کانال تلگرام جواهربازاراطلاع از تخفیف‌های روزانه و مشاهده محصولات در کانال تلگرام
جدیدترین محصولات
  1. خانه »
  2. کتابخانه »
  3. متفرقه »
  4. کودک »
  5. چند مورد که هرگز نباید به کودکان قول آن را داد

چند مورد که هرگز نباید به کودکان قول آن را داد

بازدید : 943

1

چند مورد که هرگز نباید به کودکان قول آن را داد!!

والدین به دلایل مختلفی به فرزندشان وعده‌هایی می‌دهند : برای اینکه فرزند کاری که خودشان می‌خواهند را انجام دهد دوری از برخوردهای احتمالی با فرزند شان، رد نکردن خواسته ی فرزند و امیدوار کردن او... اما بچه‌ها وقتی موعد قول می‌رسد، بسیار پیگیر می‌شوند و با شکستن عهد ، اعتماد کودک نسبت به والدین از بین می‌رود.

چند نمونه از قول و وعده‌هایی که اغلب والدین می‌دهند (و آنها را می‌شکنند!) در زیر آمده است.

- قول میدم درد نداره
درد یک امر درونی است، ممکن است وقتی مثلا بانداژ شما را برمی دارند برایتان مهم نباشد و تحمل کنید، اما فرزندتان حس دیگری دارد. بجای اینکه قول بدهید که هرگز درد ندارد، بگویید که ممکن است کمی درد داشته باشد، ولی خیلی زود از بین می‌رود.

- قول میدم که بیدار شدی، پیشت باشم
برخی موقعیت‌ها از کنترل شما خارج هستند ( مثل ترافیک یا جلسات کاری دقیقه نودی ). پس بجای آن بگویید : "قول میدهم تمام تلاشم را بکنم و وقتی بیدار شدی پیشت باشم.

- امروز نه! اما قول میدم هفته ی بعد ببرمت پارک تا با دوستات بازی کنی
کودکان همیشه جزئیات را به خاطر می‌سپارند. وقتی می گویید هفته دیگر، آنها یادشان می‌ماند. پس سعی کنید واقع بینانه تر قول بدهید و بگویید "اجازه بده با مامان دوستت صحبت کنم و قرار بذاریم که بریم پارک."
چند مورد که هرگز نباید به کودکان قول آن را داد!!

- اگه اتاقتو مرتب کنی، قول میدم واست بستنی بخرم
با رشوه دادن به فرزندتان، به او خودکفایی نمی آموزید. قول و رشوه را فراموش کرده و در عوض او را از عواقب موضوع آگاه سازید. مثلاً بگویید : "اسباب بازی‌هات رو جمع کن تا کسی روشون نیفته و خراب نشن."

- اگه مشقاتو بنویسی قول میدم که باهوش ترین بچه ی کلاس بشی
کودک باید ارزش یادگیری را بفهمد، نه اینکه روی بهترین بودن متمرکز شود. مثلا خوب است بگویید : " با انجام دادن تکالیفت رشد می کنی و چیزای زیادی یاد می گیری."

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید
captcha»»
آموزش نزاکت و ادب به کودکان

آموزش نزاکت و ادب به کودکان

آموزش آداب معاشرت و رعایت ادب و نزاکت، جزیی از تربیت و پرورش کودکان است. ادب و نزاکت برای آن است که کودک دریابد که انجام هر کاری در جامعه، [...]

بیشتر بخوانید »
برخی از عوامل ایجاد خیال بافی در کودکان

برخی از عوامل ایجاد خیال بافی در کودکان

انگیزه‌ها و عوامل متعددی هستند که باعث خیالبافی در کودکان می‌شوند. این عوامل شاید ظاهرا چیز مهمی نباشند اما در عمل برای کودک سرنوشت [...]

بیشتر بخوانید »
گفتگوی آنلاین
سبد خریدثبت فاکتورE