کانال تلگرام جواهربازاراطلاع از تخفیف‌های روزانه و مشاهده محصولات در کانال تلگرام
جدیدترین محصولات
  1. خانه »
  2. کتابخانه »
  3. متفرقه »
  4. کودک »
  5. چرا کودکان در هنگام خواب به یک شی وابسته می شوند

چرا کودکان در هنگام خواب به یک شی وابسته می شوند

بازدید : 1.381

1

چرا کودکان در هنگام خواب به یک شی وابسته می‌شوند

اغلب کودکان در هنگام خواب به یک شی مانند پتو یا عروسک وابسته شده و به آن میچسبند.
برای مثال در کودکان بین 6 تا 9 ماهگی، صحنه ی چسبیدن کودک به پتو برای همه آشناست. این وابستگی‌ها ممکن است تا سن 5 سالگی و یا حتی بیشتر، همراه او باشد.

این یک مرحله ی طبیعی از رشد کودک است. هرچند همه ی کودکان به یک شی خاص نمی چسبند اما بعضی از آنها دچار وابستگی شدیدی می‌شوند. مثلا هنگامی که کودک از خواب بر می‌خیزد، یا در حین اینکه او را آماده ی رفتن می کنند، همچنان به پتوی دوست داشتنی اش چسبیده است.

ممکن است گاهی اوقات پتو را روی صورتش بیندازد و یا حتی آن را همه جا با خود به همراه ببرد.
چرا کودکان در هنگام خواب به یک شی وابسته می‌شوند کودکان کم سن و سال از پتو یا هر وسیله ی نرم دیگری، آرامش می گیرند.

همزمان با بزرگ تر شدن و فاصله گرفتن از کودکان به تدریج وابستگی انها از مادر کمتر می‌شود. همچنین دیده می‌شود که کودکان از شی مخصوص به خود حمایت و محافظت کرده و در مقابل از آن اشتیاق و آسایش می گیرد.

بیدار می‌شود، احساس خستگی کردن، در سفر ، زمان ملاقات با دکتر، و یا زمانی که در مهدکودک است.

کودک ممکن است نه تنها در هنگا خوابیدن بلکه در زمان بیدار شدن، احساس خستگی کردن، مسافرت رفتن، هنگان ملاقات با دکتر، و یا زمانی که در مهدکودک میرود نیز از آن استفاده کند.

به عبارت دیگر او در طول تمام تغییرات مهم و اساسی که در زندگیش به وجود می‌آید، به سراغ پتویش می‌رود. تغییراتی مثل تولد خواهر یا برادر جدید، برای اولین بار رفتن به مهدکودک و یا عدم حضور یکی از والدین، از این قبیلند.

کودکانی که بی توجه به حال خودشان رها می‌شوند و با گریه به خواب می‌روند یا نیاز‌هایشان به طور کامل برآورده نمی شود، بیش از سایرین برای رسیدن به آسایش به یک شی وابستگی نشان می‌دهند.
چرا کودکان در هنگام خواب به یک شی وابسته می‌شوند

این وابستگی ممکن است در مراحل مختلف زنگی کودک به وجود آید. گاهی کودک شدیدا به پتویش نیاز پیدا می کند و می‌خواهد حتی اگر نتواند آن را بیان کند، والدینش او را بفهمند. اما هرچه بزرگ تر می‌شود و در دوره‌هایی که آرامش او بیشتر است، نیاز کم تری به شی خود احساس می کند.

پس لازم نیست برای کم شدن وابستگی کودکتان، آن شی را از دسترس او دور نگه دارید. چون این وابستگی با گذشت زمان، کم رنگ تر می‌شود و این عادات خود به خود از سر فرزندتان می‌افتد. با این وجود شاید تا سنین 4 یا 5 سالگی شاهد این وابستگی باشید.

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید
captcha»»
تاثیرات انجام کار گروهی بر کودکان

تاثیرات انجام کار گروهی بر کودکان

از طریق آموزش و تشویق کودکان می‌توان مهارت‌های عملکرد مستقل و کار تیمی را به گونه ای متعادل در آن‌ها تقویت کرد. زیرا افراد در برخی از [...]

بیشتر بخوانید »
دلیل جیغ زدن کودکان

دلیل جیغ زدن کودکان

جیغ زدن‌های پی در پی کودک گاهی ‌علتش روش‌های تربیتی نادرست والدین است. فریاد‌های کودک برای بسیاری از مادران، به خصوص آنها که کسری خواب [...]

بیشتر بخوانید »
گفتگوی آنلاین
سبد خریدثبت فاکتورE