جدیدترین محصولات
  1. خانه »
  2. کتابخانه »
  3. متفرقه »
  4. کودک »
  5. چند راه کار برای جلوگیری از خبر چینی کودکان

چند راه کار برای جلوگیری از خبر چینی کودکان

بازدید : 959

با کودک خبر چین خود چه کنیم؟

با کودک خبر چین خود چه کنیم؟

1– در مورد مطالب کم اهمیتی که کودک در جمع مطرح می‌کند، مثل : «شام چی خورده‌ایم یا دیروز کجا رفته‌ایم و...» واکنشی نشان ندهید.

2 - اگر دیدید مسائل مهم زندگیتان را در جمع بیان می‌کند یکی از مهمترین دلایلش می‌تواند این باشد که شما خودتان هم در حضور همسر یا بستگانتان همین کار را کرده و متوجه نبودید که کودکتان با وجود اینکه مشغول بازی است، تمام صحبت‌های شما را می‌شنود. باید سعی کنید الگوی خوبی برایش باشید و رازهای خانوادگی را با دیگران در میان نگذارید، اگر هم نمی توانید، حداقل زمانی که کودک مدرسه است و یا درخانه حضور ندارد با دیگران در این باره صحبت کنید.

3- وقتی کودک مسائل خصوصی زنگی تان را مطرح می‌کند واکنش شدیدی نشان ندهید، بلکه بیرون از جمع، نظرتان را به او بگویید؛ مثلا : «من خیلی ناراحت می‌شوم که رازهای خانواگیمان جلوی بقیه فاش شود» یا اینکه همان لحظه و بدون هیچ صحبتی با یک نگاه جدی چند ثانیه ای به او نگاه کنید.

4 - به هیچ وجه مخصوصا در حضور جمع از روش‌های نصیحت، عصبانیت، تهدید، تنبیه و... استفاده نکنید.

5 - به دیگران هم بسپارید که وقتی کودک از مسائل زندگیتان صحبت می‌کند، واکنشی نشان ندهند و بی‌تفاوت باشند.
با کودک خبر چین خود چه کنیم؟

6- سعی کنید بفهمید که هدف کودک از خبرچینی چیست؛ اینکه آیا به دنبال جلب توجه دیگران و کسب قدرت است و یا با این کار دارد انتقام جویی می کند؟

7- درباره ی علت خبرچینی با کودکتان صحبت کنید و به او بیاموزید که می‌تواند روش‌های مطلوب دیگری را برای افزایش مقبولیت در جمع به کار ببرد.

8- هنگام خبرچینی کودک، سعی کنید توجهتان به چیزهای دیگر معطوف دارید یا مثلا بگویید : " بهتره به جای اینکه راجع به این چیزا صحبت کنیم..."

9- با داستان و فیلم و... عواقب خبر چینی را برای کودک روشن سازید.

10- به جای اینکه به خبرچینی کودک گوش فرا دهید، از او بخواهید تا ماجرا را بنویسد.

حتما به کودک بیاموزید تا تشخیص دهد که برخی از خبرها با خبرچینی متفاوت بوده و باید آنها را گزارش دهد. مثل خبرهایی که مورد نیاز به کمک فوری، زد وخورد، فریب دادن و...

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید
captcha»»
چندین اشتباه والدین در برخورد با کودکان

چندین اشتباه والدین در برخورد با کودکان

گاهی اوقات والدین کلامی را به زبان آورده که نباید بگویند و متوجه تاثیرات گفتار خود بر فرزندشان نیستند. کودک مثل یک اسفنج تمام رفتار و [...]

بیشتر بخوانید »
تاثیرات مخرب استرس در کودکان

تاثیرات مخرب استرس در کودکان

نتایج حاصل از تحقیقات، حاکی از آن است که قرار گرفتن کودک در شرایط استرسزا، تغییراتی در سازه‌های اصلی مغز آنها به وجود می‌آورد.

بیشتر بخوانید »
گفتگوی آنلاین
سبد خریدثبت فاکتورE