کانال تلگرام جواهربازاراطلاع از تخفیف‌های روزانه و مشاهده محصولات در کانال تلگرام
جدیدترین محصولات
  1. خانه »
  2. کتابخانه »
  3. آموزشی »
  4. تاریخچه طلا در ایران

تاریخچه طلا در ایران

بازدید : 2٫561

1

تاریخچه طلا در ایران

فلز طلا از جمله فلزاتی بوده که از باستان مورد استفاده بشر بوده است.
تاریخ شاناسان احتمال می‌دهند که در ابتدا ریزه‌های براقی از طلا، در کنار رودخانه‌ها موجب جلب توجه انسان به سوی این فلز گرانبها شده است.
بنابر عقیده دانشمندان تا کنون 95000 تن طلا از پوسته زمین استخراج شده است و مقدار یک، میلیونیم از حجم پوسته زمین می‌باشد. همچنین گفته شده یک میلیارد تن طلا در اقیانوس‌ها وجود داشته که در حال حاضر امکان استخراج آن وجود ندارد.
گیرشمن در کتاب ایران از آغاز تا اسلام ذکر کرده در دوره مادها طلا از اطراف شهر همدان بهره برداری می‌شد.
ویل دورانت نیز در کتاب مشرق زمین گاهواره ی تمدن به نقل از G. HAUART آورده است :
در کوه‌هایی که قوم ماد برای سکونت انتخاب کرده بودند مس، آهن، طلا، نقره، سنگ مرمر و سایز سنگ‌های قیمتی یافت می‌شد.
استرابون یکی از جغرافی نویس‌های یونانی نیز نقل شده در ایران طلا، نقره، مس، آهن، سرب و زرنیخ یافت می‌شد که اکثر این موارد از اطراف شهر همدان به دست می‌آمد.
در سال بین 455 تا 531 ، در شهر تیسفون، پایتخت ساسانی محصولات متنوعی همچون طلا، نقره، مرجان، عنبر، مروارید، شیشه، آهن، مس جیوه و . . . خرید و فروش می‌شد.
باستان شناسان معتقدند طلا از هزاره سوم قبل از میلاد در ایران مورد استفاده قرار می گرفت.
در طول تاریخ معادن بسیاری از طلا و نقره در ایران کشف می‌شد. شاه عباس نیز به دلیل اینکه مخارج استخراج معادن از درآمد آن بیشتر بود، از این کار منصرف شد.
در دروه قاجار و دوران صدراعظمی امیر کبیر اقداماتی در جهت استخراج معادن صورت گرفت و معدن طلای موته واقع در نزدیکی شهر لنجان بهره برداری شد.
البته طلا در ایران به طور طبیعی کم بوده و در برخی از رودخانه‌های کردستان، خراسان و قره داغی نزدیک ارس یافت می‌شد اما در ارتباط با بهره برداری از ان چیزی ذکر نشده است. تاریخچه طلا در ایرانتاریخچه طلا در ایران

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید
captcha»»
تاریخچه برند تیفانی – قسمت سوم

تاریخچه برند تیفانی – قسمت سوم

در طول تاریخ تیفانی، این برند با طراحان رویایی و بسیار مشهور جواهر از جمله پالوما پیکاسو، جین شلومبرگر و السا پرتی همکاری کرد.

بیشتر بخوانید »
چرا جواهربازار را انتخاب کنم

چرا جواهربازار را انتخاب کنم

یک فروشگاه آنلاین معتبر : دارای دفترکار ، آدرس حقیقی ، شماره تماس ثابت و همراه ، مدیر عامل ، تیم فروش و واحدهای تابعه است. می‌بایست [...]

بیشتر بخوانید »
گفتگوی آنلاین
سبد خریدثبت فاکتورE