راه‌های جلوگیری و درمان گوشه گیری در کودکان | جواهربازار کانال تلگرام جواهربازاراطلاع از تخفیف‌های روزانه و مشاهده محصولات در کانال تلگرام
جدیدترین محصولات
  1. خانه »
  2. کتابخانه »
  3. متفرقه »
  4. کودک »
  5. راه‌های جلوگیری و درمان گوشه گیری در کودکان

راه‌های جلوگیری و درمان گوشه گیری در کودکان

بازدید : 1.599

1

راه‌های جلوگیری و درمان گوشه گیری در کودکان

گوشه کیری و کم رویی در کودکان، حالات متفاوتی دارد، مانند : گریز از قرار گرفتن در موقعیت‌های اجتماعی، همچون مدرسه، مهمانی‌ها و یا جمع دوستان. این کودکان تلاش دارند محیط اجتماعی خود را محدود به کسانی کنند که آن‌ها را خوب می‌شناسند.
آنها معمولا در خانه خود هیچ مشکلی ندارند، اما به دلیل برخوردهای اجتماعی محدود، مهارت‌های کافی جهت معاشرت با کودکان هم سن خود را پیدا نکرده و این مورد در سنین بالا مشکلات جدی تری را برای آنها ایجاد می کند.

توصیه‌های مشاوره ای برای از بین بردن کمرویی کودکان

1. والدین بدانند که کودکشان از رفتار آنها الگو می گیرد، پس نباید طوری رفتار کنند که کم رویی در کودک تقویت شود. در ضمن یادمان باشد که به این کودکان برچسب نزنیم.

2. خوب است والدین با تشکیل جلسات مستمر هفتگی یا روزانه در خانه، فرصت شرکت در بحث و اظهار نظر در مورد موضوعات مختلف را برای کودک فراهم آورند.

3. رفت و آمدها و نشست‌های خانوادگی و دوستانه را بیشتر کنید.

4. کودک را در کلاس‌های هنری یا باشگاه‌های ورزشی ثبت نام کنید. این کار روحیه ی شرکت در فعالیت‌های گروهی را در او ایجاد می کند.

5. تا جایی که می‌توانید اعتماد به نفس فرزندتان را بالا ببرید. در تمام رفتارهای مثبتش، وی را مورد تشویق قرار داده و از تشویق رفتارهای منفی او خودداری کنید.

6. کمرویی کودک، ملاکی برای ابراز محبت به او نیست.


7. در گوش دادن به صحبت‌هایش، با حوصله باشید و اجازه دهید کودکتان صحبت‌هایش را به پایان برساند.راه‌های جلوگیری و درمان گوشه گیری در کودکان


8. مسئولیت‌هایی برایش تعریف کنید که ارتباط او را با جامعه و محیط پیرامونش برقرار سازد. مانند خرید مایحتاج منزل و یا خرید‌های کوچک دیگر.

9. هرگز کودکتان را با بچه‌های دیگر مقایسه نکنید بلکه او را فقط در قیاس با خودش بسنجید.

10. اگر کودک به سن مدرسه رسیده، از معلمش بخواهید تا با پرسش سوال‌های ساده، زمینه تشویق او را در کلاس فراهم آورد.

11. از معلم بخواهید تا با سپردن مسئولیت‌های سبک و در حد توان کودک، اعتماد به نفسش را ارتقا داده و او را در فعالیت‌های درسی گروهی سهیم سازد.

12. از معلم ورزش بخواهید حتما کودک را برای شرکت در بازی‌های گروهی ترغیب کند.

13. کودک را تشویق کنید تا اشعار حفظی خود را در جمع مهمانی‌های خانوادگی بخواند.

14. و در نهایت اگر هم چنان مسئله حل نشد، با مراجعه به متخصص روانشناس بالینی کودک، در سدد رفع آن برآیید.راه‌های جلوگیری و درمان گوشه گیری در کودکان


نظر خود را درباره این مطلب بنویسید
کد امنیتی»»
جلوگیری از گوشه گیری و منزوی بودن کودکان

جلوگیری از گوشه گیری و منزوی بودن کودکان

ذات و سرشتی بچه‌ها با یکدیگر متفاوت است. برخی از آنها معاشرتی تر و اجتماعی ترند اما بعضی منزوی و گوشه گیر بوده و بیشتر مایلند اوقات خود را [...]

بیشتر بخوانید »
چند راه کار برای جلوگیری از خبر چینی کودکان

چند راه کار برای جلوگیری از خبر چینی کودکان

1– در مورد مطالب کم اهمیتی که کودک در جمع مطرح می‌کند، مثل : «شام چی خورده‌ایم یا دیروز کجا رفته‌ایم و...» واکنشی نشان ندهید. 2 - اگر دیدید [...]

بیشتر بخوانید »
گفتگوی آنلاین
سبد خریدثبت فاکتورE