کانال تلگرام جواهربازاراطلاع از تخفیف‌های روزانه و مشاهده محصولات در کانال تلگرام
جدیدترین محصولات
  1. خانه »
  2. کتابخانه »
  3. متفرقه »
  4. کودک »
  5. چندین اشتباه والدین در برخورد با کودکان

چندین اشتباه والدین در برخورد با کودکان

بازدید : 489

1

چندین اشتباه والدین در برخورد با کودکان

گاهی اوقات والدین کلامی را به زبان آورده که نباید بگویند و متوجه تاثیرات گفتار خود بر فرزندشان نیستند. کودک مثل یک اسفنج تمام رفتار و گفتار شما را جذب می کند و بعد از مدتی همچون آینه آن را به خودتان برمی گرداند.

از اشتباهات رایج زیر دوری کنید :

- جملات منفی
دستوراتتان را با جملات مثبت بیان کنید!
جمله‌های منفی را کنار بگذارید و سعی کنید کلام خود را به شکل مثبت بیان کنید. مثلا به جای اینکه به او بگویید : "این قدر هله هوله نخور"، بگویید : "فرزندم طعم این تکه هویج‌های خوشمزه را هم امتحان کن".
به جای اینکه به کودک بگویید "اینقدر فریاد نزن". بگویید : "بیا کمی آرامتر با هم صحبت کنیم". این روش خارق العاده به نام دستورات پنهان، خیلی تاثیر گذار می‌باشد. تنها کافی است جمله‌های منفی را رها کرده و کلام خود را در بهترین حالت و شکل مثبت آن انتقال دهید.

- پرسیدن علت رفتار از کودک
"چرا" گفتن را بس کنی!
فرزند شما هنوز بچه است و نباید انتظار استدلال منطقی را از او داشت. وقتی می‌بینید که دختر 3 ساله شما بی دلیل برادرش را می‌زند، جمله ی "چرا می‌زنیش؟" ناخود آگاه به زبان شما می‌آید و البته اطمینان هم دارید که او هیچ دلیل منطقی برای رفتارش ندارد. مثلا ممکن است هنگام انجام کاردستی هر چه تلاش کرده نتوانسته به نتیجه ی مطلوب برسد و این ناتوانی او را عصبی کرده و خشم و عصبانیتش را سر برادرش که دم دست او بوده، خالی کرده باشد. در چنین مواقعی دنبال چرایی رفتار فرزندتان نباشید و تنها سعی کنید که درکش کنید.

برای مثال می‌توانید از او بپرسید از اینکه برادرش را زده چه احساسی به او دست داده؟ مطمئن باشید از این کار خود خجالت می‌کشد حتی اگر خلاف این را بروز دهد. از او بپرسید که آیا راه بهتری را برای رهایی از عصبانیتش نمی شناسد؟ و سپس درباره راه‌های بهتر با هم گفتگو کنید.
چندین اشتباه والدین در برخورد با کودکان

- صحبت طولانی با توضیحات اضافه
مختصر و مفید حرف بزنید!
کودکان حوصله ی توضیحات اضافه را ندارند. وقتی جملات طولانی به کار می‌برید، او رشته کلام شما را از دست می‌دهد و از صحبت‌هایتان سر در نمی‌آورد. سعی کنید نکات مهم را به طور خلاصه بیان کنید و خیلی وارد جزئیات نشوید. گاهی از کودکتان می‌خواهید تا کاری کند و آنقدر با تفصیل به آن می‌پردازید که کودک واقعا از یاد می‌برد. پس به جای طول و تفصیل، خلاصه و صریح حرفتان را بزنید و از همان اول خیال کودک را راحت کنید.

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید
captcha»»
نشانه های کودکان با اعتماد به نفس بالا

نشانه های کودکان با اعتماد به نفس بالا

تعدادی از نشانه‌های کودکانی که اعتماد به نفس بالایی دارن، در زیر ارایه شده است. هر چه این نشانه‌ها در کودک بیشتر باشد و شدتشان زیاد باشد، [...]

بیشتر بخوانید »
رفتن به مدرسه اولین مرحله مستقل شدن کودکان

رفتن به مدرسه اولین مرحله مستقل شدن کودکان

دوران دبستان و بخصوص سال‌های اول، مراحل رشد استقلال در کودک است. اغلب کودکان روزهایی که به مدرسه می‌روند و از خانه دور هستند، آرام و بی [...]

بیشتر بخوانید »
گفتگوی آنلاین
سبد خریدثبت فاکتورE