جدیدترین محصولات
  1. جواهربازار
  2. کتابخانه
  3. گوناگون

گوهر های گرانقیمت افغانستان

بازدید : 7٫451
rateraterateraterate
تاریخ بروزرسانی :


قرن‌هاست که سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی از کشور افغانستان استخراج می‌شود. این سنگ‌های قیمتی دارای بازار مناسبی بوده و حتی در برخی مواقع سنگ‌های افغان از نمونه سنگ‌های مشابه خود در سایر نقاط جهان، قیمت بالاتری دارد. خوشبختانه افغانستان از نظر سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی، تنوع وسیعی دارد که از معادن ثبت شده و رسوبات به دست می‌آیند.

گوهر های گرانقیمت افغانستاناکثر معادن سنگ‌های قیمتی در کشور افغانستان واقع شدند. و بیش از شش هزار سال است که از معدن‌های این کشور برداشت می‌شود که باعث پیشرفتی چشمگیر در عرصه ی صنعت سنگ‌های قیمتی شده است. در افغانستان می‌توان گوهرهای گوناگونی را در رنگ‌های مختلف یافت. مثلا لاجورد افغان و آکوامارین، از جمله گوهرهایی هستند که به رنگ آبی و کبود می‌باشند. سنگ لاجورد تولید کشور افغانستان است که از معدن ساری در ناحیه بدخشان استخراج می‌شود.loadingImage...

زمرد افغانی از دیگر سنگ‌هایی است که در افغانستان ثابل یافت است. این سنگ را از رسوبات دره ی پانشجر در ناحیه کاپیسا از 6 معدن به دست می‌آورند. زمرد از کربنات‌های اردویسین، دایک‌های گابرویی و کوارتز پورفیری به دست آمده که بهترین کیفیت این جواهر از گابروهای متقاطع به دست می‌آید. زمردهای افغان کیفیتی مشابه با زمردهای کلمبیا را دارند.

از دیگر سنگ‌های قیمتی در افغانستان، یاقوت است. این سنگ در نواحی کابل به دست می‌آید. یاقوت‌ها را از لایه‌های متمرکز کانی سازی شده تولید می کنند.

همچنین می‌توان به بلورهای کانزیت و تورمالین، در ناحیه لقمان، اشاره کرد که بسیار غنی شده اند و دارای کیفیت بسیار بالایی می‌باشند.

کلمات کلیدی :