جدیدترین محصولات
 1. جواهربازار
 2. کتابخانه
 3. سنگ قیمتی

سنگ زمرد و خواص آن

بازدید : 76٫494
rateraterateraterate
تاریخ بروزرسانی :

سنگ زمرد به رنگ ، سبز سیر است. به طوریکه رنگ سبز سیر سنگ زمرد با ناخالصی بالا ، ارزش بیشتری نسبت به رنگ روشن تر خود دارد.سنگ زمرد دارای خواص درمانی متعددی است. در تاریخ باستان سنگ زمرد بسیار مورد توجه بوده و ارزشمندترین جواهرات دنیا با زمرد ساخته شده‌اند. احادیث مذهبی زیادی هم درباره زمرد نقل شده است.

سنگ زمرد به معنی رنگ سبز بوده و نام علمی آن امرالد می‌باشد.

اکثر سنگ زمرد دارای ناخالصی هستند. این ناخالصی‌ها بصورت حباب‌های گاز، نوارها و لکه‌های تیره روشن ، کانی‌های مهمان، رعشه‌های داخلی و... می‌باشد. البته لازم به ذکر است این موارد هیچکدام عیب و ایرادی محسوب نمی‌شود. در واقع اکثر جواهرشناسان از همین نشانه‌ها برای تشخیص اصالت نگین استفاده می‌کنند. در واقع وجود این ناخالصی‌ها ، یکی از نشانه‌های اصل بودن زمرد است.

طی تحقیقات انجام شده ، سنگ زمرد در تاریخ مصر باستان دارای ارزش بالایی بوده و خاندان فرعون از آن استفاده می‌کردند. همچنین در ساخت حلقه‌های نامزدی گرانقیمت نیز از سنگ زمرد استفاده می‌شود.

یکی از نایاب‌ترین انواع سنگ زمرد ، مربوط به دره پنجشیر افعانستان است.  بسیار کمیاب بوده و نمونه‌های باکیفیت آن از قیمت بسیار بالایی برخوردار هستند. از دیگر معادن بزرگ سنگ زمرد ، می‌توان به معادن سنگ زمرد کشور کلمبیا اشاره کرد. برخی از این معادن در حال تبدیل شدن به بزرگترین معادن استخراج سنگ زمرد هستند.
استخراج سنگ زمرد از کلمبیا از اویل قرن شانزدهم میلادی به اوج خود رسید.
تلاش‌های بسیاری برای دستیابی به این گوهر ناب انجام شد که شایسته تفکر و تقدیر است! در تاریخ هندوستان ، بحث حکاکی و تراش بر روی نگین‌های سنگ زمرد ، رونق زیادی گرفت و کارهای خارق‌العاده‌ای انجام شد. بخش زیادی از این سنگ زمرد توسط ملکه الکساندرا خریداری می‌شد.

در ایران باستان نیز ، سنگ زمرد ارزش و احترام ویژه‌ای داشته است. همانطور که می‌دانید در ساخت گرانقیمت‌ترین جواهرات پادشاهان ایران از سنگ زمرد استفاده شده که از جمله آنها می‌توان به کمربند زرین یا کمربند زمرد اشاره کرد.

تراش زمرد به اشکال مختلف صورت می‌گیرد که هرکدام نیازمند تخصص و ابزار دقیقی است. در ارتباط با انواع تراش زمرد نیز تحقیقاتی صورت گرفته و چکیده آن توسط جواهربازار منتشر شده است.

سنگ زمرد جزء سنگ‌های قیمتی بسیار جذاب بوده و کمپانی‌های بزرگ در ساخت محصولات خود ، فراخور طرح و ایده از آن استفاده می‌کنند. از جمله این محصولات با ارزش می‌توان به ساعت زمرد نشان رولکس اشاره کرد.

کاربرد سنگ زمرد

سنگ زمرد با انرژی بالایی که به شما می‌دهد خاصیت ضد پیری دارد و باعث افزایش درک، نبوغ، ثروت و توانگری می‌شود.
رنگ سبز و باشکوه این سنگ مظهر عشق به طبیعت و زندگی است. سنگ زمرد طبیعتی سرد و خشک دارد. سختی آن بین 8-7٫5 است. در فرهنگ‌های مختلف اعتقادات متفاوتی درباره ی زمرد مطرح شده است و انسان‌ها در طول تاریخ خواص جادویی حیرت انگیزی برای آن متصور بودند.
به عنوان مثال مصریان باستان در دهان مرده‌ها زمرد قرار می‌دادند و بر این عقیده بودند که این سنگ باعث می‌شود فرد در آن دنیا به خوبی تکلم کند و همچنین معتقد بودند این سنگ باعث باروری است. در بعضی جوامع بر این باور بودند این سنگ در درمان بیماری‌های صرع و معده موثر است. گفته شده است که رنگ زمرد باعث شادی بوده و همیشه رنگ حیات و تازگی شناخته می‌شود. در روم باستان ، رنگ سبز به عنوان ونوس، خدای عشق و زیبایی بوده است و هم اکنون نیز این رنگ جایگاه خاص در بین مذاهب و ادیان مختلف دارد.
در یونان باستان دارنده سنگ زمرد را شخصی دارای ثروت و قدرت‌های فوق العاده می‌دانستند.
باستانیان عقیده داشتند سنگ زمرد برای صاحب خود به ارمغان آورنده ی نجابت و پاکدامنی است و او را از ارواح شیطانی مصون می‌دارد. پزشکان یونانی زمرد را پودر می کردند و از دود آن برای درمان مارگزیدگی ، سرماخوردگی و تنگی نفس استفاده می کردند و پیش از اختراع ذره بین از یه سنگ زمرد تراش خورده برای رویت اشیای ریز استفاده می‌شد و در آن زمان این سنگ به سنگ مطالعه هم معروف بود زیرا از زمرد تراش خوره به عنوان عینک به هنگام مطالعه استفاده می‌شد.

نگهداری سنگ زمرد

خواص و ویژگی‌های جسمانی سنگ زمرد :
زمرد در جلوگیری از بیماری‌های صرع بخصوص اگر جنبه ارثی داشته باشد مفید بوده و همچنین قرار دادن آن بر روی چاکرای سر و تاجی در درمان بیماری پارکینسون مفید است. سنگ زمرد باعث برقراری تعادل در سیستم عصبی شده بنابراین در جلوگیری از حمله عصبی مفید است. آویختن آن بر گردن و قرار دادن زمرد بر روی چاکرای قلب جهت تقویت آن بسیار مفید و باعث تقویت عضلات قلبی می‌شود. زمرد باعث تقویت معده شده و در درمان زخم معده هم کاربرد دارد. از دیگر فواید این سنگ درمان دردهای ستون فقرات و عضلات است و ماساژ با آن جهت تسکین درد انجام می‌شود.
سنگ زمرد با انرژی بالایی که به شما می‌دهد خاصیت ضد پیری دارد و باعث افزایش درک، نبوغ، ثروت و توانگری می‌شود.

نحوه نگهداری و شارژ سنگ زمرد :
در نگهداری سنگ زمرد باید بسیار دقت کرد، چون سنگ سختی نیست و این را بدانید که اکثر روغن‌ها با پاک کننده‌های قوی و در مجاورت درجه حرارت زیاد از بین رفته، پاک می‌شوند. از پاک کننده‌های اولتراسونیک باید اجتناب کرد زیرا باعث خرد شدن سنگ خواهد شد.این سنگ معمولا بعد از هر بار استفاده در زیر آب جاری تخلیه می‌شود و می‌توان یک بار یا هر ماه در نور خورشید قرار داد تا دوباره شارژ شود


سنگ زمرد به رنگ ، سبز سیر است. به طوریکه رنگ سبز سیر سنگ زمرد با ناخالصی بالا ، ارزش بیشتری نسبت به رنگ روشن تر خود دارد.

قیمت زمرد چقدر است؟

در حال حاضر تعداد 541 محصول زمرد در فروشگاه آنلاین جواهربازار فعال است. شروع قیمت زیورآلات / جواهرات زمرد از حدود 233٫000 تومان بوده و گران‌قیمت‌ترین محصول زمرد با قیمت 78٫700٫000 تومان به فروش می‌رسد.

نگین / سنگ زمرد برای چه ماهی است؟

بر اساس طالع بینی سنگ ماه تولد زمرد برای متولدین ماه‌های اردیبهشت و تیر پیشنهاد شده است.
البته در نظر داشته باشید: اگر ماه تولد شما در لیست بالا نیست ، هیچ نکته‌ی منفی وجود نداشته و هیچ منعی برای استفاده از زمرد برای متولدین ماه‌های دیگر وجود ندارد.
تاکید می‌کنیم: طالع بینی سنگ ماه تولد صرفا یک پیشنهاد برای استفاده از سنگ‌ها بوده و به معنای اجبار در انتخاب سنگ‌های قیمتی نیست!

دانلود فایل صوتی MP3 « شناخت زمرد اصل و خواص آن

درباره خواص زمرد و راه‌های شناخت آن بصورت کامل در این مقاله توضیح دادیم. علاوه بر آن فایل صوتی MP3 درباره ویژگی‌های زمرد و روش‌های شارژ و... را نیز آماده کرده‌ایم که می‌توانید آن را بصورت صوتی استفاده کرده و یا بصورت رایگان دانلود کنید. خلاصه توضیحات این بخش درباره زمرد را بصورت صوتی گوش کنید:
کلمات کلیدی :
همه محصولات با نگین زمرد
  آواتار
  مهدی پوینده مهر (لرستان / بروجرد)
  1403/2/6
  واقعا برای مشکلات گوارشی معجزه میکنه استفاده مداوم از انگشتر زمرد اسید معده رو تنظیم میکنه درد معده روازبین میبره من چند ساله که استفاده میکنم واقعا عالیه
  آواتار
  مهمان
  1401/5/26
  به نظر من بهترین سنگ دنیا زمرد و یاقوت هست
  آواتار
  شاهرخ همتی (کرمانشاه / کرمانشاه)
  1399/9/4
  به نظر من زمرد زیباترین جواهر در بین تمامی سنگهای قیمتی ست؛رنگ سبز آن باعث آرامش روح انسان میگردد به شخصه هیچوقت از نگاه کردن به این کانی زیبا خسته نمی شوم بخصوص زمرد های کلمبیا و دره پنجشیر که نسبت به افریقا پر رنگتر وزیباتر هستند داشتن انگشتری با نگین زمرد کلمبیا ورکابی سنگین ولایق نگین با ارزشش یکی از آرزوهای من است که بالاخره به آن دست خواهم یافت هر چند در زمانی دور البته زمرد زیبا نیاز به رکابی از طلای سفید عیار بالا دارد که در مجموع این آرزو همیشه آرزو خواهد ماند چون هر چه فکر میکنم آنچه در ذهن دارم برایم دست نیافتنی ست وآرزو بر پیر و جوان عیب نیست
  آواتار
  بویری (تهران / تهران)
  1398/8/29
  نگاه کردن به زمرد حس عجیب و زیبایی به انسان میده! اگر عصبانی باشیم یا مضطرب وقتی به زمرد نگاه کنیم همه چی رو فراموش خواهیم کرد و باعث تازه شدن روح و روان انسان میشه همان طوری که با نگاه کردن به طبیعت و جنگل و کوهستان این احساس تازه شدن در ما بوجود میاد!
  آواتار
  امیرعلی حسینخانی (تهران / تهران)
  1396/3/22
  من یکی دارم و وقتی که تو دستم دارم حس خوبی دارم
  آواتار
  جاوید نادرپور
  1396/3/22
  با عرض.سلام.ادب و احترام.مقاله بسیار مفید و اموزنده ای بود.سپاسگذارم.
  آواتار
  عرفان ورعی (تهران / تهران)
  1396/3/22
  لطفا حدیثی روایتی چیزی راجب زمرد هست در مقاله مینوشتید
  آواتار
  فاطمه سورانی (تهران / تهران)
  1395/7/4
  مقاله ی زیبا و ارزشمندی که با زمرد و ویژگی های منحصر فردش مارا بیشتر آشنا کرد.مرسی از این مقاله سودمندتون.
  آواتار
  مجتبی حیدرزاده (گیلان / شفت)
  1395/1/31
  واقعا سنگ زیبا و باشکوهیه
  آواتار
  هاجر زیتونی (هرمزگان / بندر عباس)
  1394/12/2
  مطلب مفیدی و جالبی بود متشکرم جواهر بازار
  آواتار
  محمد عسگرابادی (گلستان / آزاد شهر)
  1394/4/5
  مطالب وویدیو های این بخش از جواهر بازاررا خیلی دوست دارم‌
  آواتار
  فاطمه عامری (خوزستان / اهواز)
  1394/2/24
  مطلب جالبی بود متشکرم جواهر بازار
  آواتار
  ریحانه روشنفکر (سمنان / سمنان)
  1394/1/27
  ممنون از مطلبی ک گذاشتین.اطلاعات مفیدی بود
  آواتار
  سید حسن موسوی (خوزستان / بندر ماهشهر)
  1394/1/18
  قشنگ و زیباست رنگش به ادم ارامش عمیقی میده
  آواتار
  جعفری (خوزستان / بهبهان)
  1393/12/15
  رنگ سبز شفافی که داره چشم هر بیننده ای رو خیره میکنه
  آواتار
  برغول (آذربایجان شرقی / تبریز)
  1393/11/6
  زیبای بینظیر(البته به شرطی که درخشان و خوشرنگ باشه)
  آواتار
  مهمان
  1393/10/2
  خیلی سنگ خوش رنگ وزیباییست خیلی دوست داشتنی است
  آواتار
  فاطمه ژاله نیا (خراسان شمالی / شیروان)
  1393/6/23
  بسیار مفید و خوندنی بود ممنون.یه انگشتر زمرد دارم واقعا زیباست.
  آواتار
  محمدتقی عمرانی (تهران / تهران)
  1393/5/22
  هرچه قدر بهش نگاه میکنم سیر نمیشوم
  آواتار
  علی صادقی (تهران / تهران)
  1393/4/29
  استفاده کردیم ممنون
  آواتار
  سحر نوعی (گیلان / رشت)
  1393/4/24
  جالب و مفید.تشکر
  آواتار
  مهدی مشتاقی (اصفهان / فلاورجان)
  1393/4/3
  این بخش خیلی جالب بودممنون از راهنماییتون.