جدیدترین محصولات
 1. جواهربازار
 2. کتابخانه
 3. بایگانی

قیمت دلار را چگونه پیش بینی کنیم

بازدید : 16٫097
rateraterateraterate
تاریخ بروزرسانی :

قیمت دلار را چگونه پیش بینی کنیمپیش بینی قیمت دلار و سایر ارزها به ریال این روزها برای همه اهمیت پیدا کرده است، همه چیز به این نرخ بستگی دارد از قیمت طلا و سکه گرفته تا قیمت سیگار و لوازم خانگی و خودرو و خیلی چیزهای دیگر.
اما این پیش بینی یکی از دشوارترین کارهای دنیاست. چنانکه موسسات و سازمانهای بزرگ بین المللی و داخلی هم از آن عاجزند.
ما سعی می کنیم حداقل برای پیش بینی به شما دیدی بدهیم تا خودتان تا حدی بتوانید قیمت دلار را پیش بینی کنید.
عوامل تاثیر گذار
اول اینکه عرضه کننده اصلی دلار در بازار بانک مرکزی است. بنابراین همواره بانک مرکزی بازیگر اصلی این بازار خواهد بود. زیرا درآمد ارزی حاصل از فروش نفت خام بزرگترین ورودی بازار ارز است. گرچه درآمد‌های نفتی کاهش یافته اما ذخایر ارزی و طلای ایران رقم بسیار بزرگی است. بنابراین تصمیم بانک مرکزی در اینکه در هر زمان چقدر از ذخایر را وارد بازار کند می‌تواند حداقل در کوتاه مدت تاثیر قابل توجهی بر عرضه ارز در بازار داشته باشد. اما تصمیم بانک مرکزی چیست این موضوعی است که قابل پیش بینی نیست و افراد کمی از اینگونه تصمیم‌ها باخبرند.
عامل دیگر تاثیر جریان‌های سیاسی بر بازار است. هم اثر روانی و هم چشم انداز آینده درآمدهای ارزی میتواند موجب افزایش یا کاهش قیمت دلار در بازار شود که این امر هم از عهده توانایی‌های ما خارج است.
عامل تاثیرگذار دیگر افزایش یا کاهش عرضه دلار در بازار توسط صادرکنندگان کالاهای غیر نفتی است که این رقم در حال افزایش است. وقتی دلار بالا میرود صادرات سود بیشتری نصیب صادرکننده می کند و مثلا گلابی‌های یک باغ یا گوسفندان یک گله دار شاید با قیمت این روزهای دلار روانه سایر کشورها شود. تا پارسال همین گوسفند که در کشور مثلا 300 هزار تومان فروخته  می‌شد اگر قرار بود در کشور دیگری فروخته شود حدود همین 300 هزار تومان نصیب صاحبش می کرد. ولی حالا که دلار 2. 5 برابر شده میتواند 750 هزار تومان درآمد حاصل از فروش نصیب گوسفنددار بکند. بنابراین افزایش قیمت ارز به تصمیم‌های جدید می‌انجامد که ورود ارز به بازار را توسط بخش خصوصی افزایش می‌دهد و بازار نقطه تعادل جدید پیدا خواهد کرد. شاید نه در کوتاه مدت بلکه کمی زمان لازم دارد.
برعکس این هم صادق است. شاید تا دیروز صرف نمی کرد کسی کارخانه تولید کاغذ دایر کند ولی حالا که کاغذ وارداتی خیلی گران شده احداث این کارخانه سودده است. بنابراین کارخانه‌هایی ممکن است دایر شود که تقاضا را برای دلا در بازار برای واردکنندگان کاغذ کاهش می‌دهد.
بهتر است تقاضا را کامل تر بررسی کنیم. عامل تاثیر گذار دیگر بر بازار ارز میزان تقاضاست که به عوامل مختلفی بستگی دارد نظیر نرخ تورم، فضای کسب و کار، سود و چشم انداز سایر گزینه‌های سرمایه گذاری، رفتارهای جمعی مردم و کاهش یا افزایش تقاضا برای خرید کالاهای خارجی .
مثلا در زمینه نرخ تورم اگر روال فعلی ادامه داشته باشد و تورم نقطه به نقطه که الان در محدوده 27 درصد است بیشتر شود و کشور در زمینه کنترل این نرخ موفق نباشد قیمت دلار بالا میرود و برعکس اگر دولت نرخ تورم را کاهش دهد طبیعتا اثر کاهشی بر نرخ ارز خواهد داشت.
در زمینه فضای کسب و کار اگر گشایشی صورت گیرد که سود خوبی نصیب سرمایه گذاران و کارآفرینان شود طبیعتا قیمت دلار کاهش می‌یابد.
در زمینه سایر گزینه‌های سرمایه گذاری به جز طلا و سکه اگر فرض کنیم نرخ سود سپرده‌های بانکی افزایش یابد، بورس جذاب شود یا بازار ملک رونق بگیرد تقاضا برای خرید دلار کاهش یافته و نرخ‌ها کاهش می‌یابد.
یک حالت هم میتوان تصور کرد : اگر مردم تصمیم بگیرند با توجه به مسوولیت اجتماعی در یک رفتار مثبت جمعی از فعالیت در بازار ارز خارج شوند قیمت دلار کاهش خواهد یافت.
همچنین اگر در یک تصمیم گیری بر خلاف رویه سالهای اخیر واردات کالاهایی ممنوع شود یا مردم تصمیم بگیرند کالاهای ایرانی را جایگزین نمونه خارجی کنند، کالاهای لوکس نخرند، سفر خارجی کمتر بروند و فرزندان خود را برای تحصیلات به خارج نفرستند و پولشان را برای دریافت اقامت یا به هر دلیل دیگری در سایر کشورها سرمایه گذاری نکنند، نیز قیمت دلار کاهش خواهد یافت.
جدا از اینها توجه شما را به این موضوع جلب می کنم که تصمیم‌های گروهی اگر با مسوولیت پذیری همراه نباشد همه چیز را به هم می‌ریزد و هیچ کس هم نمی تواند با آن مقابله کند. اگر افراد منافع فردی خود را به منافع گروهی ترجیح دهند ممکن است ظاهرا برنده باشند اما همگی با هم غرق خواهند شد. نمیخواهیم درس اخلاق بدهیم. ولی احساس می کنیم با توجه به مشکلاتی که در اثر هجوم به بازار ارز برای سفته بازی و کسب سود از طریق ایجاد قیمت کاذب و شدت یافتن نوسانات شدید ایجاد می‌شود، کسب و کار خیلی از تولید کنندگان و فعالان اقتصادی را با مشکل مواجه می کند که در نهایت زیان ناشی از آن به همه خواهد رسید.
منبع : فصلنامه بین المللی اقتصادی. تحلیلی. خبری شمال و جنوب / شماره 17 / صفحه 12
دلار، قیمت دلار، پیش بینی قیمت دلارloadingImage...loadingImage...
کلمات کلیدی :
  آواتار
  برغول (آذربایجان شرقی / تبریز)
  1394/4/19
  به امید ریشه کن شدن واردات محصولات بیکیفیت و حتی ناسالم چینی
  آواتار
  مهمان
  1394/2/8
  مطلب خوب و جاااااااااااالبی بود مرسی
  آواتار
  شقایق اویسی (تهران / تهران)
  1394/1/7
  مطلب جالبی بود . ممنونم از اطلاعاتی که برامون میارید
  آواتار
  عبداله خالدی
  1393/12/18
  دوستان جواهر بازار
  سلام
  متشکر از قرار دادن مطالب فوق در سایت.و به امید روزی که واردات مشابه ،کلیه کالاهایی که در ایران تولید می شود به کشور ممنوع شود و به صورت بندی از قوانین اساسی این مملکت به تصویب برسد.آمین
  آواتار
  محمدحسین ذاکری (یزد / یزد)
  1393/5/31
  دوباره خوندمش عالی بود
  آواتار
  سارا صفری (تهران / تهران)
  1393/5/29
  ممنون از این مطلب مفید.
  آواتار
  محمدحسین ذاکری (یزد / یزد)
  1393/5/25
  عالی بود
  استفاده کردیم
  آواتار
  نیلوفر کمال کندری (تهران / تهران)
  1393/5/21
  مرسی خیلی خوب بوووود
  آواتار
  سحر نوعی (گیلان / رشت)
  1393/4/31
  جالب بود.خیلی ممنون