جدیدترین محصولات
 1. خانه »
 2. کتابخانه »
 3. متفرقه »
 4. کودک »
 5. دلایل اینکه کودکتان به حرف شما گوش نمیدهد چیست

دلایل اینکه کودکتان به حرف شما گوش نمیدهد چیست

بازدید : 571

1

دلایل اینکه کودکتان به حرف شما گوش نمیدهد چیست

خیلی اوقات والدین می گویند بچه‌ها به حرفمان گوش نمیکنند و باید چندین بار یک چیز رو ازشون بخوایم و با وجود تذکرات پی در پی، باز هم کار لجبازی می کنند.در این صورت باید بدانید که اشکال تربیتی از شماست.

کودک به خاطر آسیب‌هایی که دیده، از خودش ناراضی است و ترجیح میدهد با شما مقابله کرده و در نهایت هم تنبیه شود. بسیاری از والدین تربیت را با زورگویی و فرماندهی اشتباه میگیرند. این یک نگرش غلط و ویرانگر است.

در موارد کوچک که مشکلی از نظر سلامتی و خطر جسمانی، کودک را تهدید نمی کند، اجازه دهید بچه‌ها خود، برای زندگیشان تصمیم گیرند. مواردی مثل انتخاب غذا، خرید غذا از بیرون، جای نشستن، انتخاب لباس و... .

با این کار اولا به کودک نشان دادیم که او خوب است و حرفش و کارش درست است. ثانیا تصمیم و عقیده اش را خوب و محترم و با ارزش شمردیم.دلایل اینکه کودکتان به حرف شما گوش نمیدهد چیست
اگر شما در موارد جزیی و کم اهمیت به حرف کودکمان گوش دهیم، متقابلا آنها هم در مسائل مهم از مشورت‌های شما استفاده می کنند. این حس آزادی و راحتی، کودک را مستقل کرده و به او فرصت رشد و انتخاب می‌دهد. چنانچه اشتباهی هم از آنها سربزند، می‌آموزند که زندگی لج و لجبازی نیست. اگر شما روزی دو مرتبه به خواسته‌های کوچک فرزندشان، هرچند اشتباه، گوش کنند؛ احتمال اینکه کودک رفته رفته به حرف‌هایتان توجه کند و شما بتوانید او را به راه آورید، به مراتب بالاتر از لجبازی است.

همچنین خوب است که برای کارهای خوب کودک، پاداش درنظر بگیرید. این پاداش می‌تواند از گرفتن برچسب و استیکر باشد، تا رفتن به شهر بازی یا خرید اسباب بازی. ابتدا هر بار بعد از انجام کار خوب به کودک پاداش دهید. بعد به مرور که کار خوب در او نهادینه شد دادن پاداش یک بار در میان، دوبار در میان و در نهایت به صورت تصادفی باشد. در این صورت انجام آن کار در ذهن کودک برای همیشه با لذت همراه است.

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید
captcha»»
  آواتار
  ع رامندی (قزوین / بوئین زهرا)
  1397/2/18
  '20:13
  خواندنی و جالب بود تشکر مورد استفاده قرار میگرد.
کودکان امروزه خانه نشین شده اند

کودکان امروزه خانه نشین شده اند

پژوهشگران بر این باورند که امروزه کودکان، به بازی در فضای آزاد کمتر تمایل دارند.

بیشتر بخوانید »
قوه تخیل در کودکان

قوه تخیل در کودکان

کودک تا سنین پیش از مدرسه به بازی‌ها و موضوعات تخیلی علاقه ی زیادی دارند. کودک در این سن، محدودیت‌های بسیاری دارد، او طبق نظر پدر و مادرش [...]

بیشتر بخوانید »
گفتگوی آنلاین
سبد خریدثبت فاکتورE