کانال تلگرام جواهربازاراطلاع از تخفیف‌های روزانه و مشاهده محصولات در کانال تلگرام
جدیدترین محصولات
  1. خانه »
  2. کتابخانه »
  3. متفرقه »
  4. کودک »
  5. چند راه کار برای جلوگیری از خبر چینی کودکان

چند راه کار برای جلوگیری از خبر چینی کودکان

بازدید : 866

با کودک خبر چین خود چه کنیم؟

با کودک خبر چین خود چه کنیم؟

1– در مورد مطالب کم اهمیتی که کودک در جمع مطرح می‌کند، مثل : «شام چی خورده‌ایم یا دیروز کجا رفته‌ایم و...» واکنشی نشان ندهید.

2 - اگر دیدید مسائل مهم زندگیتان را در جمع بیان می‌کند یکی از مهمترین دلایلش می‌تواند این باشد که شما خودتان هم در حضور همسر یا بستگانتان همین کار را کرده و متوجه نبودید که کودکتان با وجود اینکه مشغول بازی است، تمام صحبت‌های شما را می‌شنود. باید سعی کنید الگوی خوبی برایش باشید و رازهای خانوادگی را با دیگران در میان نگذارید، اگر هم نمی توانید، حداقل زمانی که کودک مدرسه است و یا درخانه حضور ندارد با دیگران در این باره صحبت کنید.

3- وقتی کودک مسائل خصوصی زنگی تان را مطرح می‌کند واکنش شدیدی نشان ندهید، بلکه بیرون از جمع، نظرتان را به او بگویید؛ مثلا : «من خیلی ناراحت می‌شوم که رازهای خانواگیمان جلوی بقیه فاش شود» یا اینکه همان لحظه و بدون هیچ صحبتی با یک نگاه جدی چند ثانیه ای به او نگاه کنید.

4 - به هیچ وجه مخصوصا در حضور جمع از روش‌های نصیحت، عصبانیت، تهدید، تنبیه و... استفاده نکنید.

5 - به دیگران هم بسپارید که وقتی کودک از مسائل زندگیتان صحبت می‌کند، واکنشی نشان ندهند و بی‌تفاوت باشند.
با کودک خبر چین خود چه کنیم؟

6- سعی کنید بفهمید که هدف کودک از خبرچینی چیست؛ اینکه آیا به دنبال جلب توجه دیگران و کسب قدرت است و یا با این کار دارد انتقام جویی می کند؟

7- درباره ی علت خبرچینی با کودکتان صحبت کنید و به او بیاموزید که می‌تواند روش‌های مطلوب دیگری را برای افزایش مقبولیت در جمع به کار ببرد.

8- هنگام خبرچینی کودک، سعی کنید توجهتان به چیزهای دیگر معطوف دارید یا مثلا بگویید : " بهتره به جای اینکه راجع به این چیزا صحبت کنیم..."

9- با داستان و فیلم و... عواقب خبر چینی را برای کودک روشن سازید.

10- به جای اینکه به خبرچینی کودک گوش فرا دهید، از او بخواهید تا ماجرا را بنویسد.

حتما به کودک بیاموزید تا تشخیص دهد که برخی از خبرها با خبرچینی متفاوت بوده و باید آنها را گزارش دهد. مثل خبرهایی که مورد نیاز به کمک فوری، زد وخورد، فریب دادن و...

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید
captcha»»
آموزش نزاکت و ادب به کودکان

آموزش نزاکت و ادب به کودکان

آموزش آداب معاشرت و رعایت ادب و نزاکت، جزیی از تربیت و پرورش کودکان است. ادب و نزاکت برای آن است که کودک دریابد که انجام هر کاری در جامعه، [...]

بیشتر بخوانید »
نشانه های کودکان با اعتماد به نفس بالا

نشانه های کودکان با اعتماد به نفس بالا

تعدادی از نشانه‌های کودکانی که اعتماد به نفس بالایی دارن، در زیر ارایه شده است. هر چه این نشانه‌ها در کودک بیشتر باشد و شدتشان زیاد باشد، [...]

بیشتر بخوانید »
گفتگوی آنلاین
سبد خریدثبت فاکتورE