جدیدترین محصولات
  1. جواهربازار
  2. کتابخانه
  3. بایگانی

روایات و افسانه های ذکر شده برای الماس کوه نور قسمت اول

بازدید : 5٫598
rateraterateraterate
تاریخ بروزرسانی :

روایات اول در ارتباط با الماس کوه نورروایت اول : الماس کوه نور گوهر مرغوب و با کیفیت هندی.

روایات اول در ارتباط با الماس کوه نوریکی از بحث برانگیز ترین الماس‌ها در دنیا، الماس کوه نور بوده که حدود 105 قیراط وزن دارد، جواهرشناسان این الماس، را خواهر خوانده الماس دریای نور با وزن 175 تا 195 قیراط می‌دانند.
لازم به ذکر است الماس دریای نور هم اکنون در تهران و کوه نور در بریتانیا نگهداری می‌شوند.
در طی قرون گذشته جنگ و فتوحات مختلف موجب شد که الماس کوه نور در بین شاهزادگان مغول، جنگجویان ایرانی، پادشاهان افغان، و مهاراجه‌های هند، دست به دست شود تا اینکه در نیمه قرن نوزدهم میلادی این گوهر ارزشمند به بریتانیا منتقل شد و هم اکنون جزو جواهرات سلطنتی انگلستان محسوب می‌شود.
loadingImage...این الماس ارزشمند هم اکنون در برج لندن به معرض نمایش عمومی قرار گرفته است.
به عقیده ی بسیاری از هندی‌ها، الماس کوه نور توسط بریتانیا از آنها ربوده شده، لذا مالکیت این الماس موضوع بسیار حساسی می‌باشد. loadingImage...ویلیام دالریمپل و آنیتا آناند کتابی با عنوان کوه نور : داستان مشهورترین الماس جهان نوشته اند که در آن مهم ترین روایات و افسانه‌های مربوط به این گوهر ذکر شده است.
به نقل از این کتاب، بعد از این که الماس کوه نور در سال 1849 به دست لرد دالهوسی (فرماندار هند) افتاد، وی تصمیم گرفت این گوهر را به همراه تاریخچه رسمی آن برای ملکه ویکتوریا بفرستند.
لرد دالهوسی، تئو متکالف که یک دادرس جزء بود را مامور تحقیق درباره تاریخچه این گوهر کرد اما اطلاعاتی که وی جمع کرده بود از شایعات رایج در کوچه و خیابان فراتر نرفت.
در ارتباط با تاریخچه این گوهر شش روایت افسانه وارد ذکر شده که در ادامه به آنها اشاره می کنیم : loadingImage...

روایت اول : الماس کوه نور گوهر مرغوب و با کیفیت هندی.
وزن الماس کوه نور در زمان ورود به بریتانیا 190. 3 قیراط بوده و که با جفت دیگر آن یعنی الماس دریای نور قابل مقایسه بود، دریای نور هم اکنون در تهران نگهداری شده و وزن آن حدود 175 تا 195 تخمین زده می‌شود.
این الماس توسط الماس دریای نور و الماس اورلف ( 189. 9 قیراط وزن داشته و هم اکنون در مجموعه الماس‌های کاخ کرملین نگهداری می‌شود ) پس از فتح هند توسط نادر شاه به ایران آورده شد.
با ورود این گوهر به پنجاب در اوایل قرن نوزدهم بحث ممتاز بوده و اهمیت این گوهر مطرح گردید.
کلمات کلیدی :