایی که از نظر کیفیت کمی بهتر هستند استفاده می شود.

مینرال سخت ( Hard Mineral):
برای شیشه هایی که از نظر استاندارد با نوع معمولی متفاوت است استفاده می شود و روی آن را با یو وی ضد خش و مقاوم در برابر ضربه می پوشانند. 
مینرال سخت در ساخت ساعت مچی های مارکدار و در بعضی موارد هم برای ساعت های های کپی استفاده می شود. 

سافایر ( Sapphire):
سافایر هم از شیشه با استاندارد خوب که با یو وی پوشانده می شود تولید می شود، اما با این نوع یو وی که برای سافایر استفاده می شود بسیار قویتر از یو وی است که برای مینرال سخت استفاده می شود و می توان انتظار مقاومت بیشتر در برابر خط و خش همچنین ضربه را از این پوشش صفحه داشت, و این نوع شیشه به دلیل قیمت تمام شده بالا معمولا برای ساعت های تولید شده توسط برندها یا ساعت های درجه یک کپی که اصل آنها قیمت بسیار بالایی دارد به کار گرفته می شود.

سافایر کریستال(Sapphire Crystal):
این پوشش هم مانند سافایر از یو وی بسیار با کیفیتی پوشیده است به علاوه موادی ضد خش که باز هم مقاومت این نوع پوشش را نسبت به سافایر بیشتر می کند و این پوشش هم به دلیل گرانی برای ساعت های برند یا ساعت هایی که اصل آن ها قیمت بسیار بالایی دارد استفاده می شود.

شیشه ساعت سافایر کریستال


شیشه ضد خش کریستال یاقوت کبود:
در ساخت این نوع از شیشه ساعت های مچی ماده ای تحت عنوان سیلیکن به کار رفته که پس از الماس به عنوان سخت ترین سنگ شناخته می شود. در تولید کریستال یاقوت کبود پودر نمک خالص که دارای قطر کمتر از یک میکرون است به کار رفته و باعث ایجاد شیشه ای شفاف و زیبا برای ساعت های گران قیمت تبدیل شده است. کریستال یاقوت کبود در دستگاهی که تحت عنوان blowpipe شناخته شده قرار داده شده و در برابر حرارت 2050 درجه سانتیگراد قرار می گیرد. پس از آن به استالاگمیت تبدیل می شود که نام دیگر آن سنگ سمباده است. این سنگ مجددا در برابر دمای 1800 درجه قرار گرفته و شکل مورد نظر بر روی آن اعمال می شود و برای ثبات و ماندگاری بالای آن از الماس های نازکی استفاده می شود تا تراشیده شود. اغلب از این نوع شیشه درخصوص ساعت های لاکچری استفاده می شود که در کلاس های بالای ساعت مچی سوئیسی قرار دارند. ساعت هایی که در کلاس A قرار دارند دارای فناوری پیچیده ای بوده و از قیمت بسیار بالایی برخوردار هستند.

شیشه کریستال یاقوت کبود ضد انعکاس:
این نوع از شیشه های ساعت مچی دارای تمام قابلیت های کریستال یاقوت کبود بوده و پس از انجام کلیه مراحل وارد آزمایشگاه استریل می شوند. پس از ورود به این مکان در کوره قرار گرفته و عملیات رفلکس نور بر روی آن ها انجام می گیرد. کلیه عملیات انجام شده بر روی این نوع از شیشه ها باعث می شود حدود 99 درصد مقاومت بالاتری داشته و اجازه بازتاب نور و انعکاس های آزاردهنده را نخواهد داد. درحال حاضر ساعت هایی همچون رولکس و ادوکس و ساعت های لاکچری دیگر از این شیشه استفاده کرده اند.

شیشه ساعت ضد انعکاس


کلمات کلیدی :
انواع ساعت های بی نظیر
  آواتار
  مهمان
  1400/10/20
  شیشه ساعت سیتیزن دو زمانه قدیمی