آموزش 3 بازی برای کنترل خشم کودکان | جواهربازار کانال تلگرام جواهربازاراطلاع از تخفیف‌های روزانه و مشاهده محصولات در کانال تلگرام
جدیدترین محصولات
  1. خانه »
  2. کتابخانه »
  3. متفرقه »
  4. کودک »
  5. آموزش 3 بازی برای کنترل خشم کودکان

آموزش 3 بازی برای کنترل خشم کودکان

بازدید : 1.353

1

آموزش 3 بازی برای کنترل خشم کودکان

برای کنترل و درمان خشم کودک خصوصا در سنین پیش دبستانی، راه‌هایی وجود داشته که مربیان پیش دبستانی با اجرای آن می‌توانند کمک زیادی جهت حل این بحران داشته باشند.

در ادامه سه بازی مختلف " بادکنک‌های خشم"، " پاره پاره کردن روزنامه" و " لاک پشت ماورا" جهت کنترل خشم کودکان پیش دبستانی توصیه شده که به هر یک اشاره می کنیم :

بازی بادکنک‌های خشم
آموزش 3 بازی برای کنترل خشم کودکان
در این بازی که هدف آن کنترل خشم کودکان تکانشی است، به کودکان آموزش داده می‌شود تا از طریق حفظ آرامش و تنفس، از خشم خود به آرامش برسند.
در این روش بچه‌ها بادکنکی را پر از باد کرده و در آن را محکم نگه می‌دارند. سپس به کمک یک جسم نوک تیز، آن را می‌ترکانند.
برای این کار بهتر است از بادکنک‌های ضخیم‌تر استفاده شود تا هنگام ترکیدن صدای بیشتری تولید کند. ( البته باید به کودک آموزش داد که این بازی می‌تواند خطرناک باشد و تکه‌های بادکنک به سرو و صورت کسی برخورد کند و یا از صدای ناگهانی آن افراد دیگر بترسند.)
بعد از کودک می‌خواهیم که چند نفس عمیق بکشد و سپس تعدادی بادکنک دیگر به او می‌دهیم و این بار از او می‌خواهیم که هوای درون بادکنک را به آرامی خالی کند، طوری که ترس و خطری متوجه کسی نشود.
و در نهایت از کودک می‌خواهیم تا با ذکر صلوات و یا کلام‌های آرامش بخش دیگر، خشم خود را پشت سر گذارد و تصمیم مناسبی بگیرد.

بازی پاره پاره کردن روزنامه
آموزش 3 بازی برای کنترل خشم کودکان
در این روش مربی چندین روزنامه باطله در اختیار بچه‌ها گذاشته و از آن‌ها می‌خواهد تا به روشی که خودش می‌آموزد، روزنامه‌ها را تکه تکه کنند و به هوا بریزند و با صدای بلند فریاد و هورا بکشند. (البته باید از قبل از کودک تعهد گرفته شود که پس از پایان بازی تمام کاغذ پاره‌ها را جمع کند.)
در این روش تنها در عرض چند دقیقه بچه‌ها دچار تغییرات هیجانی شده که این نکته در کنترل خشم آن‌ها بسیار موثر است.
هم چنین این بازی در تقویت رابطه بین دانش آموزان و معلم تاثیر گذار بوده و باعث ایجاد صمیمیت بیشتر بین آن‌ها می‌شود.


بازی لاک‌پشت ماورا
آموزش 3 بازی برای کنترل خشم کودکان
این بازی می‌تواند هم برای کودکانی که خیلی زود خشمگین می‌شوند و هم آنان که تکانشی عمل می‌کنند، بسیار مفید باشد.
پایه ی این روش بر "قصه درمانی" است. مثلا به کودک بگویید : "در زمان‌های قدیم بچه لاک پشتی زندگی می کرد که مثل تو بوده و زود عصبانی می‌شد. روزی پدر بزرگش او را را صدا زده و رازهایی را با او در میان می گذارد..." سپس مراحل درمان زیر را به صورت عملی وارد داستان می کنیم :
وقتی کودک عصبانی می‌شود با همان حالت صحنه را ترک کند و در خلوت فکر کند که باید آرامش خود را حفظ کند.
در مرحله بعد چند نفس عمیق بکشد. بعد به او یاد می‌دهیم که دستش را روی شکمش گذاشته، 3 ثانیه نفسش را حبس کند و بعد از آن نفس حبس شده را در سه شماره خارج سازد.
در مرحله چهارم به این فکر کند که در آن موقعیت چه کاری می‌توانسته انجام دهد.
مرحله پنجم بازگشت کودک به جمع و گروه را در پی دارد.نظر خود را درباره این مطلب بنویسید
کد امنیتی»»
بازی، دریچه ی ورود به دنیای کودکان

بازی، دریچه ی ورود به دنیای کودکان

هر فردی به حرکت و جنبش احتیاج دارد و بازی بخش مهمی ازاین نیازها است. برای رشد ذهنی و اجتماعی انسان، اندیشه و تفکر لازم است و خمیر مایه ی این [...]

بیشتر بخوانید »
جلوگیری از گوشه گیری و منزوی بودن کودکان

جلوگیری از گوشه گیری و منزوی بودن کودکان

ذات و سرشتی بچه‌ها با یکدیگر متفاوت است. برخی از آنها معاشرتی تر و اجتماعی ترند اما بعضی منزوی و گوشه گیر بوده و بیشتر مایلند اوقات خود را [...]

بیشتر بخوانید »
گفتگوی آنلاین
سبد خریدثبت فاکتورE