کانال تلگرام جواهربازاراطلاع از تخفیف‌های روزانه و مشاهده محصولات در کانال تلگرام
جدیدترین محصولات
  1. خانه »
  2. کتابخانه »
  3. متفرقه »
  4. کودک »
  5. چگونه بر ترس کودکان از مدرسه غلبه کنیم

چگونه بر ترس کودکان از مدرسه غلبه کنیم

بازدید : 1.105

1

چگونه بر ترس کودکان از مدرسه غلبه کنیم؟

اکثر کودکان به خانواده و به ویژه مادر خود وابسته اند. این وابستگی اگر در حد نرمال و معمول باشد مشکل ساز نخواهد شد، اما اگر کودک بدون مادر به تنهایی جایی نرود یا نماند و تنها بازی نکند، این هشداری است برای والدین که باید آن را جدی گرفت.
این مسئله وقتی دردسر ساز می‌شود که کودک به سن مدرسه رسیده و مجبور می‌شود که ساعاتی از روز را به دور از خانه و خانواده بگذراند.

البته بیشتر کودکان هنگامی که برای نخستین بار پا به محیط پر سر و صدا و شلوغ مدرسه می گذارند و با افراد جدید ( معلم‌ها و دانش آموزان) رو به رو می‌شوند، دچار ترسی مبهم ناشی از رویارویی با محیط تازه و دور از محیط امن خانه، می‌شوند.
اما به مرور این احساس از بین رفته و پس از خو گرفتن با محیط و دوستان و معلم (که خود شبیه مادر است)، به آرامش می‌رسند.

مشکل اینجاست که بعضی از بچه‌ها نمی توانند با محیط جدید ارتباط برقرار کرده و مادر و خانه را از یاد ببرند. این کودکان با یک اضطراب همیشگی سرو کله می‌زنند و نمی توانند خود را با محیط تطبیق دهند. این اضطراب "اضطراب جدایی" نامیده می‌شود. این اضطراب حدود 3.5 درصد از کودکان را در بر می گیرد و البته بیشتر برای دختران و کودکانی از طبقه مرفه اتفاق می‌افتد.
50 درصد ترس از مدرسه هم هراس جدایی از خانه و مادر است.چگونه بر ترس کودکان از مدرسه غلبه کنیم؟
عوامل ایجاد هراس از مدرسه

این ترس دلایل مختلفی دارد که عدم اعتماد بنفس کافی، وابستگی شدید به مادر، ترس از دوری از خانواده و تنهایی، درس و مدرسه و تنبیه شدن، شنیدن خاطرات بد از اعضای خانواده و... از جمله مهمترین عوامل آن است.
هراس از مدرسه و اجبار و اظهار نارضایتی والدین، ممکن است صدمات روحی جبران ناپذیری به کودک وارد کند که حتی تا سالهای پایانی تحصیل، همراه او باشد.

روان شناسان حالات جسمی این کودکان را این گونه تعریف کرده اند : " این کودکان اغلب صبح‌ها موقع رفتن به مدرسه، دل درد و حالت تهوع دارند و یا شب‌های امتحان بیمار می‌شوند! بی اشتهایی و بی میلی نیز از علایم این نوع اضطراب است. که به محض آنکه والدین از فرستادن کودکاش به مدرسه منصرف می‌شوند، تمام این حالات بد از بین می‌رود و کودک به حالت اولیه اش برمی گردد! "
بیشتر کودکان مبتلا به این اضطراب یا از خانواده‌های پر جمعیت هستند و یا سطح فرهنگی و اقتصادی پایینی دارند. البته خجالتی بودن، اختلالات روانی، عدم اعتماد به نفس و عدم توجه کافی والدین به وضع کودک هم ممکن است مشکل ساز باشد.چگونه بر ترس کودکان از مدرسه غلبه کنیم؟
حل مسئله
▪ همیشه پیش گیری بهتر از درمان است. قبل از رسیدن سن کودک به مدرسه او را در مهد کودک یا پیش دبستانی ثبت نام کرده تا او هم با محیطی غیر از خانه و افرادی غیر از خانواده‌اش آشنا شود و هم عادت کند که ساعاتی به دور از مادرش در بیرون از خانه باشد.

▪ او را به مدرسه رفتن تشویق کنید. برایش هدیه بخرید و آن را به عنوان جایزه به مدرسه رفتن به او بدهید. (البته در همه حال حد تعادل را رعایت کنید)

▪ دوستان مدرسه اش را به خانه دعوت کنید و از کودکتان بخواهید که با آنان همبازی شود.

▪ از معلم مدرسه بخواهید که به فرزندتان مسئولیت‌های کوچکی در کلاس بسپارد تا او با برعهده گرفتن آن‌ها احساس رضایت و شادمانی کند و آخر این که همیشه و در همه حال گوش شنوایی برای حرف‌های کودکتان داشته باشید.

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید
captcha»»
قصه و سن کودک

قصه و سن کودک

در صورتی که گروه سنی کودک با موضوع، هدف، شخصیت قهرمان داستان و اتفاقات آن مطابقت داشته و در آن از کلمات روان و قابل درک برای کودک استفاده [...]

بیشتر بخوانید »
رابطه میان شیر دادن و ایجاد محبت در مادران

رابطه میان شیر دادن و ایجاد محبت در مادران

به گفته محققان هورمون های مربوط به زمان شیردهی، در مغذ مادران تاثیر گذاشته و موجب ایجاد علاقه به پرورش فرزند می شود.

بیشتر بخوانید »
گفتگوی آنلاین
سبد خریدثبت فاکتورE