جدیدترین محصولات
 1. جواهربازار
 2. کتابخانه
 3. گوهرشناسی
 4. اخبار

نگاهی به روند گذشته و آتی قیمت جهانی طلا

بازدید : 2٫800
rateraterateraterate
1
طلا بخاطر ماهیت نقد شوندگی بالا و ارزش بنیادی اش همواره مورد توجه سرمایه گذاران به عنوان کالایی امن بوده اما در یک سال اخیر تقاضا برای این فلز تحت تاثیر بحران بدهی در اروپا و تغییر وضعیت اقتصادی در سراسر جهان قرار گرفته است. طبق آخرین گزارش شورای بین المللی طلا ، در نیمه اول سال 2012 تقاضا برای طلا 2090، 8 تن بوده که این رقم نسبت به شش ماه اول سال گذشته 5 درصد کاهش داشته اشت.
روند مبهم طلا که از سپتامبر سال گذشته با رسیدن هر اونس طلا به محدوده 1900 دلار آغاز شده است در این کاهش تقاضا موثر بوده است. در سپتامبر سال گذشته، با وخیم تر شدن بحران بدهی در اروپا و کاهش رشد اقتصادی در آمریکا ارزش بازارهای مالی با کاهش شدیدی همراه بودند به طوری که بسیاری از سرمایه گذاران برای تامین نقدینگی و جبران ضرر خود به فروش ذخایر طلای خود، که در آن زمان با رشد چشمگیری همراه بود، اقدام کردند. افزایش فشار فروش به حدی بود که قیمت طلای افتی بیش از 100 دلار را در کمتر از چند روز تجربه کرد. در چند ماه اخیر همبستگی منفی بالای این فلز با دلار، موجب شده تا تحولات اقتصادی در اروپا و آمریکا تععین کننده چشم انداز طلا باشند.
با وجود کاهش محسوس تقاضا برای این فلز قیمت متوسط هر اونس طلا در سه ماه دوم سال جاری نسبت به سه ماهه دوم سال گذشته 7 درصد رشد داشته است. در چند ماه اخیر با دلیل وجود کاهش تقاضا در بزرگترین کشورهای مصرف کننده طلا، از جمله چین، هند و آمریکا به دلیل کاهش رشد اقتصادی، شاهد افزایش تقاضا برای طلا در بازارهای هنگ کنگ ، تایوان، ژاپن، خاورمیانه و اتحادیه اروپا بوده ایم. از طرفی خرید بانک‌های مرکزی از دلایل اصلی کم رنگ تر شدن اثرات کاهش تقاضا از طرف مصرف کنندگان بزرگ طلا است.
میزان ذخایر طلای بانک‌های مرکزی و سایر نهادهای مالی در سراسر دنیا در نیمه اول سال 2012 به 254. 2 رسیده که این رقم در نیمه اول سال 2011، 203، 2 تن بوده است. این در حالی است که در سال جاری خرید در سه ماهه دوم نسبت به سه ماهه اول 15705 تن افزایش داشته که این افزایش ذخیره فصلی از سال 2009 که بانک‌های مرکزی به خریداران بالقوه طلا مبدل شده اند، بی سابقه است.
به نظر می‌رسد بانک‌های مرکزی برای متنوع ساختن سبد دارایی خود و پوشش حاصل از نوسانات اخیر ارزی، طلا را امن-ترین کالا برای سرمایه گذاری ارزیابی کرده اند. این درحالی است که موسسات بزرگی همچون بانک‌های مرکزی چین، اروپا و فدارال رزرو آمریکا از احتمال اجرای سیاست‌های انبساطی برای کمک به رشد اقتصادی سخن می گویند. احتمالی که بازارهای مالی را در چند ماه اخیر به شدت تحت تاثیر خود قرار داده و به نظر می‌رسد با اجرای این طرح‌ها تقاضای نهاد‌های مالی نیز بیشتر افزایش یابد.
بانک مرکزی اروپا و فدرال رزرو آمریکا در گزارشات اخیر خود از تداوم یافتن کاهش رشد اقتصادی در این مناطق ابراز نگرانی کرده اند. دراگی، رئیس بانک مرکزی اروپا، در آخرین نشست خبری خود از لزوم اجرای هرگونه اقدامی برای کمک به بحران بدهی اروپا سخن گفته است. بن برنانکی، رئیس فدرال رزرو آمریکا، نیز در چند ماه اخیر همواره تاکید داشته که گزینه آغاز خرید دور سوم اوراق قرضه دولتی تا احیا نشدن رشد اقتصادی همواره روی میز خواهد بود. شایان ذکر است اجرای هرگونه سیاست انبساطی در بلند مدت موجب افزایش تورم و نقدینگی و کاهش ارزش دلار می‌شود، عواملی که هزینه فرصت طلا را افزایش خواهد داد. بانک مرکزی آمریکا در بین سال‌های 2007 تا 2009 برای مقابله با رکورد و بحران مالی نرخ بهره را تا مرز صفر کاهش داد و 2. 3 میلیارد دلار اوراق قرضه دولتی را در دو نوبت خریداری کرد. این اقدام موجب رشد بیش از 70 درصدی قیمت طلا در سال‌های 2008 تا 2011 بود.
در چند هفته اخیر رشد کمتر از انتظار در آمار اقتصادی آمریکا، خصوصا اشتغال این کشور، گمانه زنی‌ها  برای اجرای سریعتر این طرح را افزایش داده است.   افزایش گمانه زنی‌ها از اجرای هرچه سریعتر سیاست‌های انبساطی موجب شد تا طلا در ماه آگوست رشد بیش از 4. 5 درصدی را تجربه کند که این بیشترین افزایش ماهانه  از ابتدای سال جاری است. اگرچه احتمال اجرای سیاست‌های انبساطی در اروپا و آمریکا موجب شده تا طلا سومین ماه افزایشی را پشت سر بگذارد اما به نظر نمی رسد فدرال رزرو برای اجرای آخرین ترفند خود برای مقابله با کاهش رشد اقتصادی عجله ای نشان دهد. به عقیده بسیاری از تحلیلگران بانک مرکزی آمریکا تا مشخص شدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری و مشخص شدن سقف بدهی‌های این کشور صبر خواهد کرد.
اگرچه طلا در سبد دارایی سرمایه گذاران بزرگ و حرفه ای همواره به چشم می‌خورد اما تقاضا برای این فلز در صنعت جواهر سازی نیز همواره نقش بسزایی در تعیین قیمت این فلز داشته است. هند به عنوان بزرگتیرن مصرف کننده طلا تا سال گذشته بخش عظیمی از طلای خریداری شده خود را به بخش جواهر سازی اختصاص داده است. اما در ماه‌های مارس تا جولای سال جاری کاهش ارزش شدید روپیه در مقابل دلار آمریکا موجب شد تا تقاضای هند برای طلا به میزان 14 درصد کاهش یابد. در دو ماه اخیر نرخ برابری روپیه در برابر دلار تا حدی ثابت شده است. تقویت روپیه  همزمان با آغاز فصل ازدواج در این کشور می‌تواند امید به افزایش تقاضا د رهند را افزایش دهد.
باید توجه داشت که در روند مبهم طلا که در یک سال اخیر حجم معاملات را به شدت کاهش داده است هنوز نتوانسته است مسیر خود را باز یابد و به نظر میرسد این روند در بلند مدت بیش از هر چیز به روند دلار و سیاست‌های پولی این کشور بستگی خواهد داشت. اگر چه انتظار میرود روند صعودی طلا تا پایدار ماندن گمانه زنی‌ها از احتمال اجرای سیاست‌های انبساطی، حداقل تا انتهای سال جاری حمایت شود اما هرگونه اقدامی از سوی بانک‌های مرکزی غیر منتظره نخواهد بود.
روند حرکتی بلند مدت
در بلند مدت شاهد نوسان‌های فرسایشی بازار در محدوده قیمتی 1550 تا 1800 دلار هستیم بنظر میرسد این رفتار نوسانی بیانگر یک استراحت موقتی برای رشدی دوباره باشد همینطور که در تصویر مشخص است یک دوره فرسایش را در سال 2008 شاهد بودیم که قیمت در محدوده 700 تا 1000 دلار نوسان می‌نمود. از نظر دوره زمانی تقریبا 1. 618 برابر نوسان اخیر در دوره‌های فعلی سوئینگ داشتیم که کم کم قیمت را مستعد برگشت قوی می کند. در صورتی که سطح 1794 دلار پر قدرت از بالا شکسته شود. برای میان مدت پیش بینی می‌شود قیمت در محدوده 2160 دلار رشد را تجربه کند. لازم به ذکر است الگوی شکل گرفته فعلی در بازار wedge نام دارد که خروج از این تراکم سیگنال آشکار خرید ارزیابی می گردد. از سوی دیگر میزان نوسان در فاز اصلاحی سال 2008 حدود 350 دلار بوده است که این رنج قیمتی برای دوره اخیر نیز مجدد تکرار شده است و از بعد فنی الگوی AD=CD معکوس شکل گرفته است. بنابراین میتوان انتظار داشت رشد قیمتی طلا در بازارها پس از دوره رکود آغاز شده باشد.
روند حرکتی میان مدت
تا زمانی که محدوده 1794 دلار از بالا شکسته نشود قیمت در یک کانال نزولی در حرکت است و انتظار می‌رود در صورتی که حجم خرید مناسب وارد بازار شود و کانال از بالا شکسته شود شاهد افزایش سنگین تقاضا از سوی نوسان گیران بازار باشیم.
بنابراین برای دوره کوتاه و میان مدت نوسان در محدوده کانالیزه نشان داده شده است و در شکل زیر پیش بینی میشود و برای دوره بلند مدت و اهدافش شرط شکسته شدن 1794 دلار مد نظر قرار میگیرد. بنابراین برای دوره کوتاه مدت محدوده 1760 دلار در سقف کانال مناسب برای فروش ارزیابی می گردد.
نویسنده :
نگار مشیر فاطمی، تحلیلگر بازارهای جهان
نیما آزادی کارشناس تکنیکال
منبع : فصنامه بین المللی اقتصادی. تحلیلی. خبری شمال و جنوب / شماره  17 / صفحه 16loadingImage...loadingImage...
کلمات کلیدی :
نظر خود را درباره این مطلب بنویسید
کد امنیتی»»
  آواتار
  برغول (آذربایجان شرقی / تبریز)
  1393/11/6
  '16:40
  این هم نکاتی مفید در مورد روند طلا.
  آواتار
  علی سرابی (خراسان رضوی / مشهد)
  1393/9/17
  '13:43
  جالب بود. این ینی واسه سرمایه گذاری بلند مدت خوبه اما کوتاه مدت نتیجه ای نداره
  آواتار
  فرناز ابا (تهران / تهران)
  1393/6/21
  '3:9
  مطالب جالبی بود مرسی و ممنون
  آواتار
  محمدحسین ذاکری (یزد / یزد)
  1393/5/31
  '22:46
  عالی بود
  دستتون درد نکنه
  آواتار
  محمدتقی عمرانی (تهران / تهران)
  1393/5/22
  '3:8
  این هم یک مطلب جالب دیگر
سبد خریدثبت سفارشE