جدیدترین محصولات
 1. جواهربازار/
 2. کتابخانه/
 3. آموزشی

زمرد Emerald

بازدید : 12٫373

بهترین رنگ برای زمرد ، سبز سیر است. به طوریکه رنگ سبز سیر با ناخالصی بالا ، ارزش بیشتری نسبت به رنگ روشن تر خود دارد.

بهترین رنگ برای زمرد ، سبز سیر است. به طوریکه رنگ سبز سیر با ناخالصی بالا ، ارزش بیشتری نسبت به رنگ روشن تر خود دارد.

زمرد دارای خواص درمانی متعددی است. در تاریخ باستان بسیار مورد توجه بوده و ارزشمندترین جواهرات دنیا با زمرد ساخته شده‌اند. احادیث مذهبی زیادی هم درباره زمرد نقل شده است.

زمرد به معنی رنگ سبز بوده و نام علمی آن امرالد می‌باشد.

اکثر نگین‌های زمرد دارای ناخالصی هستند. این ناخالصی‌ها بصورت حباب‌های گاز، نوارها و لکه‌های تیره روشن ، کانی‌های مهمان، رعشه‌های داخلی و... می‌باشد. البته لازم به ذکر است این موارد هیچکدام عیب و ایرادی محسوب نمی‌شود. در واقع اکثر جواهرشناسان از همین نشانه‌ها برای تشخیص اصالت نگین استفاده می‌کنند. در واقع وجود این ناخالصی‌ها ، یکی از نشانه‌های اصل بودن زمرد است.

طی تحقیقات انجام شده ، سنگ زمرد در تاریخ مصر باستان دارای ارزش بالایی بوده و خاندان فرعون از آن استفاده می‌کردند. همچنین در ساخت حلقه‌های نامزدی گرانقیمت نیز از سنگ زمرد استفاده می‌شود.
یکی از نایاب‌ترین انواع زمرد ، مربوط به دره پنجشیر افعانستان است.  بسیار کمیاب بوده و نمونه‌های باکیفیت آن از قیمت بسیار بالایی برخوردار هستند. از دیگر معادن بزرگ زمرد ، می‌توان به معادن زمرد کشور کلمبیا اشاره کرد. برخی از این معادن در حال تبدیل شدن به بزرگترین معادن استخراج زمرد هستند. استخراج زمرد از کلمبیا از اویل قرن شانزدهم میلادی به اوج خود رسید. تلاش‌های بسیاری برای دستیابی به این گوهر ناب انجام شد که شایسته تفکر و تقدیر است!

بهترین رنگ برای زمرد ، سبز سیر است. به طوریکه رنگ سبز سیر با ناخالصی بالا ، ارزش بیشتری نسبت به رنگ روشن تر خود دارد.

در تاریخ هندوستان ، بحث حکاکی و تراش بر روی نگین‌های زمرد ، رونق زیادی گرفت و کارهای خارق‌العاده‌ای انجام شد. بخش زیادی از این نگین‌های زمرد توسط ملکه الکساندرا خریداری می‌شد.

در ایران باستان نیز ، سنگ زمرد ارزش و احترام ویژه‌ای داشته است. همانطور که می‌دانید در ساخت گرانقیمت‌ترین جواهرات پادشاهان ایران از سنگ زمرد استفاده شده که از جمله آنها می‌توان به کمربند زرین یا کمربند زمرد اشاره کرد.

تراش زمرد به اشکال مختلف صورت می‌گیرد که هرکدام نیازمند تخصص و ابزار دقیقی است. در ارتباط با انواع تراش زمرد نیز تحقیقاتی صورت گرفته و چکیده آن توسط جواهربازار منتشر شده است. اگر به تراش سنگ زمرد علاقه‌مند هستید ، پیشنهاد می‌کنیم خواندن این مقاله را از دست ندهید.

زمرد جزء سنگ‌های قیمتی بسیار جذاب بوده و کمپانی‌های بزرگ در ساخت محصولات خود ، فراخور طرح و ایده از آن استفاده می‌کنند. از جمله این محصولات با ارزش می‌توان به ساعت زمرد نشان رولکس اشاره کرد.

یکی از بزرگترین زمرد‌های تراش خورده دنیا ، با نام تئودورا معرفی شده است. یک زمرد فوق‌العاده جذاب و عظیم! پیشنهاد می‌کنیم حتما گزارش ویدوئی ویژه‌ آن را مشاهده نمایید. هچنین زمرد‌های بزرگ دیگری از کشورهای افغانستان و پاکستان استخراج شده که هر کدام در نوع خود بی‌نظیر هستند.

سنگ زمرد با انرژی بالایی که به شما می‌دهد خاصیت ضد پیری دارد و باعث افزایش درک، نبوغ، ثروت و توانگری می‌شود.
رنگ سبز و باشکوه این سنگ مظهر عشق به طبیعت و زندگی است. این سنگ طبیعتی سرد و خشک دارد. سختی آن بین 8-7٫5 است. در فرهنگ‌های مختلف اعتقادات متفاوتی درباره ی زمرد مطرح شده است و انسان‌ها در طول تاریخ خواص جادویی حیرت انگیزی برای آن متصور بودند.
به عنوان مثال مصریان باستان در دهان مرده‌ها زمرد قرار می‌دادند و بر این عقیده بودند که این سنگ باعث می‌شود فرد در آن دنیا به خوبی تکلم کند و همچنین معتقد بودند این سنگ باعث باروری است. در بعضی جوامع بر این باور بودند این سنگ در درمان بیماری‌های صرع و معده موثر است. گفته شده است که رنگ زمرد باعث شادی بوده و همیشه رنگ حیات و تازگی شناخته می‌شود. در روم باستان ، رنگ سبز به عنوان ونوس، خدای عشق و زیبایی بوده است و هم اکنون نیز این رنگ جایگاه خاص در بین مذاهب و ادیان مختلف دارد. در دین اسلام نیز توجه ویژه‌ای به استفاده از سنگ زمرد شده است. احادیث و روایاتی درباره زمرد توسط ائمه و معصومین (ع) ذکر شده که بسیار جذاب و خواندنی هستند.
اسماراگدوس کلمه ای یونانی است که لغت عربی آن زمرد است این نام برگرفته شده از کلمه یونانی Smaragdos به معنی سبز است و این واژه یونانی نیز از واژه‌ای سانسکریت به معنی سبز گرفته شده است. دوال یا دوبال نام فارسی شده ی زمرد است اما چیزی که مشخص است این است که زمرد واژه ای یونانی نیست چون تاکنون معدنی برای این سنگ در یونان یافت نشده است بلکه این سنگ در قدیم زمرد ترکمنستان از راه جاده ابریشم به اروپا برده می‌شده است.
در یونان باستان دارنده سنگ زمرد را شخصی دارای ثروت و قدرت‌های فوق العاده می‌دانستند.
باستانیان عقیده داشتند این سنگ برای صاحب خود به ارمغان آورنده ی نجابت و پاکدامنی است و او را از ارواح شیطانی مصون می‌دارد. پزشکان یونانی زمرد را پودر می کردند و از دود آن برای درمان مارگزیدگی ، سرماخوردگی و تنگی نفس استفاده می کردند و پیش از اختراع ذره بین از یه سنگ زمرد تراش خورده برای رویت اشیای ریز استفاده می‌شد و در آن زمان این سنگ به سنگ مطالعه هم معروف بود زیرا از زمرد تراش خوره به عنوان عینک به هنگام مطالعه استفاده می‌شد.
در بعضی از فرهنگها هدیه کردن زمرد به همسر در پنجاه و پنجمین سالگرد ازدواج ، رسمی زیبا به شمار می‌رود. مرغوب ترین و پرطرفدارترین زمرد که در ساخت جواهرات از آن استفاده می‌شود ، زمرد کلمبیاست.

خواص و ویژگی‌های جسمانی زمرد :
زمرد در جلوگیری از بیماری‌های صرع بخصوص اگر جنبه ارثی داشته باشد مفید بوده و همچنین قرار دادن آن بر روی چاکرای سر و تاجی در درمان بیماری پارکینسون مفید است. این سنگ باعث برقراری تعادل در سیستم عصبی شده بنابراین در جلوگیری از حمله عصبی مفید است. آویختن آن برگردن و قرار دادن زمرد بر روی چاکرای قلب جهت تقویت آن بسیار مفید و باعث تقویت عضلات قلبی می‌شود. زمرد باعث تقویت معده شده و در درمان زخم معده هم کاربرد دارد. از دیگر فواید این سنگ درمان دردهای ستون فقرات و عضلات است و ماساژ با آن جهت تسکین درد انجام می‌شود.
سنگ زمرد با انرژی بالایی که به شما می‌دهد خاصیت ضد پیری دارد و باعث افزایش درک، نبوغ، ثروت و توانگری می‌شود.

نحوه نگهداری و شارژ زمرد :
در نگهداری زمرد باید بسیار دقت کرد، چون سنگ سختی نیست و این را بدانید که اکثر روغن‌ها با پاک کننده‌های قوی و در مجاورت درجه حرارت زیاد از بین رفته، پاک می‌شوند. از پاک کننده‌های اولتراسونیک باید اجتناب کرد زیرا باعث خرد شدن سنگ خواهد شد (عصر جواهرات، محمد عربشاهی، ص 46).
این سنگ معمولا بعد از هر بار استفاده در زیر آب جاری تخلیه می‌شود و می‌توان یک بار یا هر ماه در نور خورشید قرار داد تا دوباره شارژ شود (سنگ درمانی، شوفل برگر، ج1، ص 75). 

کلمات کلیدی :
نظر خود را درباره این مطلب بنویسید
captcha»»
  آواتار
  بویری (تهران / تهران)
  1398/8/29
  '22:0
  نگاه کردن به زمرد حس عجیب و زیبایی به انسان میده! اگر عصبانی باشیم یا مضطرب وقتی به زمرد نگاه کنیم همه چی رو فراموش خواهیم کرد و باعث تازه شدن روح و روان انسان میشه همان طوری که با نگاه کردن به طبیعت و جنگل و کوهستان این احساس تازه شدن در ما بوجود میاد!
  آواتار
  امیرعلی حسینخانی (تهران / تهران)
  1396/3/22
  '12:11
  من یکی دارم و وقتی که تو دستم دارم حس خوبی دارم
  آواتار
  جاوید نادرپور
  1396/3/22
  '11:35
  با عرض.سلام.ادب و احترام.مقاله بسیار مفید و اموزنده ای بود.سپاسگذارم.
  آواتار
  عرفان ورعی (تهران / تهران)
  1396/3/22
  '7:56
  لطفا حدیثی روایتی چیزی راجب زمرد هست در مقاله مینوشتید
  آواتار
  فاطمه سورانی (تهران / تهران)
  1395/7/4
  '7:55
  مقاله ی زیبا و ارزشمندی که با زمرد و ویژگی های منحصر فردش مارا بیشتر آشنا کرد.مرسی از این مقاله سودمندتون.
  آواتار
  مجتبی حیدرزاده (تهران / ملارد)
  1395/1/31
  '13:22
  واقعا سنگ زیبا و باشکوهیه
  آواتار
  هاجر زیتونی (هرمزگان / بندر عباس)
  1394/12/2
  '12:25
  مطلب مفیدی و جالبی بود متشکرم جواهر بازار
  آواتار
  محمد عسگرابادی (گلستان / آزاد شهر)
  1394/4/5
  '16:42
  مطالب وویدیو های این بخش از جواهر بازاررا خیلی دوست دارم‌
  آواتار
  فاطمه عامری (خوزستان / اهواز)
  1394/2/24
  '11:22
  مطلب جالبی بود متشکرم جواهر بازار
  آواتار
  ریحانه روشنفکر (سمنان / سمنان)
  1394/1/27
  '23:34
  ممنون از مطلبی ک گذاشتین.اطلاعات مفیدی بود
  آواتار
  سید حسن موسوی (خوزستان / بندر ماهشهر)
  1394/1/18
  '14:10
  قشنگ و زیباست رنگش به ادم ارامش عمیقی میده
  آواتار
  جعفری (خوزستان / بهبهان)
  1393/12/15
  '14:51
  رنگ سبز شفافی که داره چشم هر بیننده ای رو خیره میکنه
  آواتار
  برغول (آذربایجان شرقی / تبریز)
  1393/11/6
  '17:23
  زیبای بینظیر(البته به شرطی که درخشان و خوشرنگ باشه)
  آواتار
  مهدوی (تهران / ری)
  1393/10/2
  '1:24
  خیلی سنگ خوش رنگ وزیباییست خیلی دوست داشتنی است
  آواتار
  فاطمه ژاله نیا (خراسان شمالی / شیروان)
  1393/6/23
  '16:52
  بسیار مفید و خوندنی بود ممنون.یه انگشتر زمرد دارم واقعا زیباست.
  آواتار
  محمدتقی عمرانی (تهران / تهران)
  1393/5/22
  '3:50
  هرچه قدر بهش نگاه میکنم سیر نمیشوم
  آواتار
  علی صادقی (تهران / تهران)
  1393/4/29
  '22:20
  استفاده کردیم ممنون
  آواتار
  سحر نوعی (گیلان / رشت)
  1393/4/24
  '16:10
  جالب و مفید.تشکر
  آواتار
  مهدی مشتاقی (اصفهان / فلاورجان)
  1393/4/3
  '8:11
  این بخش خیلی جالب بودممنون از راهنماییتون.
مجله تخصصی جواهربازار شماره 1358

مجله تخصصی جواهربازار شماره 1358

تاریخ انتشار : 1398/5/22 صاحب امتیاز : جواهربازار

بیشتر بخوانید »
دوست خوب ما چه کسی است

دوست خوب ما چه کسی است

دوست خوب کسی است که : 1_به ما کمک می کند با خودمان مهربان تر باشیم. گاهی اوقات به هر دلیلی از دست خود دلگیر هستیم به حدی که شاید از دیدن [...]

بیشتر بخوانید »
گفتگوی آنلاین
سبد خریدثبت فاکتورE