نکات طلایی در ارتباط با تربیت فرزندان (قسمت سوم) | جواهربازار کانال تلگرام جواهربازاراطلاع از تخفیف‌های روزانه و مشاهده محصولات در کانال تلگرام
جدیدترین محصولات
  1. خانه »
  2. کتابخانه »
  3. متفرقه »
  4. کودک »
  5. نکات طلایی در ارتباط با تربیت فرزندان (قسمت سوم)

نکات طلایی در ارتباط با تربیت فرزندان (قسمت سوم)

بازدید : 313

1

نکات طلایی در ارتباط با تربیت فرزندان (قسمت سوم)

● والدین می‌بایست از همان دوران کودکی برای فرزندانشان کتاب و مجله بخوانند و بر این باور باشند که فرزندانشان از این خواندن‌ها بهره می‌برند. با این کار فرزندان شما، درآینده ای نه چندان دور خود شروع به مطالعه خواهند کرد. پس سعی کنید برای فرزندانتان کتاب‌هایی جذاب فراهم آورید؛ درباره آنچه که می‌خوانید با آنها گفت و گو کنید و درباره ی جنبه‌های مثبت و منفی آن حرف بزنید و نقدش کنید. عادت خوب کتابخوانی را در فرزندان خود به وجود آورید.

● فرزندان خود را از چیزهای بد و منفی دور نگه دارید. دقیق و خلاق باشید اما کاری را که فرزندان باید انجام دهند را به آنها دیکته نکنید؛ برخی از اشتباهاتشان را نادیده بگیرید؛ اشتباهات بهترین دوستان انسان هستند، بگذارید فرزندان از اشتباهات خود درس بگیرند.

● گاهی کار را رها کنید و کمی از وقت خود را صرف فرزندانتان کنید؛ آنها این از خودگذشتگی شما را می‌بینند و هرگز فراموش نمی کنند؛ هر چه بیشتر به لحاظ عاطفی به فرزندان خود برسید، بیشتر از سمت آنها رضایت خاطر خواهید داشت. اینکه تنها خرج آنها را به دوش بکشید کافی نیست.
والدین می‌بایست به خاطر فرزندشان، وقتی را با او به اتفاق بگذارنند؛ با هم بازی کنند؛ برایش کتاب بخوانند؛ در انجام تکالیف مدرسه به او کمک کنند؛ درباره دوستانش با او حرف بزنند؛ به جای حرف زدن زیاد، بیشتر گوش شنوا باشند تا آنها هم والدینشان را محرم اسرار خود بدانند.

● فرزندان خود را به خصوص در حضور دیگران مورد انتقاد قرار ندهید، فریاد زدن سر آنها و یا تنبیه‌های بدنی فرزندان، آنها را انسانی حقیر و سرخورده و سردرگم می کند و بیشتر باعث سماجت آنها می‌شود.با فرزندان رفتاری ملایم داشته باشید؛ چنانچه متوجه شدید که خشمگین شده اید، سکوت کرده و یا از اتاق خارج شوید و به آنها فرصت دهید تا خودشان مسائلشان را حل و فصل کنند.هرگز از فرزندانتان انتظارات غیر ممکن نداشته باشید؛ انتظار‌های غیر منطقی را کنار گذارید. به خاطر داشته باشید که فرزندان بیش از انتقاد به سرمشق و الگو نیاز دارند.

● به کودکان آموزش دهید که یک برنده باادب باشد و یک بازنده سربلند. به آنها بیاموزید که برد و باخت مسایل مهمی نیستند؛ شرکت داشتن در مسابقه هم به همان اندازه ارزشمند است. از آنها بخواهید که شکست محدود و موقتی را بپذیرند اما هرگز امیدشان را در ادامه ی مسیر از دست ندهند.با یک لبخند، یا یک کلمه تشویق آمیز و یک دست نوازش، تفاوت بردن و باختن را برای فرزندانتان مطرح کنید.

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید
captcha»»
آموزش 3 بازی برای کنترل خشم کودکان

آموزش 3 بازی برای کنترل خشم کودکان

برای کنترل و درمان خشم کودک خصوصا در سنین پیش دبستانی، راه‌هایی وجود داشته که مربیان پیش دبستانی با اجرای آن می‌توانند کمک زیادی جهت حل [...]

بیشتر بخوانید »
دلیل جیغ زدن کودکان!

دلیل جیغ زدن کودکان!

جیغ زدن‌های پی در پی کودک گاهی ‌علتش روش‌های تربیتی نادرست والدین است. فریاد‌های کودک برای بسیاری از مادران، به خصوص آنها که کسری خواب [...]

بیشتر بخوانید »
گفتگوی آنلاین
سبد خریدثبت فاکتورE