دلایل ایجاد خشم در کودکان | جواهربازار کانال تلگرام جواهربازاراطلاع از تخفیف‌های روزانه و مشاهده محصولات در کانال تلگرام
جدیدترین محصولات
  1. خانه »
  2. کتابخانه »
  3. متفرقه »
  4. کودک »
  5. دلایل ایجاد خشم در کودکان

دلایل ایجاد خشم در کودکان

بازدید : 396

1

دلایل ایجاد خشم در کودکان

در علم روانشناسی و دیگر علوم رفتاری و اجتماعی، پرخاشگری به معنی رفتاری است که منجر به آزار و درد می‌شود. باید این واقعیت را پذیرفت که متاسفانه پرخاشگری بخش مشترکی از زندگی اجتماعی است.

یکی از علل خشونت و پرخاشگری در کودکان "یادگیری" است. کودک مانند الگوی خود رفتار می کند. یعنی چنانچه پدر یا مادر خلق و خویی عصبی و پرخاشگرانه داشته باشند، این مورد بر رفتار کودک نیز تاثیر خواهد گذاشت.
از آنجایی که کودک از والدین خود الگو برداری می کند، کلیه رفتارهای آنان در ناخودآگاه فرزندان ثبت می‌شود.
نکته ی حائز اهمیت اینجاست که حتما لازم نیست که والدین مستقیما با خود کودک پرخاشگری کرده باشند.
اگر فرزند رفتار خشونت آمیز پدر و مادرش با دیگران را نیز دیده باشد، این رفتار را از آنها خواهد آموخت.
دلایل ایجاد خشم در کودکانیکی از مسائلی که به پرخاشگری کودک می‌انجامد، "ناکامی" است. وقتی کودک ناکام می‌ماند و به هدف خود نمی رسد، دست به رفتار‌های پرخاشگرانه می‌زند.
کودکان مضطرب، آرام نیستند و رفتارهای پرخاشگرانه از خود نشان می‌دهند. البته خیلی زود پشیمان شده و از والدین خود عذرخواهی می کنند.
اگر از کودک دلیل پرخاشگریش را جویا شویم، قطعا خواهد گفت نمی داند و یا دست خودش نیست.
پس اگر چنین رفتاری را در کودک مشاهده کردیم، باید بدانیم دلیلش اضطراب و نگرانی است و برای از بین بردنش بکوشیم.
گاهی کودک بر سر دو راهی‌هایی قرار می گیرد که نمی داند کدام راه را انتخاب کند و این حالت برای آنها تعارض، اضطراب و خشم را به همراه دارد.
برای مثال کودکی که دوست دارد در منزل پیش مادرش بماند و از طرف دیگر می‌بیند همه ی بچه‌ها به مدرسه می‌روند، همزمان تمایل به رفتن به مدرسه نیز دارد؛ پس دچار دوگانگی می‌شود.
باید به کودک کمک کنیم که به مدت طولانی در دو راهی‌های زندگی قرار نگیرد و با دقت و در کمترین زمان، درست ترین کار را انجام دهد.

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید
captcha»»
سن مناسب برای ثبت نام کودکان در کلاس‌های ورزشی

سن مناسب برای ثبت نام کودکان در کلاس‌های ورزشی

فرستادن کودکان زیر 6 سال به کلاس‌های ورزشی امری مفید است؛ به خصوص در وضعیت کنونی جامعه که در آن کودکان به نسبت نسل‌های قبل خود، کمتر تحرک [...]

بیشتر بخوانید »
چند عادتی که می‌توانند شخصیت تان را لو دهد!!

چند عادتی که می‌توانند شخصیت تان را لو دهد!!

بحث های غیر علمی درباره شخصیت شناسی بر اساس رنگ مورد علاقه تان یا ماه تولدتان بسیار زیاد است.ولی ما در این مقاله با نوع شخصیت افراد از روی [...]

بیشتر بخوانید »
گفتگوی آنلاین
سبد خریدثبت فاکتورE