کانال تلگرام جواهربازاراطلاع از تخفیف‌های روزانه و مشاهده محصولات در کانال تلگرام
جدیدترین محصولات
  1. خانه »
  2. کتابخانه »
  3. متفرقه »
  4. کودک »
  5. چند راه جهت افزایش خلاقیت کودکان (قسمت اول)

چند راه جهت افزایش خلاقیت کودکان (قسمت اول)

بازدید : 978

1

چند راه جهت افزایش خلاقیت کودکان (قسمت اول)

کودکان خلاق راحت تر از پس مشکلات برمی آیند و با ذهنی بازتر از چالش‌ها عبور می کنند. پس خلاقیت فرزندان خود را افزایش دهید تا در آینده زندگی راحت تر و موفق تری داشته باشند.

به کمک راهکار‌های زیر خلاقیت و ابتکار را در ذهن فرزندان خود پرورش دهید.
1- کتاب
از ضروری ترین کارهایی که می‌توان برای رشد فکر و هوش و خلاقیت کودک ارایه داد، کتاب است. والدین با کتاب خواندن برای فرزندشان می
توانند قوه ی تخیل و تصورپردازی ذهنی او را پرورش دهند. برای این منظور بهتر است از کتاب‌های بزرگ با تصاویر رنگی، استفاده کنید. برای کودکان دو تا سه ساله، نوشته‌های کتاب اهمیتی ندارد و تمام حواس آنها به تصاویر آن کتاب است. هنگام کتابخوانی، ابتدا یک طرح کلی را در ذهن خود برای موضوع داستان در نظر داشته باشید و سعی کنید با صدا و لحنی متفاوت برای هر شخصیت، داستان را برای کودک بخوانید.

2- داستان
برای اینکه بیشتر توجه کودک را جلب کنید، داستان‌های خودتان را برایش تعریف کنید؛ و سعی کنید از شخصیت‌های واقعی که اطراف او است و فضای خانه ی خودتان برای شخصیت‌ها و تصویرسازی داستان استفاده کنید. هرچه فضای داستان و شخصیت‌هایش آشناتر باشد، کودک توجه بیشتری به آن خواهد داشت. از این طریق، ذهن کودک سعی می کند داستان را متصور شود و با این سرگرمی خوب، هم زمان موجب رشد خلاقیت ذهنی فرزندتان می‌شوید.
چند راه جهت افزایش خلاقیت کودکان (قسمت اول)

3- موسیقی
وسایل موسیقایی مثل اسباب بازی‌های موزیکال، نقش مهمی در افزایش خلاقیت در ذهن کودک ایفا می کنند. هنگامی که کودک با سازهایش تولید صدا می کند، آواز می‌خواند و شاد است، در واقع استعدادهای ذاتی اش را بروز می‌دهد. شما می‌توانید با تحسین و تشویق او، این ابتکارات را در ذهن او بپرورانید.

4- عدم استفاده از وسایل الکترونیکی
برای اینکه کودک ذهنی باز داشته باشد و بتواند تخیل کند، باید تا جایی که امکان دارد استفاده از وسایل الکترونیک را محدود کنید. شما ممکن است وقتی موبایلتان را به دست کودک می‌دهید، او را سرگرم کنید و جلوی سروصدا و شیطنتش را بگیرید، اما در واقع با این کار موجب کاهش خلاقیت ذهنی فرزندتان می‌شوید. همچنین تماشای برنامه‌های تلویزیونی وقت او را پر می کند و اجازه نمی خیال‌پردازی را به فرزندتان نمی دهد. بارها این مسئله ذکر شده که اجازه ندهید کودکان زیر دو سال پای تلویزیون بنشینند. کودک می‌بایست حداکثر 30 دقیقه تلویزیون تماشا کند. بیش از این مقدار، خیال پردازی و خلاقیت‌های او کمرنگ می‌شود.

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید
کد امنیتی»»
چگونه زندگی خود را شاد و مملوء از انرژی مثبت کنیم؟

چگونه زندگی خود را شاد و مملوء از انرژی مثبت کنیم؟

چند راز برای داشتن زندگی شاد و مثبت 1_بخشید، عذر خواهی می کنم! این دو جمله کوتاه خیلی شهرت دارد. می‌توان این دو عبارت را در جواب کار مثبت و [...]

بیشتر بخوانید »
به فرزند خود نگویید : من را تنها بگذار

به فرزند خود نگویید : من را تنها بگذار

کودکان صحبت‌های والدینشان را خیلی خوب درک می‌کنند و آنها را می‌پذیرند، ممکن است پدر یا مادر از بیان یک حرف منظور خاصی نداشته باشد، اما [...]

بیشتر بخوانید »
گفتگوی آنلاین
E