کانال تلگرام جواهربازاراطلاع از تخفیف‌های روزانه و مشاهده محصولات در کانال تلگرام
جدیدترین محصولات
 1. خانه »
 2. کتابخانه »
 3. آموزشی »
 4. تاریخچه زبرجد در طول تاریخ

تاریخچه زبرجد در طول تاریخ

بازدید : 767

گوهر زبرجد و اعتقادات مردمان گذشته در ارتباط با ان

گوهر زبرجد و اعتقادات مردمان گذشته در ارتباط با ان

زبرجد گوهری بوده که مصریان باستان آن را گوهر خورشید می‌نامیدند و بر این اعتقاد بودند که اگر با طلا همراه شود، می‌تواند ترس شب را از صاحب خود دور کرده و از وی محافظت کند.
برخی نیز به منظور دفع ارواح شیطانی آن را به موی خر و یا بازوی چپ خود می‌بستند.

زبرجد گوهری بوده که مصریان باستان آن را گوهر خورشید می‌نامیدند و بر این اعتقاد بودند که اگر با طلا همراه شود، می‌تواند ترس شب را از صاحب خود دور کرده و از وی محافظت کند. گوهر زبرجد و اعتقادات مردمان گذشته در ارتباط با انبرخی نیز به منظور دفع ارواح شیطانی آن را به موی خر و یا بازوی چپ خود می‌بستند.
بنا بر گفته زمین شناسان بیشتر زبرجد‌های در دل زمین شکل گرفته و سپس توسط آتشفشان‌ها به سطح منتقل می‌شود. میزان محدودی از این گوهر نیز را می‌تواند در شهاب سنگ‌های سقوط کرده یافت.
البته لازم به ذکر است زبرجد فرا زمینی بسیار نادر و کمیاب بوده و احتمال استفاده از آن در صنعت جواهرسازی بسیار کم است.
بنابر گفته تاریخ شناسان مصریان باستان این گوهر را برای اولین بار در جزیره ای واقع در دریای سرخ که با نام Topazios استخراج می کردند که این جزیره امروزه با نام سنت جان (St. John) یا Zabargad شناخته می‌شود.
در افسانه‌ها ذکر شده این جزیره مورد هجوم مارها قرار گرفته و استخراج زبرجد تا زمانی که فرعون آنها را به دریا راند، متوقف شده بود.
همچنین این گوهر در ابتدا با توپاز به اشتباه گرفته می‌شد. گوهر زبرجد و اعتقادات مردمان گذشته در ارتباط با ان
برخی از مورخان معتقدند مجموعه زمرد‌های معروف کلئوپاترا ممکن است زبرجد بوده باشند، چرا که مردم در زمان قرون وسطی زمرد را با زبرجد اشتباه می گرفتند.
همچنین برای قرن‌های مردمان باور داشتند گوهرهای 220 قیراطی که مقبره 3 پادشاه مقدس که در کلیسای جامع کلن آلمان مدفون هستند را مزین کرده است زمرد بوده در حالی که زبرجد می‌باشند.
تصویر بالا متعلق به یک گوهر زبرجد با وزن 146. 10 قیراط بوده که در مجموعه موزه تاریخ طبیعی در لندن نگهداری می‌شود. گوهر زبرجد و اعتقادات مردمان گذشته در ارتباط با ان

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید
کد امنیتی»»
  تصویر کاربری
  علیرضا داداشی (آذربایجان شرقی / تبریز)
  1396/5/15
  '7:29
  سلام اطلاعات خوبی در مورد زبرجد بدست آوردم، تشکر.
اپال و حقایقی جالب در ارتباط با این گوهر

اپال و حقایقی جالب در ارتباط با این گوهر

گوهر اپال امروزه یکی از گرانقیمت ترین سنگ‌های قیمتی محسوب می‌شود. در بسیاری از فرهنگ‌ها اپال را به نیرو و قدرت‌های ماوراءطبیعه متصل [...]

بیشتر بخوانید »
جواهرات جالب برند ون کلیف و آرپلز

جواهرات جالب برند ون کلیف و آرپلز

چندی قبل برند ون کلیف و آرپلز (Van Cleef & Arpels) مجموعه جواهرات و دیدنی را ارائه داده است . در طراحی این مجموعه، علاوه بر زیبایی، نوآوری و خلاقیت [...]

بیشتر بخوانید »
گفتگوی آنلاین
E