کانال تلگرام جواهربازاراطلاع از تخفیف‌های روزانه و مشاهده محصولات در کانال تلگرام
جدیدترین محصولات
  1. خانه »
  2. کتابخانه »
  3. متفرقه »
  4. کودک »
  5. رفتن به مدرسه اولین مرحله مستقل شدن کودکان

رفتن به مدرسه اولین مرحله مستقل شدن کودکان

بازدید : 1٫027

1

رفتن به مدرسه، اولین مرحله مستقل شدن کودکان!

دوران دبستان و بخصوص سال‌های اول، مراحل رشد استقلال در کودک است. اغلب کودکان روزهایی که به مدرسه می‌روند و از خانه دور هستند، آرام و بی دغدغه اند. اما همین کودکان هنگام تعطیلات از همراهی و گردش رفتن با اعضای خانواده خودداری می کنند.

آن‌ها همچنین در این سن می‌خواهند که کمتر مورد مراقبت‌های والدین قرار گیرند. ولی اغلب والدین این رفتار کودکشان را نوعی سرکشی دانسته و با تردید با آن برخورد می کنند. آنها دوست دارند کودکشان توانایی مراقبت از خودش را داشته و در عین حال، راه برای استقلال هموار و ساده نیست.

والدین معمولا نگران سلامتی فرزندانشان هستند. اینکه آیا او می‌تواند به تنهایی و پیاده مسیر خانه ی دوستش برود یا نه؟

اما کودک مصر است که برود. او این را حق خودش می‌داند و برای رسیدن به خواسته اش پافشاری می کند. در این شرایط والدین از اینکه به تدریج کنترل خود را بر کودکان از دست داده و احساس سرخوردگی می کنند.

مطمئنا بالغ شدن و استقلال هرچه بیشتر کودک برای پدر و مادرش باعث افتخار است. اما ترس از جدایی، حس غم را در آنها به وجود می‌آورد.

در این میان گاهی متعجبانه می‌بینید که فرزندتان دوباره چقدر وابسته شده است. در فرآیند رشد گاهی کودک رو به عقب گام برمیدارد. روند استقلال شرایط متغیری دارد و آگاهی از این موضوع، در درک نیازهای عمیق فرزندتان، به شما کمک می کند.رفتن به مدرسه، اولین مرحله مستقل شدن کودکان!


اگر برایتان سخت است که به کودکتان آزادی عمل بیشتری بدهید، به مزیت‌های مستقل شدنش فکر کنید. به او اجازه انتخاب دهید. مثلا چیدمان اتاقش با نظر خودش باشد.

اگر او اجازه داشته باشد تا در برخی از وظایف چالش برانگیز کمک کند، شایستگی اش تقویت میابد. مثلا اجازه دهید بوته‌ها را هرس کند، گل بکارد یا در درست کردن دسر به شما کمک کند.

برای اینکه چقدر به فرزندتان استقلال دهید، سن کودک و دوستانش را در نظر بگیرید. در سن 6-7 سالگی کودک به مراقبت بیشتری نیاز دارد در حالی که یک کودک 8 -9 ساله بهتر می‌تواند اوقات بیشتری را به تنهایی بگذراند. بعد از در نظر گرفتن بلوغ فکری و سن کودک، می‌توانید در مورد خواسته‌های مرتبط با استقلال طلبی او، جداگانه تصمیم بگیرید. شما الگوهای رفتاری کودکتان را می‌شناسید. اگر احساستان به شما می گوید که نباید او را تنها به بیرون بفرستید، تسلیم پافشاری‌های فرزندتان نشوید.

در صورتی که سر موضوع مستقل شدن با فرزندتان به توافق نرسیدید، حتما دلیل تصمیمتان را به او بگویید. در کمال آرامش و خونسردی نگرانی‌های خود را برایش توضیح دهید، سپس حرف‌های او را گوش کنید. گفتوگو درباره موضوع استقلال به هر دو طرف کمک می کند تا بهتر یکدیگر را درک کنند و با هم کنار بیایند.

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید
captcha»»
چطور در طول روز بدن را سم زدایی کرد

چطور در طول روز بدن را سم زدایی کرد

اندام‌های اصلی بدن با داشتن آب کافی می‌توانند سموم را از بدن دفع کنند.

بیشتر بخوانید »
چگونه کودک خود را با مطالعه علاقه مند کنیم

چگونه کودک خود را با مطالعه علاقه مند کنیم

مطالعه برای کودک می‌بایست به گونه ای باشد، که تجربه ای موفق و لذت بخش به او بدهد.

بیشتر بخوانید »
گفتگوی آنلاین
سبد خریدثبت فاکتورE